Mamma Mia!

01. 08. 2008, autor: prochlapa.cz
Meryl Streep tančí a zpívá Abbu! Pierce Brosnan se o to pokouší! Všude jsou opálení mladí lidé, moře, slunce, láska a disko! Filmová prázdninová party je tady!
Mamma Mia!
Od Moulin Rouge po Sweeneyho Todda hvězdy předvádějí, že umí taky zpívat, a režiséři předvádějí, jak umí být vizuálně kreativní. Obsazení muzikálu Mamma Mia zas tolik zpívat neumí a jeho režisérka Phyllida Lloyd, která přišla se show přímo z divadla, moc vytříbený cit pro filmový obraz taky nemá. Ale stejně je to celé zábava, podobná jako kdybyste zašli o prázdninách s oblíbenými kamarády na karaoke party ve stylu skupiny ABBA.

Právě a jenom hity téhle disko kapely zní ve filmu, ostatně před tím varuje už fakt, že celý film se jmenuje podle jednoho z těch hitů. Takže pokud vám písničky švédské čtyřky připadají stupidní a bez obsahu, mohla by vám stupidní a bez obsahu lehce připadat i celá tahle muzikálová show. Ta sice má nějaký příběh, dokonce příběh, která docela přípomíná situaci, kterou už řešila Gina Lollobridgida v italské komedii Dobré ráno, paní Campbellová. I tady je matka, dcera a tři potenciální otcové, dobrodruh Stellan Skarsgard, suchar Colin Firth a něco mezi Pierce Brosnan. Další ingredience tvoří jedna svatba, duo věrných kamarádek a trpělivý ženich. Všichni dostanou aspoň na chvíli sólo v nějaké písničce a mezi tím trochu mluví a řeší hlavní veseloherní zápletku, aby se ty hudební výstupy měly čím propojit.

Režisérka Phyllida Lloyd je jedna z žen, které super úspěšnou show Mamma Mia! daly dohromady na konci 90. let na londýnských divadelních prknech, odkud v různých i stejné verzi obrazila další země. Lloyd evidentně ze své divadelní praxe ví, jak inscenovat vtipná sborová muzikálová čísla. Ale jak je zapojit plynule do filmu, jak nenápadně spojit reálné exteriéry nádherného řeckého ostrova se studiovými scénami nebo jak si poradit s klidnějšími momenty, u kterých nemůže jásat tlupa rozjásaných domorodců, na to jí zkušenosti chybí. Film tak není filmařsky působivější o nic víc než hudebně a to mluvím o muzikálu, který zajímavější aranže schovává až na závěreční titulky, jinak skoro všechny songy podávává ve stejném hlasitém disko stylu.

Film má ale třeba tu výhodu, že v něm můžou hrát hvězdy, třeba Meryl Streep, neodolatelně odvázaná, zářící a hrající, zpívající a tančící s vervou, která do filmu přináší energii i emoce. Bez ohledu na to, že Mamma Mia není o moc víc než hudební revue, bez ohledu na to, že šedesátiletá herečka by těžko mohla být matkou dvacítky počaté v divokých 70. letech, když hraje svobodnou matku Streep, dokáže vyzpívat zlomené srdce z nepovedené lásky i z odlučování od dcery.

Zpívající herci většinou své pěvecké nedostatky dokážou vynahradit právě procítěnějším projevem, při castingu na tenhle muzikál ale evidentně pěvecké kvality žádnou velkou roli nehrály, zvlášť při obsazování mužské části rolí. Ale Mamma Mia si ničím takovým nenechá zkazit náladu. Jejím hlavním motivem je užívání života, v kterém by neměl bránit ani věk, ani žádné milostné trable, ani orientace, ani limitované hudební schopnosti.

V loňském Across the Universe se zpívali jenom Beatles a film v psychedelickém imaginativním stylu rekonstruoval náladu druhé půlky 60. let, jejich touhu měnit svět a optimistikcou víru v lásku. Styl Abby, stejně jako jejich doba, už utekla k osobním potěšením, jednoduchým popěvkům o lásce a tancování, které skoro ani nepotřebují české titulky, abychom jim rozuměli. I proto filmová Mamma Mia nemůže nabízet nic tak zajímavého jako Across the Universe nebo i Hairspray, který zase zachycoval nadšení a naivitu první půlky 60. let. Disko od Abby dneska ale vyvolává směs nostalgie, bezstarostné zábavy i sebeparodie. A právě takový je i tenhle film. Takže – thank you for the music, the songs I´m singing, thanks for all the joy they´re bringing...

Mamma Mia!, USA 2008, 108 minut. Režie Phyllida Lloyd, hrají Meryl Streep, Amanda Seyfried, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgard, Julie Walters, Christine Baranski, Dominic Cooper. Premiéra 7. 8. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Zítra nehrajeme!

Zítra nehrajeme!

11. 08. 2006, autor: admin

Nesentimentální elegie o zastaralých zlatých časech, posledních show a posledních setkáních v režii Roberta Altmana, který je sice hollywoodskou legendou, ale z jeho filmu byste to nepoznali.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Soudní znalkyně a bývalá kontrolorka kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic odhaluje, proč js...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.