Máme se bát japonských robotů?

25. 05. 2011, autor: Petr Michl
Japonci jsou možná sami o sobě drobní a na první pohled neškodní, ovšem zase disponují vyspělou technikou, díky které mají možnost celému světu ukázat, zač je toho robotický loket.
Máme se bát japonských robotů?

Možná vám přijdeme trochu paranoidní, ale Japonsko nás straší nejen svými jadernými elektrárnami. Podívejte se na robotickou techniku, která tam funguje už dnes.

 

Socha Gundam

Gundam je manga série plná hi-tech strojů z budoucnosti. Při příležitosti jejího 30. výročí byla postavena v parku Odaiba poblíž Tokya „socha“.  „Socha“ je v uvozovkách záměrně - ta věc rozhodně pasivně nepřihlíží tomu, jak na ni kálí holubi. Hýbe hlavou, rozsvěcuje se, střílí laserovými paprsky (v tuto chvíli nejsou smrtelné) a vypouští kouř.

Pokud víme, holubi i jiné defekací za letu posedlé ptactvo si drží od tohoto děsivého monstra rozumný odstup. Můžeme ho tedy nazvat sochou? Buďme politicky korektní a nazvěme to bojovým robotem s omezenou pohyblivostí. Jen si představte, že jedete vlakem z práce, podíváte se z okénka a uzříte toto.

japonsti_roboti_hrozi_svetu_1_vlak

Pokud byste měli volné ruce a nebyl na vás namačkán další bambilion Japonců, nepochybně byste zatáhli za ruční brzdu, prokopli sklo a snažili se zachránit před útokem robotů na lidstvo. Jestliže byste chtěli otestovat svou reakci v reálu, máte smůlu - 27. března tohoto roku byla „socha“ odstraněna. V médiích se objevila ujištění, že je to kvůli přípravě na světové turné. V redakci jsme ovšem přesvědčeni, že to jsou jen sladké PR řeči ve skutečnosti znamenající: „Mějte se na pozoru, ztratil se 20metrový robot s vrozenou nenávistí k lidem.“

 

T-52 Enryu
japonsti_roboti_hrozi_svetu_2

T-52 Enryu je japonský stroj vyrobený společností s poetickým názvem Tmsuk. Váží 5 tun, shlíží z výšky 3 metrů a je také znám po názvem „hyper záchranný robot“. Jeho účelem je odklízet trosky po zemětřeseních a dalších katastrofách. Podívejte se na něj v akci. Při testování dokázal i odstraňovat auta z cest.

Opravdu nevíme, co bychom si mysleli, být člověkem v závalu, který je ovládán bolestí a šokem a najednou uzří mechanickou stvůru, která odhazuje stranou auta, jen aby se k němu dostala. Možná bychom i sejmuli vinu za zemětřesení z pohybu litosférických desek a připsali ji vzpouře robotů. Nenechte se zmást fotkou, není to pouze robot, může fungovat i jako robotický oblek. Myslíme si, že volba mezi ovládáním na dálku a z kokpitu je jasná. Kdo by proboha nechtěl v práci vlézt do třímetrové ocelové zabijácké mašiny a nabírat na mocná klepeta kusy budov a pohazovat auty po ulicích? Vsadíme se, že japonské děti ve slozích na téma „Čím chci být, až budu velký“ nepíšou nic o popelářích.

 

Dětský robotický oblek

japonsti_roboti_hrozi_svetu_a33

Poslední větu v předchozím odstavci můžeme vlastně škrtnout. Japonské děti nepotřebují podstupovat náročný trénink, aby se staly záchranáři používajícími roboty k odstranění trosek. Robotický oblek si můžou navléct klidně jako hračku už nyní.

japonsti_roboti_hrozi_svetu_a1Tuhle dětskou „chodičku“ postavila společnost Sakakiba Kikai – tvůrce strach nahánějícího dospělého robotického obleku za více než 5 milionů Kč. O původu rozhodnutí vyrobit i dětskou verzi můžeme jen spekulovat. Pravděpodobně se po představení velkého robotického zařízení shromáždily pod sídlem společnosti panickou hrůzou zkroušené matky a křičely: „A co děti? Mysleli jste vůbec na děti?“ Zlem posedlí inženýři to špatně pochopili a vyrobili i něco pro ty nejmenší. Dětský robotický oblek je jen 150 centimetrů vysoký a váží 400 kilogramů - což je pořád o 60 centimetrů a 360 kilo více, než potřebuje průměrný harant k zničení čehokoliv od obýváku až po vaše sny o hodných potomcích.

Vyzbrojit své dítě můžete už zhruba za 380 000 Kč. Nedivte se ale pak, pokud vaše ratolest odpoví na ošklivá slůvka jako „Čas jít spát“ nebo "Zelenina" tvrdou ranou ocelovou pěstí.

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Armáda vyvíjí robotického zabijáka - geparda!

Armáda vyvíjí robotického zabijáka - geparda!

20. 03. 2011, autor: Matěj Kučera

Nemotorní roboti mají kulomety, ale nemůžou vás dostat. Utíkáte do úzké uličky, a oni se motají v úseku s hořícími vozy a mrtvými těly. V tu chvíli po vás však vystartuje ultrarychlá hi-tech bestie - robotický gepard s povolením zabíjet!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jak je na tom Peugeot 108 se spotřebou paliva? Výtečně ve městě a na okreskách, ale co ve vyšších...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.