Malá Miss Sunshine

07. 11. 2006, autor: prochlapa.cz
Taková nenormální rodinka na výletě, na jehož konci čeká víc než korunky královny krásy. V diváckém hitu festivalu Sundance, který je lehké si zamilovat.
Malá Miss Sunshine

Početnější rodiny málokdy bývají naprosto normální a o těch filmových to platí dvojnásob. Hooverovi patří do top ten. Stačí jedna dokonale výstižná a vypointovaná scéna večeře, abychom věděli, kdo je kdo. Otec – autor programu Devět kroků k úspěchu, který se marně pokouší prodat jako knihu. Všechny otravuje svými nefungujícími radami. Děda – oplzlý stařík, kterého vyhodili z domova důchodců. Šňupal heroin. Syn – depresivní teenager, který se našel v Nietzscheho filozofii a odmítá mluvit. Všechny nenávidí. Dcera – trochu oplácaná a obrýlená prvňačka, která celé odpoledne cvičí kroky na volnou disciplínu. Chce se stát Miss. Strýc – nešťastně zamilovaný gay a navíc neuznaný největší americký odborník na Prousta. Čerstvě po pokusu o sebevraždu. Jediná matka si zatím zachovává zdravý rozum, i když má sklon reagovat na výstřednosti svých blízkých mírnou hysterií a zvýšenou spotřebou cigaret. Ti všichni se vydají do Kalifornie, aby doprovodili malou Olive na soutěž krásy zvané Malá Miss Sunshine.

Stejnojmenný film byl dlouho stejným outsiderem jako Hooverovi. Bojácným americkým producentům se jeho humor zdál příliš černý a příliš cynický, a tak to trvalo pět let, než se Hooverovi konečně mohli vydat na cestu. Začala úspěchem na slavném festivalu Sundance a s podobnými výsledky pokračuje i po světových kinech. Ve filmu Olive Hooverová nemá na korunku mezi malými oživlými barbínami šanci. U diváků ale spolu se svým pošahaným příbuzenstvem s přehledem vyhrává titul Miss sympatie.

Hooverovi totiž nejsou jen postavičky pro zasmání, i když jejich originální výstřednosti vedou ke spoustě skvělých vtipů. Jsou schopni i variace citů, od bolestného zklamání po nesobeckou lásku a radost. Vnímavá a neokázalá režie debutantů Jonathana Daytona a Valerie Faris (mimochodem manželského páru) a podobně citlivé výkony celého hlavního obsazení (čítající Toni Collette, Grega Kinneara, Alana Arkina, Abigail Breslin, Paula Dana a Steva Carrella v překvapivě ztlumeném projevu) uchovaly v sérii výstředních příhod realitu a uvěřitelnost.

K divácké oblibě přispívá i fakt, že i přes strachy producentů (nebo možná právě kvůli nim) roztomile praštěná road movie bezpečně drží na ojeté dálnici oblíbeného komediálního dramatu o rodinných hodnotách. Satirický humor i postavy sice jsou nekonvenční, samotný příběh a jeho význam ale moc nepřekvapí. Cesta starým volkswagenem s rozbitou převodovkou, na jehož startu musí spolupracovat celá rodina, vede k předvídanému cíli. Poznání, že největším úspěchem je fakt, že se všichni Hooverovi mají vlastně rádi. A že okolní svět je jenom jinak nenormální než oni.

Konvečně nekonvenční Malá Miss Sunshine nicméně všechny své otřepané pravdy servíruje bez sentimentu, s vtipem a s láskou. A proto je tak lehké se do ní zamilovat.


Little Miss Sunshine, USA 2006, 102 minut. Režie Jonathan Dayton, Valerie Faris, hrají Toni Collette, Greg Kinnear, Steve Carell, Paul Dano, Abigail Breslin, Alan Arkin. Premiéra 2. 11. 2006.

foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Sunshine

Sunshine

10. 04. 2007, autor: admin

Danny Boyle a Alex Garland se vrací s další apokalypsou. Efektní sci-fi začíná napínavě, její zajímavost ale postupně vyhasíná stejně jako umírající slunce, které její hrdinové letí zachránit.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.