Kurz negativního myšlení

23. 10. 2007, autor: prochlapa.cz
Norský debutant si troufl na nekorektní a krutě vtipnou komedii, v níž vozíčkáři odmítnou nucený pozitivizmus a vyrovnávají se s realitou pomocí opačných prostředků - trávy, chlastu a ruské rulety.
Kurz negativního myšlení
Skončit na vozíčku zrovna moc velká sranda není, ale o handicapovaných lidech se dá natočit dobrá a vtipná komedie, když v ní kromě humoru a cynických hlášek udržíte i důstojnost. Přesně to se podařilo norskému debutantovi Bårdu Breienovi, který s filmem soutěžil na letošním karlovarském festivalu a vyhrál tam cenu za režii. Jako doporučení do kina ale líp poslouží informace, že Kurz se celý festival přetahoval s klasikou Harold a Maude o diváckou cenu, dokud oba nepřeválcovaly Vratné lahve. Ostatně, jak už jiný norský režisér prohlásil na stejném festivalu, Norové a Češi mají podobný smysl pro humor.

A ten humor je ironický, černý a často i krutý. Protože přesně takovými zbraněmi hodlá vozíčkář a impotent Geirr rozvrátit nesnesitelně pozitivní terapeutickou skupinku dalších postižených, která se mu díky pozvání jeho manželky vetřela do baráku. Se zásobou chlastu a trávy tak začíná celonoční a nezapomenutelná party za zvuků Johnnyho Cashe a útržků prozrazujících zpovědí. Ty třeba odhalí, že i když se paraplegička Marta neustále směje, neznamená to, že je blbá. Že zahořklá šedesátnice Lillemor si sice krk opásala zdravotním límcem, ale léčit by mnohem víc potřebovala svou osamělost. Že opuštěný Asbjörn po infarktu svede víc, než se zdá, pokud k tomu má motivaci. A co teprve ti tři z nepřátelského tábora zdravých, které tahle banda rozjívených kriplů vyzvala na souboj a kteří musí zahánět vlastní výčitky a viny.

Žádná z těchhle postav není jednoduchá karikatura, ale svébytný a často svérázný charakter. Jejich chování baví a jejich nejednoduchý příběh dojímá, a tím Breien do svého technicky skromného filmu, který si i sám napsal, dostává tu správnou směs temné zábavy, která si nedělá legraci z fyzických postižení jenom proto, že to má pořád příchuť nestydaté odvahy. Divoká noc, v níž si zúčastnění zahrajou i na Lovce jelenů, končí střízlivým ránem a vzájemné smíření, i když možná dočasné, přichází nenásilně a přirozeně. A vlastně nic velkého nevyřeší, Kurzu jde víc o to koncentrovaně představit problémy lidí, které mají ti stále chodící tendenci litovat. A taky připomenout, že zranění míchy automaticky neznamená, že přestanete cítit a myslet stejně jako ostatní. A zesměšnit pokrytecké a nefungující terapie, v nichž není dovolená deprese, vztek, frustrace, takže ani upřímnost.

Postavy norské komedie nikdo litovat nemusí, protože oni nakonec dokážou odzbrojit upřímností až brutální a osvobozující. Kdybyste přesto pro ně chtěli něco udělat, ve vybraných kinech film první měsíc doprovází charitativní akce a film má pod patronací Konto Bariéry.

Kunsten å tenke negativt, Norsko 2006, 79 minut. Režie Bård Breien, hrají Fridtjov Såheim, Kjersti Holmen, Kari Simonsen, Marian Saastad Ottesen, Per Schaaning, Henrik Mestad, Kirsti Eline Torhaug. Premiéra 18. 10. 2007.
foto: Cinemart
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Confetti

Confetti

04. 08. 2006, autor: admin

Ze zakončovacího ceremoniálu karlovarského festivalu do kin přichází osobitá britská komedie o svatebním stresu. Vypadá jako reality show, ale nabízí víc.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Roztomilý papamobil postavený na základech Pandy vznikl proto, že větší auto prostě neprojelo brá...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.