Kupec benátský

08. 12. 2006, autor: prochlapa.cz
Konečně si někdo troufnul i na nejtemnější Shakespearovu komedii. Michael Radford ji předvádí jako vybrané drama nenávisti, v němž exceluje Al Pacino jako žid Shylock.
Kupec benátský

Kupec benátský oficiálně patří mezi Shakespearovy komedie. Ale britský režisér Michael Radford (Pošťák) připomíná, že každá adaptace je zároveň interpretací a svého Kupce vypráví tragičtějším tónem. Klidně může, protože tahle divadelní hra je v podstatě oboje. Tragédií v příběhu židovského lichváře Shylocka, který půjčí svému nepříteli Antoniovi peníze bez úroku, zato s požadavkem, aby za ně ručil librou svého masa. A komedií v příběhu Bassania, který ony půjčené peníze využije na námluvy s duchaplnou a bohatou Portií, jejíž ruku musí vyhrát skrz hádanku a srdce skrz zkoušku věrnosti. Protože byl Shakespeare génius, linie mezi tragikou a komedií není ostrá, ani mezi padouchy a hrdiny. Kupec benátský je plný morální nejednoznačnosti a nelehkých soudů. A proto patří mezi to nejlepší, co alžbětinský dramatik stvořil.

Právě na nejednoznačnost postav se Radford soustředí a dokáže ji podat přehledně, stylově, s pochopením i s ironií. A vyzvat obecenstvo k dialogu. Obsazení herci mu v tom vydatně pomáhají. Především Al Pacino jako Shylock, po právu nejslavnější postava této hry. V šestnáctém století se Shylock hrál jako karikatura žida pro pobavení antisemitů (= většiny diváků), od těch dob se naštěstí jeho interpretace posunula do politicky korektnějších poloh. Pacinův Shylock zůstává nenávistí zaslepeným lichvářem, který, když mu z domu uteče dcera s pokladnicí, víc lituje ztráty peněz než jí. Jenže Radford hned na začátku vysvětluje, že i liberální Benátky tehdy židy zavíraly do ghett a zakazovali jim shromažďovat majetek. To není snaha o omluvu, ale o pochopení. Pacino nezapomíná hrát člověka, který má své důvody. Jako smutná oběť nenávisti a krutosti, která plodí zas jenom nenávist a krutost, bolí Shylock víc.

Zvlášť když i křesťany Radford z Shakespearova textu vyloupl jako nejednoznačné charaktery. Antonio v podobě Jeremy Ironse našel přesně onen splín, který ho definuje a jehož původ Radford našel v Antoniově náklonnosti k mladému Bassaniovi. Náklonnosti nesobecké, podobně ušlechtile se už ale Antonio nedokáže chovat vůči židům, na které s opovržením plive, podobně jako jeho přátelé. Všichni ovšem židy a jejich peníze potřebují, pokud má benátská ekonomika prosperovat... Bassanio, hraný Josephem Fiennesem, taky není jenom tak líbezný, jak na první pohled vypadá. Pro svůj prospěch lehce ohrozí přítelův život i důvěru novomanželky. Jediné ženy dokážou na věci nahlížet v pravém světle, nezaslepené předsudky či sobectvím, dokonce ani láskou – ta jim naopak dovoluje odpouštět.

Kupce benátského kromě několik němých filmů a jedné francouzské verze z 50. let nikdo na plátno nepřevedl, nejspíš kvůli jeho ošemetnému antisemitskému nádechu. Michael Radford ale dokázal, že to, co se dá v této hře najít, si film zaslouží. Zvlášť takový, jaký sám natočil. Jeho snímek sice není zcela vyrovnaný v síle tragédie a komedie a plyne v tempu vyžadující trpělivost. Nicméně je plný působivé vtahující poezie. Nejen v dialozích, ale i v záběrech hrajících si s benátskými stíny jako renesanční obrazy.

The Merchant of Venice, UK/USA/Itálie/Lucembursko 2004, 138 minut. Režie Michael Radford, hrají Al Pacino, Jeremy Irons, Joseph Fiennes, Lynn Collins, Zuleikha Robinson, Kris Marshall, Heather Goldenhersh, Mackenzie Crook. Premiéra 30. 11. 2006.

foto: Blue Sky Film

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Dannyho parťáci 3

Dannyho parťáci 3

06. 07. 2007, autor: admin

Banda elegantně šarmantních zlodějů svůj značkový styl nezměnila. Pořád vymýšlejí zbytečně složité plány, jak někomu ukrást peníze, popř. samolibost. A pořád se u toho nenuceně baví.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Už od prvních minut soboty si dejte na D1 pozor na nové radary. Spuštěny budou v modernizovaném ú...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.