Kupec benátský

08. 12. 2006, autor: prochlapa.cz
Konečně si někdo troufnul i na nejtemnější Shakespearovu komedii. Michael Radford ji předvádí jako vybrané drama nenávisti, v němž exceluje Al Pacino jako žid Shylock.
Kupec benátský

Kupec benátský oficiálně patří mezi Shakespearovy komedie. Ale britský režisér Michael Radford (Pošťák) připomíná, že každá adaptace je zároveň interpretací a svého Kupce vypráví tragičtějším tónem. Klidně může, protože tahle divadelní hra je v podstatě oboje. Tragédií v příběhu židovského lichváře Shylocka, který půjčí svému nepříteli Antoniovi peníze bez úroku, zato s požadavkem, aby za ně ručil librou svého masa. A komedií v příběhu Bassania, který ony půjčené peníze využije na námluvy s duchaplnou a bohatou Portií, jejíž ruku musí vyhrát skrz hádanku a srdce skrz zkoušku věrnosti. Protože byl Shakespeare génius, linie mezi tragikou a komedií není ostrá, ani mezi padouchy a hrdiny. Kupec benátský je plný morální nejednoznačnosti a nelehkých soudů. A proto patří mezi to nejlepší, co alžbětinský dramatik stvořil.

Právě na nejednoznačnost postav se Radford soustředí a dokáže ji podat přehledně, stylově, s pochopením i s ironií. A vyzvat obecenstvo k dialogu. Obsazení herci mu v tom vydatně pomáhají. Především Al Pacino jako Shylock, po právu nejslavnější postava této hry. V šestnáctém století se Shylock hrál jako karikatura žida pro pobavení antisemitů (= většiny diváků), od těch dob se naštěstí jeho interpretace posunula do politicky korektnějších poloh. Pacinův Shylock zůstává nenávistí zaslepeným lichvářem, který, když mu z domu uteče dcera s pokladnicí, víc lituje ztráty peněz než jí. Jenže Radford hned na začátku vysvětluje, že i liberální Benátky tehdy židy zavíraly do ghett a zakazovali jim shromažďovat majetek. To není snaha o omluvu, ale o pochopení. Pacino nezapomíná hrát člověka, který má své důvody. Jako smutná oběť nenávisti a krutosti, která plodí zas jenom nenávist a krutost, bolí Shylock víc.

Zvlášť když i křesťany Radford z Shakespearova textu vyloupl jako nejednoznačné charaktery. Antonio v podobě Jeremy Ironse našel přesně onen splín, který ho definuje a jehož původ Radford našel v Antoniově náklonnosti k mladému Bassaniovi. Náklonnosti nesobecké, podobně ušlechtile se už ale Antonio nedokáže chovat vůči židům, na které s opovržením plive, podobně jako jeho přátelé. Všichni ovšem židy a jejich peníze potřebují, pokud má benátská ekonomika prosperovat... Bassanio, hraný Josephem Fiennesem, taky není jenom tak líbezný, jak na první pohled vypadá. Pro svůj prospěch lehce ohrozí přítelův život i důvěru novomanželky. Jediné ženy dokážou na věci nahlížet v pravém světle, nezaslepené předsudky či sobectvím, dokonce ani láskou – ta jim naopak dovoluje odpouštět.

Kupce benátského kromě několik němých filmů a jedné francouzské verze z 50. let nikdo na plátno nepřevedl, nejspíš kvůli jeho ošemetnému antisemitskému nádechu. Michael Radford ale dokázal, že to, co se dá v této hře najít, si film zaslouží. Zvlášť takový, jaký sám natočil. Jeho snímek sice není zcela vyrovnaný v síle tragédie a komedie a plyne v tempu vyžadující trpělivost. Nicméně je plný působivé vtahující poezie. Nejen v dialozích, ale i v záběrech hrajících si s benátskými stíny jako renesanční obrazy.

The Merchant of Venice, UK/USA/Itálie/Lucembursko 2004, 138 minut. Režie Michael Radford, hrají Al Pacino, Jeremy Irons, Joseph Fiennes, Lynn Collins, Zuleikha Robinson, Kris Marshall, Heather Goldenhersh, Mackenzie Crook. Premiéra 30. 11. 2006.

foto: Blue Sky Film

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Dannyho parťáci 3

Dannyho parťáci 3

06. 07. 2007, autor: admin

Banda elegantně šarmantních zlodějů svůj značkový styl nezměnila. Pořád vymýšlejí zbytečně složité plány, jak někomu ukrást peníze, popř. samolibost. A pořád se u toho nenuceně baví.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/03/titulka-31-640x360.jpg</figure...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.