Krvavý diamant

23. 01. 2007, autor: prochlapa.cz
I Hollywood má někdy svědomí. Jako v tomhle nadupaném akčním i politickém thrilleru, podobně vzácném jako diamant, který v něm hledá Leonardo DiCaprio.
Krvavý diamant

Když štáb pod vedením režiséra Edwarda Zwicka natáčel v Africe Krvavý diamant, zřídil tam nadaci Blood Diamond Charity Fund. Strasti chudého černého kontinentu na filmaře evidentně zapůsobily. Takže se ani nemusíme divit, že z jejich rukou vyšel takový snímek, jakým je Krvavý diamant.

Skoro stopadesátiminutový velkofilm se totiž nespokojuje jen s energicky natočeným adrenalinovým příběhem o hledání jednoho vzácného diamantu uprostřed chaosu občanské války v Sierra Leone. Jeho atmosféra, zápletka i postavy se namočili v krvavém kontextu doby. Jistě, nápad přibalovat nepříjemné pravdy o současných problémech vykořisťovaného třetího světa k zábavným thrillerům není novinka, tyhle dvě stránky už se praly například v Nepohodlném. Nicméně v Hollywoodu se snaha ochutit divákovi popcorn politickou uvědomělostí pořád tolik nepraktikuje. A navíc, Krvavý diamant oproti Nepohodlnému jede ve větším – větší rozpočet, hvězdy, víc akce, víc zábavy a kupodivu i víc problematických témat.

Ostatně Sierra Leone roku 1999 problematických témat nabízela dost. Třeba realitu občanské války, v níž znepřátelené skupiny můžou každou chvíli vyjet do města a začít masakrovat všechno okolo. Nebo praxi sekat ruce obyvatel, aby nemohli volit. Nebo černý trh s diamanty, které se pašují do sousední Libérie a pak používají na nákup zbraní. Nebo zvyk unášet dospívající kluky a pak je pomocí drog, alkoholu a důkladného brainwashingu přeměnit ve vraždící stroje. Zwickův film si troufá na tohle všechno a ještě přidává kritiku Západu, který africký rozvrat využívá nebo nechá využívat.

Divokou jízdou po Africe nás provází pozoruhodný trojúhelník. Idealistická novinářka Maddy Bowen by ráda odhalila černý trh s drahými kameny. Prostému černému rybáři Solomonu Vandymu válka rozdělila rodinu a on ji chce zase dát dohromady. Taky tu je pašerák diamantů, Danny Archer z Rhodesie, tomu zbyl už jen cynismus, který mu zcela jasně říká, že on chce ten velký diamant, který Solomon našel a ukryl. Tihle tři se navzájem potřebují ke svým cílům a setkání jejich tří světů vytváří dost příležitostí pro zajímavé debaty o relativitě jejich názorů na život.

Aby byl i celý film komplexní podobně aspoň jako jeho témata a hrdinové v podání výborných herců (Jennifer Connelly, Djimon Hounsou, Leonardo DiCaprio), pak by asi přece jen potřeboval, aby se Zwick odvážil jít ještě dál. Za žánrová klišé, hollywoodské zkratky (jak v příčinách, tak v řešení problémů) i přehnaně melodramatické scény, konečné natahování nebo vágní rasové stereotypy, které odsuzují Vandyho do role hrdinně trpícího svědomí našich hříchů. Nicméně i dobrý úmysl se počítá. A Zwick ho tentokrát zasadil do filmu mnohem velkolepějšího a zároveň autentičtějšího, než byl jeho poslední opus Poslední samuraj.

Blood Diamond, USA 2006, 143 minut. Režie Edward Zwick, hrají Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou, Jennifer Connelly, Arnold Vosloo, David Harewood, Kagiso Kuypers. Premiéra 25. 1. 2007.

foto: Warner Bros.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Skrytá identita

Skrytá identita

04. 11. 2006, autor: admin

I remake asijského akčního hitu může stát za to. Když ho točí Martin Scorsese a promění příběh o dvou krysách v policejních a mafiánských kanálech v epickou jízdu skrz schizofrenii, korupci, zradu a odplatu.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.