Kronika rodu Spiderwicků

25. 03. 2008, autor: prochlapa.cz
Není všechno Zlatý kompas, co se třpytí jako dětská fantasy. Skromnější a sympatičtější dobrodružství potomků jednoho ztraceného příšerkologa ví, co to je rodinná zábava. A jako bonus přidá Freddieho Highmorea v dvojroli.
Kronika rodu Spiderwicků
Stejně jako animované filmy nejsou minimálně od nástupu studia Pixar rovnítkem pro výhradně dětskou zábavu, ani podle dětských knížek se netočí nutně jenom věci, které by mělo doprovázet upozornění na horní věkovou hranici přístupnosti, od níž už to začíná být nuda. Kronika rodu Spiderwicků sice nikam daleko od dětského diváka neutíká, ale zvlášť po ambiciózním propadáku Zlatý kompas mile překvapí, že nějací dětští hrdinové objevující na zahradě fantasy svět můžou zajímat i publikum od patnácti let výš.

Dokonce publikum od patnácti výš ji zvládne líp než publikum pod sedm let, protože onen pohádkový svět, který Jared vidí přes kouzelné kukátko, je plný umných digitálních efektů v podobě domácích skřítků závislých na medu, obtloustlých prasotvorů žeroucích ptáky a plivajících hleny a hlavně hnusných skřetů, kteří vypadají jako příbuzní Gremlinů po krmení, a vede je záludně zákeřný a nebezpečný zlobr, který se umí měnit i do podoby zlobří verze Nicka Nolteho, který ho v originále dabuje, a navíc se chystá ovládnout a zničit svět. Začít chce samozřejmě od Jaredovy rodiny.

K tomu, aby se tak nestalo, musí Jared a jeho brácha a ségra ubránit jednu důležitou knihu, příběh tu ale nemá cenu vysvětlovat, protože ho z filmu snadno pochopíte. Pochází z románů od Tony DiTerrlizzi a Holly Black, chytře rovnou ze všech pěti, takže nemusíme čekat rok na další film, aby tenhle dával smysl. Příběh taky díky takové kondenzaci neztrácí moc čas popisem a brzo baví celkem strašidelnou akcí.

Potomci Spiderwicků sice nežijí v té poetické atmosféře viktoriánského hororu jako hrdinové Řady nešťastných příhod Lemony Snicketa a jejich dobrodružství neopouští bezpečí rodinné podívané. Ovšem v tomhle teritoriu si hraje s energií a jistotou. Režisér Mark Waters do nelehkého období dospívání nahlížel přes lehký žánr už v komediích Mezi námi děvčaty a Protivný sprostý holky a nějakými psychologickými črty oživil postavy i tady. Do strašidelného domu po tetičce uprostřed lesů, lokaci jako od Tima Burtona, se tak Graceovi nastěhují bez otce, v předrozvodovém stavu. Za to je Jared naštvaný na mámu, starší ségra je naštvaná na Jareda, Simon se snaží do ničeho nemíchat a máma je ze všeho smutná.

Jared a Simon jsou dvojčata, ale každý je jiný. Simona charakterizují adjektiva jako chytrý a tichý, Jared je typ, kterému se nemá říkat, aby něco nedělal, a na kterého se svádí všechny nepříjemnosti, protože na začátku ještě na domácí skřítky nikdo nevěří. Jestli vás bude mást, že jsou si ti dva tak moc podobní, tak to je tím, že oba hraje Freddie Highmore. I když i dospělí tu najdou známé tváře svých generací (Joan Plowright pro prarodiče, David Straithairn a Mary-Loius Parker pro rodiče), právě tenhle 16letý Brit je i v konkurenci kouzelně roztodivného domu i všech příšerek hlavní hvězdou filmu. Můžeme tak přestat želet, že Haley Joel Osment už vyrostl. Highmore, známý z Hledání Země nezemě a Karlíka a továrny na čokoládu, ukazuje, že nepotřebuje Johnnyho Deppa, aby utáhl celý film, protože si jako partner vystačí sám.

The Spiderwick Chronicle, USA 2008, 96 minut. Režie Mark Waters, hrají Freddie Highmore, Freddie Highmore, Sarah Bolger, Mary-Loiuse Parker, David Strathairn, Joan Plowright. Premiéra 20. 3. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Riddick: Kronika temna

Riddick: Kronika temna

26. 08. 2004, autor: admin

Velkolepě béčková akční sci-fi Davida Twohyho vrací na plátna kin charismatického bijce Vina Diesela v roli, která ho kdysi proslavila.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Snový projekt se stává realitou v rukou proslulého japonského driftera.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.