Krav Maga pro děti: Stříška, háčky, mrazík a rybáři.

11. 01. 2015, autor: Filip Rakovan
Znovu jsme na tréninku sebeobrany Krav Maga pro děti, za "zvláštními" výrazy v nadpisu lze dohledat obranné techniky a hry, které dětem zlepší reflexy, předvídavost a taktiku.
Krav Maga pro děti: Stříška, háčky, mrazík a rybáři.

Děti jsou děti a jejich život plyne tak trochu jinak než život nás, dospělých. Což se týká třeba nemocí, jakkoli to jistě není správné, tak pokud na nás „něco přijde,“ většinou se vyléčíme co nejrychleji to jde a pak honem rychle do práce. U dítěte si ale dáme načas a patřičnou dobu pro léčení stanoví i pediatr. A tím mířím k tomu, že prosinec zavál mezi školáky chřipky a nachlazení, a my jsme tak museli na celý měsíc prosinec dětské kurzy Krav Maga opustit.

S novým rokem tady ale máme pokračování a další nadšení do nové práce. Už jsme to řešili několikrát, odlišnosti mezi klasickým systémem Krav Maga a aplikací pro děti, kde prvky typu „bodni ho prsty do očí, kopni naplno do rozkroku či udeř plnou silou do krku“ nejsou. Nikdo nemá zájem u dětí budit agresivitu, nedejbože s přesahem do školy, kde by třeba, byť v dobré víře, děcko nějaký takový „cvik“ vyzkoušelo. Takže důraz je dáván na prevenci, útěk, rychlé řešení…

Zpátky k prevenci a zpět také k nadpisu článku. Je zapotřebí učit děti, aby předvídaly, byly hbité, nestály na místě a nečekaly, až je někdo chytí. Takže na trenérovu otázku „jakou hru si teď zahrajeme“ nelze čekat odpověď ve stylu slovní fotbal nebo pexeso.

Děti si při tréninku Krav Maga hrají – proč jim krátit dětství, že? Protože reflexy se dají cvičit i hrou – a na mrazíka je ideálním prostředkem. Jedno dítě je mrazík, běhá po tělocvičně a snaží se dotknout ostatních. Ten, kdo je „zasažen“ ztuhne v širokém postoji a zachrání ho jen další cvičenec, který mu mezi nohama rychle proleze.

A podobně na tom je hra na rybičky a rybáře – možná si pamatuje z dětství – kdy jeden je rybář, honí ostatní, koho se dotkne, ten se stává rybářem a zapojuje se do lovu. Smysl je asi zřejmý a zřejmé je i to, že se děti baví – a přitom se pohybují, hledají únikové cesty, sledují situaci a tak dále, tedy chovají se přesně ve stylu prevence.

Jak trénují děti sebeobranu Krav Maga jinde ve světě, třeba v americkém Las Vegas?

Už bylo řečeno, že mluvíme o dětech, o těch nejmenších ve věku šesti až osmi let, a opravdu není na místě učit je nějaké složité techniky, na to by ratolesti neměly sílu ani vůli se opakováním naučit. Nepatřičné jsou kombinace fatálních úderů a kopů (jinak direkty a kopy se děcka učí - už minule jsme řešili, jak "pracují" u boxovacího pytle), takže na dětském cvičení nezaslechnete jako na „dospělých kurzech“ koleno, koleno, hlava, loket…!“

Důležitá technika pro děti je obrana proti škrcení - už jsme se v minulosti zmiňovali. Zásadní je nepodlehnout panice, nezačít zmatkovat či kapitulovat. Protivníkovi ruce se „zaháčkují" prsty v místě zápěstí, trhnutím se rozevřou, útočník se odstrčí (všimněte si rozdílu od klasické Krav Magy - opět žádné kopy do slabin či na kolena a bodání do krku) a následuje rychlý útěk.

Již známá je nám i stříška, jde o obouruč verzi techniky třistašedesát - jedna ruka kryje kruhový úder(facka, hák, …) a druhá ruka simultánně vrací útok a začíná pracovat na zneškodnění útočníka. U dětí jdou obě ruce nahoru nad hlavu, bez současného údery do hlavy. A kdo uteče, ten vyhraje!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Krav Maga na vlastní kůži: Testování na závěr

Krav Maga na vlastní kůži: Testování na závěr

07. 02. 2013, autor: Dalibor Žák

Je konec. Ne definitivní konec ve stylu mayského kalendáře, ale konec zimního semestru, na který jsem se vloni po prázdninách upsal.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Angličani vyhnali svůj vůz opět na Ring a vylepšili vlastní rekord téměř o tři vteřiny.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.