Krav Maga pro děti: Naučte svého potomka bránit se!

22. 10. 2014, autor: Filip Rakovan
Jsou chvíle, kdy se z chlapa stane otec a pak se pohled na svět zcela změní, tak jako se změní priority a nekonečná snaha svého potomka chránit před nástrahami okolního světa. Jak ale – a lze to vůbec - naučit dítě, aby se o sebe dokázalo postarat samo?!
Krav Maga pro děti: Naučte svého potomka bránit se!

Pokud se podíváte na fotku nahoře v článku, nemáte před očima scénu jistě nijak výjimečnou, neobvyklou, dva kluci se perou. Jenže – jak daleko je od „nevinné“ dětské rvačky, kterou prošel asi každý, k šikaně? Hranice je tenčí, než by se mohlo zdát. A to nemluvíme o tom, když „nastoupí“ na dítě někdo starší a silnější, klidně dospělý. Že se bavíme o nějaké fiktivní situaci?

Ehm, bohužel ne. Jak je to dlouho, co médii proběhlo neštěstí se studentem a ozbrojenou ženou, jak to je dlouho, co se v pražské Troji ztratila malá holčička, jak je to dlouho, co před základními školami v metropoli jezdila auta, ze kterých posádka lákala nic netušící žáky na sladkosti? Ne, žádná sebeobrana není vše řešící a samospasitelná, je ale dobré, pokud se dítě při možném konfliktu nezalekne, umí ho v ideálním případě vycítit a předejít mu, a když už k něčemu dojde, udělá vše proto, aby to dopadlo s minimálními škodami a bez fatálních následků.

Pokud tedy čtete pravidelně naše články o tréninku bojového umění, tak tohle bude seriál, který půjde paralelně s tím původním, jakkoli v tradičních kurzech pro dospělé se i nadále budeme zaobírat škrcením, brutálním odvrácením úroku – brutálnějším než byl samotný útok, kopy do těch nejcitlivějších míst s co nejvyšší agresivitou, tak dětským pohledem na svět samozřejmě určité aspekty nelze použít. Ani pojmenovat, vysvětlit. Ale o tom až za chvíli.

Nejprve proč Krav Maga… Jako otec prvňáka jsem řešil, jak by se prcek zapojil do nějakého aktivního pohybu, sportu, a kromě běžných míčových her přišla na přetřes i možnost nějakého bojového sportu. Vyhrálo judo. Všechny ostatní disciplíny mi přišli buď méně vhodné principiálně anebo neúčinné, pokud by mělo dojít na sebeobranu. A i judo ve výsledku nebylo tím pravým ořechovým, ne když se prvních několik týdnů děti učí filozofickým myšlenkám, myšlenkové podstatě, dbají na mentální aspekt sportu – nic proti, ale pokud je vám šest let, jen těžko můžete na něčem duchovním stavět. A na druhou stranu ta mentální stránka k východním bojovým uměním určitě patří. Judo má svůj smysl, ne že ne, ale pokud se podíváte na jeho skutečnou použitelnost v boji, nebo řekněme v sebeobraně, jeho význam pokulhává, minimálně je-li vám šest let a vážíte jen lehce přes dvacet kilo. Karate? Ne, díky, mám osobní zkušenost, líbilo se mi, ovšem v dobách, kdy tady nebyla jiná alternativa. A opět – jako sebeobrana není právě optimální, protože u kata máte individuální stínový boj a i v kumite, pokud nepraktikujete full contact, také nejedete nikdy naplno. A hlavně, jsou tady pravidla, která zakazují určité techniky, což na ulici je přesně naopak a myslet si, že když vy se zachováte čestně, tak protivník to bude vidět stejně, je zcestné.


DOPORUČUJEME: 5 důvodů, proč mít děti co nejdříve


Tedy Krav Maga, pro děti? To znamená, že po vlastních zkušenostech pošlu dítě do kurzu, kde ho budou učit kopat do rozkroku, píchat do očí? To by se mi asi úplně nelíbilo, pokud jsem říkal, že není na čem stavět v judu – mluvím o té morálce duchovním rozměru, tak stejně tak nelze spoléhat na uvědomění si toho, že dítě ví, jaký je rozdíl mezi hrou a reálnou situací. Představa, že ve třídě složí k zemi spolužáka několika kopy do rozkroku jen proto, že po něm chtěl hodit houbou, je děsivá. Jenže, jak je Krav Maga promyšlená a intuitivní „pro dospělé“ a učí se ubránit podle jednoduchých, samozřejmých a vrozených principů, tak podobně chytře na to jde i u dětí.

Podrobněji se podíváme na vše v budoucnu tak, jak budeme dětské kurzy sledovat, nicméně hodí se říct, že pokud umí dítě v první třídě počítat do deseti a kromě malé násobilky nemá o matematice a dalších přírodních vědách představu, jen těžko mu vysvětlíte, co je obrana 360 stupňů. Dospělý přijme fakt, že jde o kryt jednou rukou a simultánní útok druhou rukou tak, aby byl pokryt perimetr kolem celého těla, ale dítě? Přečtěte mu předchozí větu a bude na vás koukat s většími rozpaky než vy, když se vás zeptá, odkud se berou děti. Pokud ovšem řeknete, že je zapotřebí udělat stříšku nad hlavou, z obou rukou najednou, tak je to jasné jako facka – kterou tímto může ratolest blokovat. Obě ruce letí nahoru, jedna kryje a druhá? Jednou se letmý pohyb změní v úder, tak jako u dospělých. Aniž by dítě vědělo, co se učí, v rámci hry, zábavy, fixuje si nejelementárnější pohyby a základy Krav Maga.

Krav Maga pro děti není žádnou českou individualitou, jde o celosvětový, a celosvětově fungující, fenomén. Takhle cvičí děti třeba v Holandsku. U nás je to podobné...


V tuto chvíli máme za sebou tři tréninky, a tak je jisté, že půjde jak o techniku (umně schovanou za hry a soutěže) a fyzičku. Ne, třicet kliků, třicet sklapovaček a třicet dřepů v kombinaci s různými kopy a údery tak, jako to praktikujeme v tréninku dospělých nelze předpokládat, je třeba dbát na vývoj dítěte a jeho dispozice, ale na druhou stranu pár dřepů, kliků a sed-lehů by mělo děcko zvládnout. K tomu údery do pytle, kopy, společné cvičení ve dvojicích. Jak bylo řečeno, zatím se zdá, že tohle je to, co jsme hledali – jak s ohledem na techniku, obranné prvky, logickou podstatu (prevence je základ a útěk je nejlepším východiskem, a podobně). Tak jdeme na to, příště si probereme pády a ochranu před úderem na hlavu. Info o kurzech pro děti na kravmaga.cz.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Krav Maga na vlastní kůži: První trénink

Krav Maga na vlastní kůži: První trénink

17. 10. 2012, autor: Dalibor Žák

Nedávno jsme psali o tom, že je tahle izraelská sebeobrana nejdrsnější na světě. Tak jsme se rozhodli to vyzkoušet sami na sobě.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Toyota Gazoo Racing vstupuje do světa e-motorsportu s virtuálním modelem GR Supra GT Cup...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.