Krav Maga na vlastní kůži: Testování na závěr

07. 02. 2013, autor: Filip Rakovan
Je konec. Ne definitivní konec ve stylu mayského kalendáře, ale konec zimního semestru, na který jsem se vloni po prázdninách upsal.
Krav Maga na vlastní kůži: Testování na závěr

Téměř půl roku. Tedy s určitým výpadkem jak víte, pokud mé reporty čtete – mluvím teď o absenci v tělocvičně způsobené zlomenou rukou. Nicméně i tuhle nepříjemnou pauzu jsem se snažil dohnat na soukromých lekcích a jestli se podařilo a něco jsem se naučil, se mělo obratem ukázat. Konec semestru sebou nese zkoušky na technický stupeň P1.

Neděle ráno, kdesi na Praze 3, zástupy lidí se sportovními taškami trousící se směrem k tělocvičně. Stejně jako já. Tak je tu tedy testování studentů. Jsou zde adepti na P1, jako já, na P2 – to jsou cvičenci o stupeň lepší a také na P3, jejichž postavení vzhledem k P2 a P1 asi nemusím vysvětlovat. A kdo nás bude testovat? Z Izraele dorazil Tamir Gilad, mistr v Krav Maga, držitel technické úrovně expert 4. A dělat zkoušky z izraelské sebeobrany před ním je jako nastoupit na rapový battle před Jay-Z.

Sytém je poměrně jednoduchý, rychlá prezentace, bandáže na ruce a samozřejmě suspenzory tam, kam patří, a jde se na věc. Tamir vždy jasně a přesně řekne, co chce vidět a pak to my uděláme. Nebo přesněji řečeno pokusíme se zacvičit tak, jak to umíme nejlépe.

Začíná se stínováním, tedy bojem s fiktivním protivníkem. Kopy, údery, lokty… docela šrumec, když si uvědomíte, že jsme v tělocvičně namačkaní celkem tělo na tělo, takže nejde jen o to rozdávat rány, ale také se dívat kam bít a kopet, a zároveň si hlídat, abych jednu „nekoupil.“ Stínové cvičení není na dlouho, máme se rozdělit do dvojic a začne se „konečně“ dělat Krav Maga. V podstatě jdeme od začátku tak, jako jsme se učili techniky na tréninku.

Třistašedesátka. Pamatujete? Obrana proti fackám, hákům, ranám seshora a útokům nožem odspodu na břicho. Optimální reakce na útok, co chce Tamir vidět, je rychle reagovat, pokud nelze předejít útoku a vyhnout se, tak vykrýt úder, zároveň kontrovat. Pak rána do rozkroku, ta nikdy není od věci, a scanování okolí. Výměna partnerů, ten kdo útočil se brání a ten kdo se bránil, tak bije.

Tamir Gilad chodí mezi námi, sleduje nás, dělá si poznámky, pokud vidí někoho cvičit jinak než by vidět chtěl, opravuje ho. A dává šanci techniku zlepšit a zacvičit tak, jak je třeba. Důležité je nasazení, dynamika. Což je „paráda“ pokud cvičíte preventivní zastrašení soupeře kopem do břicha a jste ten, kdo má byt zastrašen. Já na oplátku zase zastavuji ještě před útokem svého partnera úderem dlaní do hrudníku. Tamir Gilad chodí stále mezi námi a já s napětím čekám, jestli i u naší dvojice zastaví s nějakými korekturami. Naštěstí ne, za celé dvě hodiny jsme (snad) cvičili tak, jak jsme měli.


DOPORUČUJEME: Nejkrásnější izraelské vojandy


Trénovali jsme a ukazovali nejenom cvičení sebeobrany jako takové, tedy napadení a obranu, ale také ostatní věci, které s prevencí útoku souvisí. Třeba včasné vyklizení pole. Modelová situace – ležíte na zádech, na pokyn se musíte dostat do pozice sprintera na startu a vyrazit … dejte si to párkrát, v davu rozvášněných bojovníků a poznáte, že to není až tak úplně snadné.

O tom, že i dnes jsme se kopali „do koulí“ jsem už psal a nikdy by mne nenapadlo, že rána do rozkroku může být přijatelnější alternativou než rána, nebo přesněji řečeno několik sad ran a kopanců do nohy. Ale je to tak. Bez suspenzoru bych byl buď eunuch a nebo John Silver.

Prevence, údery, kopy, … a také úniky ze škrcení. Zezadu, zboku, zepředu, přesně tak, jak jsme to procvičovali, tady jsem si byl celkem jistý a nezaváhal jsem. Došlo i na vysmeknutí z kravaty a nevím, co je lepší – jestli být obránce a poměrně složitou technikou se bránit a z kravaty se dostávat. A nebo být útočník, který škrtí, ale v okamžiku je tlakem za nos zlomen dozadu a s údery do hlavy složen na zem. Já bych  osobně volil variantu A.

Abych nezdržoval s postupným vypisováním toho,  o čem jsem psal v průběhu podzimu a zimy – to, co jsem trénovali, jsme také předvedli na zkouškách. A nebyla by to Krav Maga, aby i teď, na testech, nedošlo na fyzičku. Máme za sebou asi dvě hodinky intenzivního tréninku, pot by se dal stáčet z parket a vzduch je hustý jako jakostní med, a přesto je dostatek prostoru prokázat, že kromě techniky jsme za těch několik měsíců načerpali i něco fyzických sil. Na zem, třicet kliků, třicet sklapovaček, třicet dřepů a pěkně nahlas počítat.


ČETLI JSTE: Mosad - izraelští supermani v akci


Střih. Konec. Zástup napříč tělocvičnou. Tamir Gilad vede závěrečnou řeč. Hodnotí naše cvičení s tím, že viděl cvičence se stoprocentním nasazením i takové, kteří by potřebovali přidat. Že teď dojde k předání absolventských diplomů. A já netrpělivě čekám, zda zazní mé jméno…. A dočkal jsem se. Takže „je to doma.“ Jsem moc rád, že jsem dokázal svým způsobem překonat sám sebe, protože po prvním tréninku jsem své působení v Krav Maga viděl poměrně temně. Teď je ale situace jiná, technický stupeň P1 jsem zvládl. A tak je tady automaticky další výzva. Půjdu dál a zvládnu ještě jeden semestr a na jeho konci zkoušky na technický stupeň P2?

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Krav Maga na vlastní kůži: První trénink

Krav Maga na vlastní kůži: První trénink

17. 10. 2012, autor: Dalibor Žák

Nedávno jsme psali o tom, že je tahle izraelská sebeobrana nejdrsnější na světě. Tak jsme se rozhodli to vyzkoušet sami na sobě.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Minulá generace BMW řady 3 byla tou nejméně povedenou. Podařilo se BMW vrátit trojku k původním k...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.