Krav Maga na vlastní kůži: Soukromá lekce

15. 01. 2013, autor: Filip Rakovan
Po delší odmlce jsem se znovu vrátil do tělocvičny. Tentokrát ale muselo jít o jinou, speciální a individuální formu tréninku.
Krav Maga na vlastní kůži: Soukromá lekce

Pokud čtete Prochlapa pravidelně, tak jste určitě zaregistrovali dvě věci. Tou první bylo, že jsme se rozhodli na vlastní kůži vyzkoušet izraelskou sebeobranu Krav Maga, zapsali se na kurzy a začali je pravidelně navštěvovat. A tou druhou věci bylo to, že najednou pravidelné reportáže z tělocvičny přestaly… A důvod byl jasný, zlomená ruka v zápěstí.

Takže ne, nehodil jsem jako redakční vyslanec do světa bojových umění kopání do koulí a píchání prstů do očí za hlavu, ale se sádrou na ruce se opravdu jen velmi těžko cvičí a trénuje. Nicméně sádra je dole a přes vánoční svátky ochablé svalstvo a zbytnělé tukové polštáře čekají na další porci izraelské zábavy. Jenže jak dohnat to, co jsem díky absenci nezvládl? Ještě že tady jsou soukromé lekce.

Hned po svátcích jsem se potkal s trenérem v jednom malém žižkovském boxerském klubu (kde jen tak mezi námi trénuje Stanislav Tišer, někdejší československý boxerský reprezentant) a snažil se dohnat to, co jsem zameškal.

I soukromá lekce ve dvou (kromě mne a trenéra dorazil ještě jeden kolega, který také potřeboval doladit pár technik) začíná rozcvičkou. Zahřátí, protažení, klasika.

A pak na techniku,. Nejprve opakování. Základem je „třistašedesátka,“ tedy obrana proti úderům shora (jako když vás chce orazítkovat Bud Spencer), z boku (hák a nebo česká facka) a zespodu (pro představu jako když vás někdo chce bodnout nožem do břicha). Jedna ruka hranou dlaně jde proti útočící ruce a blokuje, druhou rukou vedu (a nebo se zatím spíš jen snažím vést, jak se dostávám do tempa), protiúder. Ale jo, to půjde.

Opakování, dril, pořád do kola, střídáme se v útocích a obranách, dech dochází, fyzička se během několika týdnů povalování opravdu nezlepšila, spíš naopak. A pořád dokola. Úder, obrana, protiúder, kopanec do rozkroku. A skenování, což je rychlé mapování prostoru kolem sebe.

Už vás někdo někdy škrtil? Tedy pořádně škrtil, teď nemám na mysli žádné postelové hrátky a erotické laškování. Nic příjemného, na sebeobranu, než omdlíte, máte jen pár okamžiků a právě další technika, kterou se budeme učit, souvisí se škrcením. Útočník jde z boku (příkladovou situací může být chvíle, když stojíte u bankomatu a soustředíte se na zadávaní PIN) a nějaký lapka k vám udělá krok se záluskem na vaše těžce vydělané peníze. Pár vteřin a jste v limbu, takže rychle strhnout útočníkovi ruku, zároveň rána do rozkroku (jak jinak, že?), zároveň se přihrbit, a pak jako perko loktem do obličeje. A zase do koulí. A nebo prošlápnout koleno, to je jistější, že se za vámi útočník nerozběhne.

Na první pohled jednoduchá, ve skutečnosti celkem složitá věc, pokud se začnete měnit a zkoušet nalevo i napravo. Chce to dostat dril. A to platí i pro škrcení zezadu, to je ale přirozenější. Strhnout ruce, loket, rozkrok a je to. Pokud jsem nemluvil o škrcení zepředu tak jen pro to, že je to základ a pozorný čtenář si dá snadno dohromady, jak by obrana asi probíhala. Strhnout ruku, krok dozadu a rána do hrudi jedním vrzem a na rozloučenou kopanec do koulí. Hodinka a půl utekla jako voda. Procvičovali jsme techniky, simulovali konkrétní situace s tím, že nás měl trenér před sebou jako na dlani a byli jsme v tělocvičně jen dva, nešlo se schovat za ostatní, každá chyba byla vidět, což bylo skvělé. Každá chyba šla hned odstranit, napravit, technika vylepšit.


DOPORUČUJEME: Krav Maga na vlastní kůži - první trénink


Teoreticky bych teď mohl skončit s tím, že návrat do tělocvičny byl náročný, ale ne tak strašný, jak jsem čekal. S tím, že techniky jsem pochopil a snad si je i osvojil. Ale to bych vás ochudil o poslední fázi tréninku, která byla i na „soukromce“ stejná jako při společném tréninku. Fyzička.

Ruka sice musela odpočívat, je pravda, že jsem dal jednu dvě rány do pytle větší razancí než jsem měl (nezmínil jsem se, že jsem chvíli trénovali údery před boxovacími pytli, že ne?) a tak jsem si nemohl dovolit kliky, a podobné vylomeniny. Rozhodně mi ale nic nebránilo v posilování nohou a břicha. Prostě příjemná čtvrthodinka na závěr. A příště podle všeho budeme cvičit obranu proti kravatě a boční kopy.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.