Krav Maga na vlastní kůži: První trénink

17. 10. 2012, autor: Filip Rakovan
Nedávno jsme psali o tom, že je tahle izraelská sebeobrana nejdrsnější na světě. Tak jsme se rozhodli to vyzkoušet sami na sobě.
Krav Maga na vlastní kůži: První trénink

Možná to nebyl dobrý nápad. Ne, tohle asi vážně nebyl dobrý nápad, protože mám za sebou prvních pár minut tréninku, vlastně běží teprve rozcvička a protahování a ze mne tečou proudem litry potu. Přeskočme raději tyto poměrně naturalistické popisy a pojďme k věci. Myšlenka byla jednoduchá. Najít zajímavé téma na reportáž, takové, které by mělo větší hloubku než jen jednorázově pojatá záležitost, a přiblížit je vám, čtenářům. Ideálně paralelně s tím, že ukážeme, že jsou členové v redakci lidé jako ostatní. Proboha, koho to zase napadlo…

Tak nějak vznikl nápad přihlásit se na tréninky Krav Maga. Navzdory očekávání se nikdo v redakci nechtěl začít pohybovat dobrovolně, i přes výhružky vyhazovem a lynčováním cyklistikou, a tak jsem do toho šel já. Se soukromou vizí, že když už, tak cvičení ze mě za pár měsíců udělá pohyblivějšího a zdravějšího člověka, než jsem teď. Určitě štíhlejšího (přesnou váhu si zatím nechám pro sebe, ale jako nápovědu berte, že se osmnáct let nehýbám, sedím za počítačem a mám stravovací návyky průměrného Američana.

Krav Maga je (pro toho, kdo neví) izraelský systém sebeobrany, prý nejúčinnější na světě. Já to zatím vidím v rámci prvního tréninku jako slušnou příležitost protáhnout kosti a rozpohybovat ztuhlé tělo. Rozcvička pro zahřátí a protažení svalů a šlach, takovou už jsem zažil (kdysi v mládí) mockrát. Jen tady vnímám navíc cviky typu skákání dětského panáka s rotací kolem dokola. Proč? Aniž bych tušil, odpověď na tuhle otázku měla přijít na jednom z dalších tréninků… A nebo možná rovnou už teď, Jde o to, že v Krav Maga má všechno svůj smysl a řád. To znamená, že pokud se rozcvičujeme tím, že skáčeme panáky, tak během několika tréninků se učíme obrannou techniku, která pohyb nohou a obou rukou najednou používá. Chápete?


Rozcvička má v Krav Maga hlubší smysl. Zahřeje, potěší... a připraví na nácvik technik.

Už od začátku se procvičujete tím, co využijete později. Jako nováček, s nutným nedostatkem fyzičky, tedy, ehm, zcela bez fyzičky a s nadváhou typu hroch, mám ze začátku trochu potíže se dostat do tempa, ale není to tak strašné, jak jsem si myslel po první půlhodince. Takže v kostce, abych po vydýchání uvedl vše do určitého řádu. Trénink začíná tím, že se rozcvičíte, zahřejete, protáhnete. Ne bezduchým cvičením, jak jsem naznačoval, ale cviky a pohyby, které později využijete při cvičení obranných technik. A nebo nějakou „bojovou“ hrou. To může být třeba běh po tělocvičně s plácáním ostatních po ramenech. Nejsi krytý? Plácnu tě. A sám se snažím krýt.

Vážně to není takové sado-maso, jak se mi zdálo. Ten, kdo nestíhá, může nabrat dech, je tady prostor pro napití, vydechnutí, koncentraci. V druhé části tréninku se cvičí techniky obrany. Těch je v Krav Maga celá řada, ale já mám za sebou v tuto chvíli asi šest tréninků a tak je to o základech, žádné speciality typu zneškodnění pětadvaceti útočníků ozbrojených zbraněmi hromadného ničení. Ale obrana proti napadení, proti typickým úderům shora, z boku, zespoda. Čili jak vyzrát na bodnutí do břicha, facku a nebo razítko a la Bud Spencer. Důležité je krýt zápěstím s otevřenou dlaní, nečekat, až útočící ruka přijde k mému tělu, ale aktivně bránit v protipohybu. A do toho rovnou útočit.


Takhle se úder kryje, prsty otevřené dlaně prodlužují délku krytu. Říká se tomu 360.

Ano, o tom je Krav Maga. Nečeká se s protiúderem až po obraně, vše jde ruku v ruce zároveň. Technika se procvičuje sólo, ale hlavně ve dvojici s partnerem tak, aby nácvik byl realistický. A občas (tedy často) se prokládá posilováním. Útok, obrana, klik, leh-sed. A znovu, dokola. Zpátky k rozcvičce, protože až s odstupem času mi opět dochází, proč při ní kroužíme boky a vrtíme se jako při sambě. Pohyb úderu ze zadní ruky vychází z takovéhoto typu pohybu. Pravidlem je, že útočí ruka blíže k soupeři, ale když jde na řadu druhá paže, vychází se z rotace těla. Jako při rozcvičce. Miluji tuhle logiku, líbí se mi, když mozaika začne zapadat do sebe.

Mluvil jsem o fyzičce? Myslím, že několikrát, takže aby řeč nestála, tak se jde boxovat. V leh-sedech. Tedy sklapovačky, jeden leží na zemi, pohybuje se nahoru a dolu, partner s lapou se naklání v synchronním pohybu, ten na zemi boxuje. Neustále. Dejme tomu, že v rámci deseti sklapovaček. A pak výměna. Pár dnů, další trénink. Obdobný začátek tak jako v minulém cvičení, tedy rozcvička, protahování a něco „na posílenou,“ pak opakování technik. Plus něco málo k tomu navíc. Třeba kop.

Cvičení ve dvojici, údery, kryty, kopy, techniky. To je příprava na reálnou situaci.

Jak úder, i kop začíná nohou blíže k soupeři a nejoblíbenějším cílem na těle je rozkrok. No, aspoň není třeba natahovat se mezi bambusy jako Jean-Claude Van Damme ve filmu o kickboxerovi, když chtěl nohou česat banány ze stromů a kopat lidi do hlavy. To je Krav Maga. Jde o přežití, ne o parádu. Tak pěkně „do koulí,“ jak by se řeklo mezi chlapy.

Tady moje první reportáž končí, na závěr z mé strany příslib, že druhá reportáž na sebe nenechá dlouho čekat. Dám si měsíc na to, abych se zlepšil, zhubl, zrychlil a přestal se tak potit. Ehm, zase ten pot. Ale jak jsem zjistil, tak ten ke Krav Maga patří neodmyslitelně jako bandáž na zápěstí nebo suspenzor.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jak vypadaly bouračky bez airbagů

Jak vypadaly bouračky bez airbagů

14. 10. 2015, autor: Matěj Kučera

I v dřevních dobách automobilismu se mocně bouralo, a přestože tehdejší vozy nedosahovaly žádných závratných rychlostí, neznamená to, že by je jejich řidiči nedokázali solidně sešrotovat!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
18. 10. 2012, Uživatel: Přema
Reagovat

Držím Ti pěsti a těším se na tvou další reportáž :-) PS: já se potím úplně u všeho.


img
18. 10. 2012, Uživatel: Josef Hlaváček
Reagovat

Kurzy jsou bohužel příliš drahé, nemohu si to dovolit... :-)


img
19. 10. 2012, Uživatel: Radovan
Reagovat

120,- za lekci, neni drahý.


img
18. 10. 2012, Uživatel: pvl
Reagovat

drzim palce, redaktorskej)


img
18. 10. 2012, Uživatel: Horký Robert
Reagovat

Mám poznámku k té do nebes vynášené účinnosti Krav Maga. Ano, je to velmi účinný systém, ale jen za předpokladu, že soupeř nic neumí, a tak útočí třeba zbraní, každopádně ale bez mozku. Omezení jsou v boji beze zbraní, kde některá bojová umění umožňují dosáhnout vyšší úrovně. Tím myslím například Ju-Jitsu nebo Muay Thai, které ve vhodné bojové situaci mají extrémní potenciál.


img
19. 10. 2012, Uživatel: Milda
Reagovat

Horký Robert: Jak říkal instruktor od první hodiny, zmr*i choděj a útočej v tlupách. A ten kdo dělá nějakej takovej sport, nebo sebeobranu aktivně, tak to bude mít v hlavě srovnaný, takže pravděpodobně na tebe vyskočí z pozarohu nějakej zm*d s tyčí nebo nožem co nemá základy ničeho.


img
18. 10. 2012, Uživatel: Gembird
Reagovat

Horký Robert: Srovnávej srovnatelné - je logické, že s časem na přípravu a v souboji 1 na 1 je (za stejnou dobu trénování) lepší Muay Thai. Protože Muay Thai je výhradně souboj 1 na 1, kdy víš, odkud protivník jde.. Ale tento typ soubojů, je pouze špičkou ze škály Krav Maga. Kdyby tomu věnovala kompletní tréninky? ..kdo ví ;)


img
19. 10. 2012, Uživatel: Aja
Reagovat

Moc drzim palce!!! Chodim na ty same kurzy, takze jsem se u clanku vyborne pobavila. Nikdo by totiz presneji nevystihl ty pocity cloveka zvykleho na celodenni sezeni na zidli v kanclu, ktery se dal na tyhle treninky. Je to ze zacatku maso, ale verim, ze bude lip...


img
19. 10. 2012, Uživatel: Veleboj
Reagovat

Nebyl by odkaz na ten klub?


img
19. 10. 2012, Uživatel: Veleboj
Reagovat

Nebyl by odkaz na ten klub?


img
19. 10. 2012, Uživatel: PAVUK
Reagovat

kravmaga.cz


img
20. 10. 2012, Uživatel: p1
Reagovat

no Ajo, maso to je a bude porad. nektery treninky jsou oddychovejsi, jiny potis krev .. a tech je vetsina ;)


img
02. 11. 2012, Uživatel: Aja
Reagovat

Me nevadi potit krev, kdyz vidim pokrok a ma to smysl...Jen obcas by clovek plakal nad tim, v jake je fyzice kondici, ale zlepsuje se to - pomalu ale jiste.. jde o to vytrvat. A neboj, necekam, ze se s nami bude na treninku nekdo mazat. Taky proc? Na ulici nas taky nebude nikdo setrit.


img
20. 10. 2012, Uživatel: Dušan
Reagovat

hodně zdaru pane reportér :-) taky trenuji krav Maga :-) vím o čem mluvíte


img
02. 11. 2012, Uživatel: Brnooo!
Reagovat

Ti co píšou že v boji beze zbraní 1 na 1ho mají výhodu kickboxeři, thaiboxeři atd. mají samozřejmě pravdu, ale to není filosofie krav magy. Cílem krav magy není vyzrát na soupeře ve férovém boji, ale boji se pokud možno vyhnout a když to nejde tak použít k vítězství jakékoli možné prostředky. Jak říká můj trenér, vy se nechcete boxovat s boxerem, kopat s kickboxerem a válet po zemi s tím kdo dělá BJJ, protože oni trénujou pár věcí celej život a my musíme umět se ubránit komukoli za chvíli - takže kop do koulí a je po boji, tužku do krku, do oka, kousnout do krku, popelníkem po hlavě, písek do očí....to je krav maga, vítězem není ten, kdo srazí soupeře do prachu, ale ten kdo dojde v pořádku domů...


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Zbrusu nový osmiválec má zdvihový objem 7,3 litru a sílu o 435 koních a 644 newtonmetrech.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.