Krav Maga na vlastní kůži: Jdeme do finále!

03. 02. 2013, autor: Filip Rakovan
Poslední trénink před zkouškami. Kopy, údery, škrcení a zase kopy... ideálně do rozkroku.
Krav Maga na vlastní kůži: Jdeme do finále!

Tak abych upřesnil o jaké finále se jedná, semestr se přiblížil ke svému konci. Není ale čas na nějaký sentiment, konec semestru totiž znamená také zkoušky na technický stupeň P1 a tak namísto bilancování je na čase pořádně trénovat.

Minule jsem končil s tím, že nás čekají zřejmě kopy a nepletl jsem se. Takže boční kop. Jak už je z názvu patrné, tak se kope do strany a technika je (teoreticky) celkem jednoduchá. Zvednout nohu, tedy přesněji řečeno koleno, a tím „nabít.“ Vytočit se bokem k protivníkovi, pootočit stojnou nohu pro získání větší stability a třeba se i trochu pokrčit v koleni, a pak vytrčit nohu směrem k protivníkovi, přičemž úderovou plochou je pata. Jednoduché, jasné. Tedy, ehm, takhle verbálně, v reálu je celkem fuška naučit se kop, dát do něj sílu, nespadnout a vrátit se do stabilního postoje. Pravou nohou, levou nohou. Nejprve „nasucho.“ Tedy ve stínovým boji, pak ve dvojicích, s lapami. Zezačátku stojím buď moc blízko a s nataženou nohu se nevejdu mezi mne a partnera, anebo jsem naopak moc daleko a šlapu do prázdna. Obojí je špatně.

Back-kick je kop dozadu, toho, kdo alespoň částečně mluví anglicky nepřekvapím. Možná ale překvapím tím, že je dost nepřirozené, tedy alespoň pro mne, podívat se dozadu pod svou rukou, pak nabít jako v případě bočního kopu a kopnout dozadu. Pokud byl side-kick náročný, tak zadní kop je ještě složitější. Postup tréninku je podobný, nejprve samostatně, pak ve dvojicích.

Abychom jenom nekopali, tak tady máme zase nějakou tu obranu proti škrcení, už jsme probírali mnoho způsobu v nejrůznějších situacích, a teď je tady zase znovu odražení, když na vás někdo začne útočit zpeředu. Strhnout škrtící ruce, jednu držet u těla a fixovat, druhou rukou rána do hlavy, krok mimo linii útoku, další rána do hlavy a na závěr kopnout, nebo raději prošlápnout koleno, aby agresor nemohl pokračovat v boji.

O pět litrů potu na podlaze tělocvičny později jde na řadu další škrcení, vleže. Je skvělé zažít, jaké to je, když na vás tlačí obrovský chlap, sápe se vám po krku a vy se ho máte zbavit.

Strhnout ruce a zároveň úder do obličeje. Prsty do očí, dlaní do brady, něco opravdu účinného. Zároveň je třeba nacpat koleno bližší nohy hluboko mezi sebe a rameno agresora, výtečnou pomůckou je vzepřít se na druhé noze a vytvořit jakýsi most. A pak, v této fixaci, vzdálenější nohou nakopat protivníka do hlavy. Zakončení zahrnuje odstrčení útočníka, rychlý přechod do vzpřímené pozice, scanování, tedy prověření okolí a útěk. Zábava na celkem dlouho dobu, než to dostane jeden trochu pod kůži a naučí se to.

Naštěstí se není třeba učit kliky, sklapovačky a dřepy, ty umím už od školy. A je milé, pokud jich může člověk dělat, deset, dvacet třicet, a prokládat je údery a kopy do lapy. Trénink bez posilování by snad nebyl ani tréninkem.

V tuhle chvíli je tu konec. Konec tréninku a konec semestru. To co mne čeká teď jsou zkoušky pod dohledem izraelského instruktora, který přiletí do Čech, aby zjistil, co jsme se naučili a zda si zasloužíme získat první technický stupeň.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Bojíte se plešatosti?

Bojíte se plešatosti?

09. 08. 2010, autor: Matěj Kučera

Pokud jste si v poslední době všimli, že vám padají vlasy, více se lámou nebo třepí, či že máte již viditelné kouty, nemusíte se s tím jen smířit! Vlasy mohou znovu dorůst i pokud jsou ve velmi špatném stavu. Velform Hair Grow Plus je přípravek s kombinací 10 rostlin stimulujících růst, který posílí vlasové kořínky, zamezí jejich vypadávání a zajistí vašim vlasům potřebnou regeneraci.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Minulá generace BMW řady 3 byla tou nejméně povedenou. Podařilo se BMW vrátit trojku k původním k...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.