Krav Maga na vlastní kůži 8: Tváří v tvář pistoli II.

19. 06. 2017, autor: Filip Rakovan
V minulém pokračování našich reportů z cvičení izraelské sebeobrany jsme se věnovali řešení napadení pistolí, dnes budeme pokračovat...
Krav Maga na vlastní kůži 8: Tváří v tvář pistoli II.

Třetí a závěrečnou fázi je vytržení pistole z útočníkovi ruky. Z páky, při které se lámou jeho prsty povolíme, respektive otočíme pistoli opět do polohy, kdy je zásobník dnem dolů, tedy pistole je v podobné poloze, jako když ji běžně držíme – stále ji pevně svíráme oběma rukama, pravou rukou vmáčkneme hlaveň pistole směrem k tělu protivníka, jde o kruhový pohyb pistole, jako kdyby v pažbě byla svislá osa, kolem které se otočí. Pistoli tedy útočník částečně stále drží za pažbu, hlaveň mu míří asi někam na břicho, a ihned jdeme zase podobným pohybem zpátky, tentokrát už ale pistoli odebíráme z jeho držení.

Jakkoli je celý popis této techniky poměrně zdlouhavý a podrobný, ve výsledku musí(!) jít o velmi rychlou a překvapivou akci typu – útočník zamíří zbraní – rychlým pohybem ji uchopím a ukročím do strany – téměř simultánně provedu úder na jeho hlavu, stáhnu pistoli tak, aby mířila do jeho boku a hned ji vylomím pohybem proti jeho tělu a zpět. Záležitost na jednu sekundu maximálně. Což znamená, že je zapotřebí techniku trénovat, trénovat, trénovat.

Stále ale ještě nejsme na konci, protože teď stojíme proti lehce ohromenému, ale ne zneškodněnému agresorovi s nefunkční pistolí v ruce. Čili je zapotřebí pistoli zkontrolovat a opět uvést do funkčního stavu. Dorazíme tedy zásobník zpět do pažby, stáhneme závěr dozadu (tím se vyprázdní zbraň o prázdnou nábojnici a o jeden plný náboj, a další náboj, je-li v zásobníku, se posune do nábojové komory a dojde k natažení bicího mechanismu.

Pokud by k vyřešení závady nedošlo, je zapotřebí vytáhnout zásobník, natočit pistoli pažbou nahoru a několikrát potáhnout závěr tak, aby vše, co v pistoli uvízlo a zaseklo se, vypadlo. Pak vrátit zásobník do pistole, dorazit ho, natáhnout. Opět mluvíme o tom, že toto všechno bez tréninku rychle nezvládnete, ale právě rychlost je v této chvíli potřebná. Vše je pak zakončeno scanováním, je velmi důležité znát situaci kolem sebe a za sebou.

Jednak z důvodu, zda kolem není ještě nějaký útočník či komplic, ale také protože situace, do které jsme se právě dostali (držíme zbraň a míříme na člověka) může být nepřehledná, nečitelná, nebo naopak mylně interpretovatelná pro svědka či policistu, který právě dorazí na místo. Uvidí totiž člověka, který je možná omráčen úderem do hlavy, možná leží, klečí, je překvapený, zkroucený bolestí po ráně do hlavy a s vykroucenou rukou, a nad ním druhého člověka, jak na něj míří pistolí. Je nasnadě, koho bude takový pozorovatel považovat za útočníka a koho za oběť. Nebylo by nic tragičtějšího, než se zdárně ubránit přepadení a pak se nechat zastřelit policejní hlídkou.

Takže v závislosti na situaci je zapotřebí vhodně zkombinovat to, že držíte útočníka v bezpečné vzdálenosti od sebe, dáváte mu najevo svou převahu, ale zároveň zbraň takticky skrýváte před zraky ostatních lidí, kteří by vás mohly mylně považovat za útočníka. Znovu opakuji, záleží na dané situaci – věc bude jiná, pokud dojde k útoku v plním vagonu metra, kde od začátku bude pro „publikum“ jasné, co se děje ( i když pozor, co pozorovatel, to názor, a dav nemá jednotný názor, jak se pak ukáže u policejního výslechu, což je bohužel nedílné a nepříjemné pokračování celé záležitosti) anebo dojde-li k přepadení ve tři ráno v noci na samotě za vesnicí někde na pomezí státní hranice, ve tmě tmoucí. Závěrem tedy jakési shrnutí a zdůraznění důležitých bodů.

Mluvíme zatím o základní technice, kdy útočník míří pistolí na blízkou vzdálenost čelem na napadeného. Obrana musí proběhnout velmi rychle, ale důsledně ve všech zmiňovaných aspektech, včetně úkroku, úchopu za závěr atd. Technika je poměrně složitá a je třeba ji velmi precizně trénovat. Je třeba myslet na to, že idea blokovaného závěru a vzniklé závady funguje u samonabíjecí pistole, ale ne u jiných zbraní, například revolverů, u těch může docházet k protáčení válce a další střelbě. Po odzbrojení je nutné zkontrolovat zbraň a uvézt ji do funkčního stavu, pokud došlo k zaseknutí nábojnice a závadě.

Obrana končí pečlivým zhodnocením vzniklé situace, zmapování okolí a „přepnutím se“ do stavu, kdy kontroluji protivníka, ale na první pohled pro další pozorovatele nevypadám jako útočník. Samotné finále pak zřejmě bude patřit volání policie a nahlášení přepadení. Tam doporučujeme pečlivě vysvětlit a popsat, kdo je útočník, že „má červenou bundu, bílé boty“ a že „já, napadený, kontroluji jeho zbraň, mám zelené tričko, sportovní čepici a šortky.“ Ale to už je spíše téma do právní poradny, než do seriálu o sebeobraně Krav Maga. První technikou z rodiny obrany proti pistoli končí semestr, pokračovat budeme, doufejme, opět po letních prázdninách. Kida!

více na KravMaga.cz

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Po dlouhé cestě autovlakem a rozbitých rumunských cestách konečně vyrážíme na pořádně svižnou jíz...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.