Krav Maga na vlastní kůži 8: Tváří v tvář pistoli I.

19. 05. 2017, autor: Filip Rakovan
Zkušenost, kterou nikdo nechce zažít a u nás, díkybohu, jde o věc velmi ojedinělou. Přepadení či ohrožování střelnou zbraní.
Krav Maga na vlastní kůži 8: Tváří v tvář pistoli I.

Útoky střelnou zbraní nejsou v našich končinách naštěstí na denním pořádku, nicméně Krav Maga umí připravit i na tyto – u nás velmi ojedinělé – případy. Mimo naši republiku jsou bohužel útoky střelnou zbraní mnohem častější... Pokud u většiny typů útoků platí, že kdo uteče, ten vyhraje a že nejlepší je rychle se zbavit útočníka, třeba tím, že ho odstrčím, nejdu do přímé konfrontace a uteču, tak u napadení střelnou zbraní, v našem případě pistolí, to neplatí a je tomu zcela naopak. Logicky, protože je zřejmé, co se stane, pokud strčíte do útočníka ozbrojeného pistolí a začnete utíkat.

Zahájí palbu a téměř stoprocentně vás zasáhne. Jednou, víckrát, smrtelně. Čili pokud dojde k napadení střelnou zbraní na blízkou vzdálenost, nikdy neutíkáme. Ještě je třeba zdůraznit, že mluvíme o napadení a ne přímém útoku. Napadením chápejme, že ozbrojenec „ukáže“ pistoli a začne klást požadavky typu „dej mi peníze, pojď se mnou do křoví, a podobně.“ Tedy je zde prostor pro obranu.

Pokud narazíte na člověka, který je rozhodnutý střílet, protože chce střílet s úmyslem zabít, bohužel, ač se nám to může příčit jak chce, naše šance jsou velmi malé, až nulové. Moment překvapení plus okamžitá střelba, to je rovnice, jejíž výsledek je bohužel, nedojde-li k zázraku, fatální. A to samé platí i na delší vzdálenost, pokud je útočník od nás v řádech metrů a začne střílet, kromě pokusu rychle se skrýt, padnout na zem a zmenšit svou siluetu a podobně šance na to, že vyhnete střelám, je mizivá.

Tak tedy napadení pistolí na blízkou vzdálenost – útočník stojí čelem k napadenému a s pistolí v jedné ruce míří čelně na potencionální oběť. Prvním momentem je sražení ruky se zbraní do strany a úkrok mimo linii útoku, cosi ve stylu techniky Jeden a půl rytmu, kterou jsme řešili už dávno před lety. Důležité je si uvědomit, kam nám pistole míří a s tím pracovat v tom smyslu, že pokud míří útočník na hlavu, je takticky vhodné přesunout ruce směrem nahoru, tak jako že se vzdáváte. A naopak, pokud by mířil na břicho, spustit klidně a nenápadně ruce směrem dolů. Jde o to, že je žádoucí, aby dráha bránící ruky směrem k ruce se zbraní byla co nejkratší.

Zvedat ruku volně spuštěnou podél těla ve snaze odklonit pistoli mířící na hlavu by mohlo být příliš zdlouhavé, a tedy nefunkční. Což v našem případě může znamenat smrtící. První fází je tedy sražení ruky se zbraní a krok z linie útoku, konkretně to může vypadat tak, že proti vám stojí agresor, v pravé ruce má pistoli a míří vám na hrudník. Vy levou rukou – palec a ukazováček co nejvíce rozevřené, kdy takto vzniklé „elko“ je nárazovou plochu do útočníkovi ruky – srážíte ruku s pistolí do strany, a děláte úkrok doleva, do útočníkova boku.

Mluvíme-li o tom, že srážíme ruku s pistolí, přesnější je říct, že saháme přímo po pistoli. Opět – má to svou logiku, držím-li někoho za paži, neznamená to, že mu tím znemožním střelbu z pistole, kterou v ruce drží. Naopak tedy sáhneme přímo po pistoli a snažíme se ji chytit tak, abychom mezi placem a ukazováčkem sevřeli závěr pistole. To má svůj smysl i v tom, že takto uchopená pistole možná vystřelí – má-li útočník natažený bicí mechanismus a náboj v komoře, a my počítáme, že ano, když útočí – v opačném případě by to byl hlupák, který neumí se zbraní zacházet, ale s tím samozřejmě počítat nelze. Padne výstřel, je důležité, aby v tu chvíli už mířila pistole mimo naše tělo.

Závěr pistole se ovšem neposune až do zadní mezní polohy, nedojde k vyhození prázdné nábojnice vyhazovacím okénkem ven z pistole a nevznikne tak prostor, aby se nový náboj ze zásobníku posunul do komory a došlo k natažení bicího mechanismu. Naopak, s prázdnou nábojnicí nevyhozenou, vzpříčenou v útrobách zbraně a novým nábojem tlačícím se na její místo dojde k závadě a pistole už podruhé nevystřelí.

Další fází je úder (v našem modelovém případě – protože se vše mění, pokud by útočník držel zbraň v opačné ruce) pravou rukou na hlavu agresora. Jeden jediný úder, v této technice není čas na více ran, vše musí proběhnout rychle, překvapivě, efektivně, a pak je zapotřebí chytit pravou rukou pistoli, čili tu teď držíme už oběma rukama a zkroutit ji v ruce útočníka tak, aby dno zásobníku trčelo nahoru (vidím ho) a pistole v útočníkově ruce mířila hlavní do jeho boku. V tuto chvíli už by na prsty útočníka měla působit velmi bolestivá páka, v jejíž důsledku by sevření pažby zbraně mělo povolit.

více na KravMaga.cz

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Česká profesionální volejbalistka působila v Itálii, v Turecku, v Číně, v Polsku a v současné dob...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.