Krav Maga na vlastní kůži 7: Po hlavě a za vlasy

15. 11. 2016, autor: Filip Rakovan
Útok, který bude zajímat asi hlavně ženy, premiér Bohuslav Sobotka, zpěvák Petr Janda a herec Jan Přeučil mohou zůstat klidní...
Krav Maga na vlastní kůži 7: Po hlavě a za vlasy

Poněkud kostrbatým podtitulkem, který samozřejmě neměl nikoho urazit, jsem chtěl naznačit, čeho se bude tento report z tréninku izraelské sebeobrany Krav Maga týkat. Tedy přesněji řečeno, koho se týkat nebude - lidí bez vlasů, protože nám teď půjde o to, co dělat, když se útočník snaží napadeného chytit za vlasy nad čelem a strhnout ho. Možnosti jsou dvě, jak si řekneme vzápětí.

Tedy, možností je víc, my uvažujeme teď a tady situaci, kdy je útočník čelem k napadenému, ale může stát samozřejmě i zboku, kde je pak řešení podobné. Dvě varianty útoku ale chápejme tak, že v té první nás chce útočník chytnout a strhnout k zemi, což je ta lepší možnost. Protože v té druhé ml jde jen o to, aby nám strhnul hlavu dolů, zatímco proti ní vyšle koleno, tedy nás chce kopem, tvrdým kopem, vyřadit z boje ještě dříve, než nějaký boj začne.

Tak tedy první věc. Ano, tušíte správně, prevence. Pokud vidím agresora, jak se sápe po mé hlavě, jak se snaží chňapnout po mých vlasech, reaguji ideálně hned, nenechám se chytit, uskočím, strhnu ruku, zakřičím něco ve stylu "nech mě být! pomoc, policie!", pokud je samozřejmě toto vhodné, v opuštěném výtahu ve tři ráno je příležitost, že se někoho dovolám, rapidně menší, ale vlastně proč ne. A to už se dostáváme k tomu, jestli chci ve tři ráno sám/sama nastoupit s cizím člověkem do výtahu, zda se nevyplatí počkat. A ve výtahu by možná napadení probíhalo vzhledem k menšímu prostoru jinak... ehm, už zacházíme do detailů a spekulujeme, prostě prevence.

Vidím, i když na poslední chvíli, jak mi někdo sahá rukou po hlavě, tak reaguji, ruku, odrážím, uhýbám se, atd. Přinejhorším se omluvím strýčkovi, který mi chtěl sundat z vlasů list ze stromu, že jsem ho prudce a nečekaně odstrčil/a, on to pochopí.

Pokud prevence selže... Útočník mě rukou chytil za vlasy nad čelem, zřejmě mne chce stáhnout k zemi. Já ihned oběma rukama, dlaněmi, přibouchnu jeho ruce ke své hlavě. To má za následek přiražení jeho ohnutých prstů k (tvrdé) lebce, tedy značnou bolest. Jak ruce přimáčknu k ruce útočníka, nepolevuji v tlaku, předkloním se a zakročím krok, dva dozadu. Tím vznikne velmi bolestivá páka na útočníkovu ruku, který pustí mé vlasy, pokud mu povolím, anebo padne k zemi, pokud povolím později a potáhnu ho tak, aby na zem musel.

 

>>> Zajímá vás Krav Maga a chcete ji vyzkoušet? Komplet info najdete zde <<<

 

Další postup je otázkou situace - kopat do útočníka na zemi nemohu v rámci přiměřené obrany doporučit, nicméně je samozřejmě otázkou, co udělá s malou ženou chlap, který ji chtěl strhnout, ona ho rozběsní tím, že ho bolestivě srazí na zem - a pak ho pustí. Útěk, samozřejmě pokud to lze, anebo dokončení takové, jaké vyžaduje situace.

Varianta druhá - rukou vás útočník chytá za vlasy a chce strhnout dolů proti koleni, kterým vás chce kopnout do hlavy. To je mnohem prekérnější situace, času je totiž velmi málo, kop kolenem je silný, rychlý, destruktivní, zvláště, když ho nečekáte. Jednou rukou tedy jdete proti kopu, taková třistašedesátka, je třeba vyvinout sílu, kop je kop, to nebude jemné pohlazení a je třeba ho zastavit, druhou rukou simultánně úder do rozkroku. Jakmile útočník povolí, tak ho odkopneme tak silně, jak to jen jde a utečeme.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Minulá generace BMW řady 3 byla tou nejméně povedenou. Podařilo se BMW vrátit trojku k původním k...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.