Krav Maga na vlastní kůži 7: A jsme na konci...?

09. 02. 2017, autor: Filip Rakovan
Naše několikaleté cvičení izraelské sebeobrany je u konce, cíl byl splněn. Anebo ne?
Krav Maga na vlastní kůži 7: A jsme na konci...?

Psal se rok 2012, když přišla do naší redakce nabídka na možnost zapojit se do cvičení izraelské sebeobrany Krav Maga. Vážně, čas letí, je to už pět let. Pokud čtete naše články pravidelně, tak si možná vzpomenete na začátky, které byly těžké, opravdu těžké. Základním problémem v absolutním začátku byla fyzička, svaly ochablé posedáváním u počítače. Do dneška si jasně vzpomínám na první trénink, respektive to, co následovalo po něm, ta muka, když jsem měl svaly na rukách namožené tak, že jsem se nemohl ani napít a bez brčka bych zřejmě pošel žízní jako ztracený cestovatel uprostřed africké pouště.

Teď, po nějakých pěti letech, máme za sebou základní trénink, označovaný v Krav Maga stupni P. Pro připomenutí, začínali jsme jako P0/P1, tedy semestrem aspirujícím na první stupeň úrovně Practitioner, postupně jsme procházeli testováním, někdy s úspěchem, někdy se někomu nepoštěstilo, občas se někdo ze cvičících nevyhnul nějakému zranění, ale to k tomu patří. Teď tady máme tedy konec semestru P4/P5, na jehož konci čekají zkoušky, které v případě úspěšného složení přinesou jak nášivku s pěti frčkami, tak také pomyslné ukončení startovní P-etapy.

Zkoušky jsou tedy za dveřmi, zkušebním komisařem bude Israel Cohen, někdejší velitel zásahových jednotek, který má za sebou zkušenosti, které asi přirovnáme tomu, co podle našich domněnek známe z akčních filmů. Jde nejenom o špičkového instruktora Krav Maga, ale také o člověka, jehož předchází pověst, řekněme vojenská. Každý instruktor u zkoušek má své charisma, zde se ale dá očekávat vojenský pohled, zaměření na dril, fyzičku, akci, agresivitu. A fyzičku.

Což není překlep, ale jen zdůraznění toho, co nás asi čeká. Klasické zkoušky, což znamená pár hodin drsné dřiny. A fyzička. Israel prý, pokud není spojen, prokládá jednotlivá cvičení angličáky. Poku náhodou neznáte, tak - jděte na zem do kliku. K zemi, nahoru, z kliku skokem do dřepu, do stoje, výskok, dřep dolů, skokem do kliku, klik k zemi a nahoru. A tak pořád dokola. Deset kousků za sebou a jde se na další cvičení. Výhled je tedy jasný. aspoň jeden ví, co ho čeká, horší už to být nemůže. Anebo může?

Může, když se ukáže, že jsou tady nějaké potíže s tělocvičnou a že hrozí, že ji budeme muset opustit. Začíná se mluvit o tom, že budeme cvičit venku, kde je už docela tma a hlavně teplota pod bodem mrazu. Stoupat pak během večera jistě nebude. Naštěstí díky rychlé vyjednávací akci dostáváme jinou tělocvičnu a jdeme na to. Nemá smysl opakovat co budeme cvičit, o tom už víte z letošních a loňských reportů, obsah látky je jasný, jde o to jak se bude cvičit. Israel vysvětluje, že zkouška bude rozdělena do třech částí. První bude technická, v druhé půjde o aplikaci technik a ve třetí si na závěr zaposilujeme. Tak hurá do toho. cvičíme jednotlivé techniky. Nevím už přesně, jsem v takovém nasazení, že teď zpětně trochu tápu v paměti.

Co si pamatuji, to jsou kopy, údery, jasně! A kotouly, respektive pády. Nesnáším je. Chápu, že jsou nutné, chápu, že je potřeba je cvičit a chápu, že když člověk spadne venku na ulici, nebude to příjemné, ale už mi není osmnáct a mé klouby si prostě nerozumí s tím, aby sebou mlátily o podlahu. Stále dokola.

Pád dopředu. Pád dozadu, kombinace kotoulů a pádů. Takže dopředu přes rameno, navázat kotoulem dozadu a pak pád. Rychle od bojového postoje, zaskenovat, zjistit co se děje a zase znovu. Naštěstí to netrvá dlouho a jedeme dál. Technika střídá techniku, cvičíme ve dvojicích, jeden z dvojice jde útoky, ten druhý je řeší, kryje, následují protiútoky. Zatím na angličáky nedošlo, tak snad to není tak špatné. Každý máme na ruce číslo pro identifikaci, Israel mezi námi chodí a do tabletu si píše poznámky, je zřejmé, že na konci pak vše "odentruje," systém mu vyhodí bodové výsledky a uvidí se, kdo prošel a kdo ne. Ale na to je zatím čas.

Teď tady máme druhou fázi cvičení. Jeden útočí, druhý řeší útok obranou. Pokud se vám zdá, že to už tady bylo, tak ne, teď už nejde o precizní techniku, ale o její aplikaci v praxi a pokud technika selže, musí nastoupit nasazení a agresivita. A aby toho nebylo málo, tak ještě na signál jeden z dvojice padne na zem, druhý se ho snaží ze stoje kopat a bít, dokud nevstane. A pak se zase cvičí dál. Pikantní je, pokud zazní signál pro prvního, ten padne na zem, do toho hned signál pro druhého, takže obratem padá na zem on a první vstává a útočí, zase výměna, rychle na nohy a rvát se dál. Ano, tohle už jednoho slušně vyčerpá, takže se zřetelněji ukáže, kdo má a kdo nemá natrénováno. Po další hodince se zdá být jasno, jdeme do finále, bude se posilovat.


>>> Zajímá vás Krav Maga a chcete ji vyzkoušet? Komplet info najdete zde <<<

 

Cviční je jednoduché, jednadvacet kliků se zvednutím rukou od země, patnáct sklapovaček s údery, devět dřepů s výskokem. To je jedna série, těchto pětačtyřicet cviků jedeme na jeden zátah, stále dokola, šest minut bez přestávky. Fyzička na závěr tak paradoxně není tím nehorší, tedy nejnamáhavějším, co nás čekalo, druhá fáze byla mnohem ostřejší.

Po šesti minutách je hotovo, máme chvilku času na vydýchání, Israel taktně bere stranou pár lidí, kteří nesplnili a zkoušky neudělali - žádná veřejná persekuce a marné čekání na diplom při vyhlášení. Pak máme ještě chvíli na to, aby nám zkušební komisař vysvětlil techniky, u kterých vnímá prostor pro zlepšení, poděkuje za dobrou práci a je tady předávání absolventských diplomů. Někteří bohužel neprošli, většina ale ano. První fáze cvičení Krav Maga je tedy dokončena, máme hotovo to, co bylo před pěti lety stanoveno jako cíl.

Znamená to tedy konec? Ehm, ne, necvičíme kvůli nějakému hodnocení, teď už popravdě i reportáže na Prochlapa.cz ustupují trochu do pozadí vedle toho, že cvičit Krav Maga má v dnešní době prostě smysl. Pokračujeme tedy dál a pokud chcete, můžete být s námi u toho. Doporučujeme samozřejmě vyzkoušet tento izraelský sebeobranný systém na vlastní kůži, stojí to za no, nicméně i pasivně můžete teď dál v naší společnosti tréninky Krav Maga navštěvovat. My pokračujeme do další etapy, je před námi stupeň G1, první z fáze pro pokročilé.

info a foto: KravMaga.cz

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Krav Maga na vlastní kůži 2: Škrcení

Krav Maga na vlastní kůži 2: Škrcení

06. 11. 2013, autor: Filip Rakovan

Je to velmi zákeřný a nebezpečný způsob napadení, i z toho důvodu, že na obranu je jen pár drahocenných sekund. Bránit se ale dá.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Už od prvních minut soboty si dejte na D1 pozor na nové radary. Spuštěny budou v modernizovaném ú...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.