Krav Maga na vlastní kůži 6: S tyčí v ruce

06. 06. 2016, autor: Filip Rakovan
Obrana proti útočníkovi, který je ozbrojený, je vždy "méně příjemná" než pokud se má člověk bránit "jen" v rámci boje beze zbraně.
Krav Maga na vlastní kůži 6: S tyčí v ruce

V některém z předchozích dílů našich reportáží z tréninku izraelské sebeobrany Krav Maga jsme řešili, jak se bránit při napadení nožem, teď tady máme na první pohled možná méně dramatickou, nicméně ne méně nebezpečnou zbraň a tou je tyč.

Jistě, tyčí vás nikdo neřízne či nebodne a nepůjde "na krev," což je silný psychologický aspekt věci, nicméně pod tyčí si můžete představit ne hůl v ruce devadesátiletého dědečka, který má pocit, že mu chcete vlézt do kurníku pro slepice, ale ocelový prut, lešenářskou trubku, basebalovou pálku nebo teleskopický obušek. A pak jedna rána, která dopadne na vaši hlavu, celý konflikt velmi rychle ukončí. Ve váš (mnohdy fatální) výsledek.

Takže jak se bránit, pokud vám útočí agresor tyčí na hlavu? Máme dvě možnosti, které pak ve výsledku můžete aplikovat na více situací - při napadení z různých směrů, atd., nicméně pro naše pochopení budeme uvažovat, že útočník má buď tyč v jedné ruce a bije shora na vaši hlavu. Anebo že útočí stejným směrem, ale tyč drží oběma rukama, něco jako samuraj když seká mečem od hlavy.

První situace vyžaduje (vlastně stejně jako ta druhá), nebát se, překonat strach z rány a jít útočníkovi "naproti," protože tím se zkrátí vzdálenost mezi vámi, a tyč, její nejvíce nebezpečný konec, se ocitne za vámi a pokud utržíte ránu, pak s již menším dopadem.

Útočník tedy zvedá hůl jednou rukou nad hlavu a chce vás udeřit, vy zrcadlovou rukou (on bije pravou, vy bráníte levou a naopak) vytrčíte dopředu jako jakousi píku, dlaň vytočíte směrem nahoru a palec ven, a budete bránit ruku s tyčí. Natočení ruky je důležité, právě takto dopadne útočníkova ruka na osvalenou paži a nenarazí na váš loket . to by bylo nežádoucí a velmi bolestivé, takto se sveze po vaší ruce a tyč promáchne za vaším tělem.

Zároveň druhou rukou udeříte útočníka do obličeje. Následuje fixace jeho ruky vaší prvou rukou, levou rukou ho chytnete za krk, a je tady kop kolenem do rozkroku, pak úkrok od útočníka, abyste vyšli z linie útoku a výkrutem pak připravíte útočníka o jeho zbraň. V tuto chvíli pozor, jste to vy, kdo má v ruce tyč a útočník se může jevit jako napadený. Jestli tyč použijete k definitivní paralizaci útočníka je na vás, rychlým útěkem se jistě nedostanete do potíží se zákonem, ranou tyčí do hlavy zřejmě ano.

Druhá možnost, když útočník drží tyč oběma rukama? Začínáte úkrokem na jednu či druhou stranu, tady je to jedno, protože útok je veden symetricky, při konkrétním popisu například jdete levou nohou lehce šikmo doleva, pravou rukou ve stylu píky trčíte paži proti ozbrojeným rukám s tyčí.  Dostáváte se z boku na úroveň útočníka. Následuje půlobrat čelem k němu, levou rukou fixujete bližší ruku s tyčí, pravou následuje úder do hlavy, pak vylomemí tyče z útočníkových rukou a... závěr už si jako obvykle dokážete představit.

Více na Krav Maga

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Kdo fotí fotografy?

Kdo fotí fotografy?

06. 04. 2010, autor: Matěj Kučera

Strhující momentky z fotbalových utkání, 10 reportážních „Best of" uplynulého měsíce, fotky holek na módních molech. Tohle všechno dělají fotografové. Kdo však fotí je? Podívejte se na záběry vyfocených fotografů!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Mnichovský gigant X7 vznikl primárně kvůli severoamerickému trhu, kde značce BMW chybělo plnokrev...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.