Krav Maga na vlastní kůži 6: Obě ruce u hlavy

08. 04. 2016, autor: Filip Rakovan
Gilotina je velmi ošklivá, hrubá a nebezpečná věc. A to nemluvíme o proslulém popravčím nástroji na stínání hlav...
Krav Maga na vlastní kůži 6: Obě ruce u hlavy

Pokud se vyznáte ve francouzské historii, pak víte, že gilotina připravila o hlavu nejednoho panovníka ze země galského kohouta, a o neurozených odsouzených ani nemluvě. Právě Francie byla totiž používáním gilotiny jako popravčího nástroje legendární, byť ve velmi temném slova smyslu. Gilotina, o které budeme mluvit my teď a tady není popravčím nástrojem, nicméně fatální následky, pokud na ni dojde, může mít také.

Jde o úchop, možná chvat, každopádně držení či situaci, do které se můžete dostat v rámci napadení či pouličního konfliktu a vypadá tak, že vás útočník drží pod krkem a to doslova. Pro lepší ilustraci - představte si, že dostanete nečekaně úder do břicha i rozkroku, reflexivně se předehnete a v tu chvíli vás útočník semkne shora do jakési kravaty kolem krku. Má váš krk v podpaží, vy se díváte pod jeho rukama za něj a pokud on v tuto chvíli začne zvedat držení, může vám zlomit vaz. Co dělat? Prvním krokem je otočit hlavu o devadesát stupňů k směrem k tělu protivníka, i když budete mít svůj obličej na jeho těle, což nemusí být nic příjemného, tak to uvolní krk - teď je totiž váš krk lámán do strany, kde má větší flexibilitu a také už vám jde více vzduchu do plic.

Nesmí chybět v tu chvíli úder do rozkroku rukou, kterou máte před protivníkem, a ihned na to následuje pohyb té samé ruky nahoru, zatímco druhá ruka strhává útočníkovu ruku z krku a pak ji fixuje. Můžete sklouznout dlaní po těle protivníka(abyste ho lépe našli) k jeho krku a prsty ho bodnete do krčního důlku. Hlavu pak protáhnete pohybem dozadu pryč z uchopení - respektive tento pohyb by měl jít současně s bodnutím do krku - ruka bodá a zároveň s tím vytahujete hlavu - osa těla, by měla být v jedné rovině (nezvedáte hlavu, prostě tak, jak jste předehnutí, tak vycouváte) a pak následuje kopanec do rozkroku a útěk, popřípadě dokončení obrany, pokud jste na místě, ze kterého uniknout nemůžete.

Druhá situace, které navazuje na nadpis a "obě ruce u hlavy" je dvojitý Nelson. Asi ten zápasnický chvat znáte a znovu, jde o velmi nepříjemný a nebezpečný zákrok. Tím spíše, že útok jde zezadu a vy o něm nemusíte vědět a to, že jste v bryndě si uvědomíte, až když vám agresor prostrčí zezadu roce pod pažemi a semkne dlaněmi kolem hlavy tak, aby vás mohl násilně předklonit a lámat vám vaz. Tady máme dvě možnosti a tou první je ta, při které nedojde k dokončení chvatu, vy zareagujete včas a nenecháte se chytit. Obě útočníkovi ruce tedy prokluzují pod vašimi pažemi...

Vy v tu chvíli připažíte tak, abyste pohyb nepřítelových rukou zastavili. Ruce stále držíte u těla a fixujete paži, která by vám v případě uvolnění mohla velmi rychle přistát údery v obličeji a jednou svou rukou uchopíte protilehlou ruku útočníka za prsty. Ihned se rychle otočíte o 180 stupňů, respektive při otočce uděláte úkrok tak, abys stáli stanou a útočník na vás nedosáhl volnou rukou a ihned zvednete ruku s jeho prsty tak vysoko a točíte je dlaní nahoru tak silně, že mu začnete prsy vylamovat,  v tu chvíli protivník je v zásadě paralyzován, stojí na špičkách, aby bolest zmírnil a je na vás, co uděláte. Nicméně kop, kterým útočníka "zmrazíte" na místě a útěk je optimálním dokončením.

Pokud už jste chyceni, je několik možných řešení. Zkusím vložit video jedné italské školy Krav Maga jako ukázku, kde se můžete mrknout na jednu z technik, na tu ale pozor - automaticky se dostáváte na zem a pokud nejste zdatný a trénovaný bojovník, na zemi vleže se může boj zvrtnout snadno ve váš neprospěch. My preferujeme namísto jít "na tělo a na zem" získat odstup a prostor pro rychlý útěk.

Víme, že je vhodnější zvednout obě ruce za hlavu a zkusit bodnout protivníka do oči - někde tam budou a pokud se jeden prst z deseti strefí, svou práci odvede. Pak jednou rukou zkusíme chytit prst či prsty na ruce agresora - tentokrát saháme pravou rukou po pravé ruce či levou po levé (jak to přijde, záleží jak má ruce útočník na našem zátylku složené), každopádně ne křížem, jako u preventivní obrany v předešlém případě. Tedy chytáme prst, a opět - rychlá otočka a lámání prstů. Kop, eliminace útočníka, útěk. Samozřejmostí u každé techniky je skenování - tedy rychlé obhlédnutí prostoru za zády - padouch obvykle nechodí sám, přičemž je samozřejmě nejlepší se do žádní takové situace nedostat.

Více na KravMaga.cz

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jak funguje olympijská pochodeň?

Jak funguje olympijská pochodeň?

10. 04. 2008, autor: admin

Moderní doba si žádá své i na poli donedávna okupovaném osvědčenými dřevěnými pochodněmi...

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Znovuoživení značky Alpine se povedlo, nyní se sportovní vůz odkazuje k úspěšné závodní historii ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.