Krav Maga na vlastní kůži 6: Obě ruce u hlavy

08. 04. 2016, autor: Filip Rakovan
Gilotina je velmi ošklivá, hrubá a nebezpečná věc. A to nemluvíme o proslulém popravčím nástroji na stínání hlav...
Krav Maga na vlastní kůži 6: Obě ruce u hlavy

Pokud se vyznáte ve francouzské historii, pak víte, že gilotina připravila o hlavu nejednoho panovníka ze země galského kohouta, a o neurozených odsouzených ani nemluvě. Právě Francie byla totiž používáním gilotiny jako popravčího nástroje legendární, byť ve velmi temném slova smyslu. Gilotina, o které budeme mluvit my teď a tady není popravčím nástrojem, nicméně fatální následky, pokud na ni dojde, může mít také.

Jde o úchop, možná chvat, každopádně držení či situaci, do které se můžete dostat v rámci napadení či pouličního konfliktu a vypadá tak, že vás útočník drží pod krkem a to doslova. Pro lepší ilustraci - představte si, že dostanete nečekaně úder do břicha i rozkroku, reflexivně se předehnete a v tu chvíli vás útočník semkne shora do jakési kravaty kolem krku. Má váš krk v podpaží, vy se díváte pod jeho rukama za něj a pokud on v tuto chvíli začne zvedat držení, může vám zlomit vaz. Co dělat? Prvním krokem je otočit hlavu o devadesát stupňů k směrem k tělu protivníka, i když budete mít svůj obličej na jeho těle, což nemusí být nic příjemného, tak to uvolní krk - teď je totiž váš krk lámán do strany, kde má větší flexibilitu a také už vám jde více vzduchu do plic.

Nesmí chybět v tu chvíli úder do rozkroku rukou, kterou máte před protivníkem, a ihned na to následuje pohyb té samé ruky nahoru, zatímco druhá ruka strhává útočníkovu ruku z krku a pak ji fixuje. Můžete sklouznout dlaní po těle protivníka(abyste ho lépe našli) k jeho krku a prsty ho bodnete do krčního důlku. Hlavu pak protáhnete pohybem dozadu pryč z uchopení - respektive tento pohyb by měl jít současně s bodnutím do krku - ruka bodá a zároveň s tím vytahujete hlavu - osa těla, by měla být v jedné rovině (nezvedáte hlavu, prostě tak, jak jste předehnutí, tak vycouváte) a pak následuje kopanec do rozkroku a útěk, popřípadě dokončení obrany, pokud jste na místě, ze kterého uniknout nemůžete.

Druhá situace, které navazuje na nadpis a "obě ruce u hlavy" je dvojitý Nelson. Asi ten zápasnický chvat znáte a znovu, jde o velmi nepříjemný a nebezpečný zákrok. Tím spíše, že útok jde zezadu a vy o něm nemusíte vědět a to, že jste v bryndě si uvědomíte, až když vám agresor prostrčí zezadu roce pod pažemi a semkne dlaněmi kolem hlavy tak, aby vás mohl násilně předklonit a lámat vám vaz. Tady máme dvě možnosti a tou první je ta, při které nedojde k dokončení chvatu, vy zareagujete včas a nenecháte se chytit. Obě útočníkovi ruce tedy prokluzují pod vašimi pažemi...

Vy v tu chvíli připažíte tak, abyste pohyb nepřítelových rukou zastavili. Ruce stále držíte u těla a fixujete paži, která by vám v případě uvolnění mohla velmi rychle přistát údery v obličeji a jednou svou rukou uchopíte protilehlou ruku útočníka za prsty. Ihned se rychle otočíte o 180 stupňů, respektive při otočce uděláte úkrok tak, abys stáli stanou a útočník na vás nedosáhl volnou rukou a ihned zvednete ruku s jeho prsty tak vysoko a točíte je dlaní nahoru tak silně, že mu začnete prsy vylamovat,  v tu chvíli protivník je v zásadě paralyzován, stojí na špičkách, aby bolest zmírnil a je na vás, co uděláte. Nicméně kop, kterým útočníka "zmrazíte" na místě a útěk je optimálním dokončením.

Pokud už jste chyceni, je několik možných řešení. Zkusím vložit video jedné italské školy Krav Maga jako ukázku, kde se můžete mrknout na jednu z technik, na tu ale pozor - automaticky se dostáváte na zem a pokud nejste zdatný a trénovaný bojovník, na zemi vleže se může boj zvrtnout snadno ve váš neprospěch. My preferujeme namísto jít "na tělo a na zem" získat odstup a prostor pro rychlý útěk.

Víme, že je vhodnější zvednout obě ruce za hlavu a zkusit bodnout protivníka do oči - někde tam budou a pokud se jeden prst z deseti strefí, svou práci odvede. Pak jednou rukou zkusíme chytit prst či prsty na ruce agresora - tentokrát saháme pravou rukou po pravé ruce či levou po levé (jak to přijde, záleží jak má ruce útočník na našem zátylku složené), každopádně ne křížem, jako u preventivní obrany v předešlém případě. Tedy chytáme prst, a opět - rychlá otočka a lámání prstů. Kop, eliminace útočníka, útěk. Samozřejmostí u každé techniky je skenování - tedy rychlé obhlédnutí prostoru za zády - padouch obvykle nechodí sám, přičemž je samozřejmě nejlepší se do žádní takové situace nedostat.

Více na KravMaga.cz

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jak funguje olympijská pochodeň?

Jak funguje olympijská pochodeň?

10. 04. 2008, autor: admin

Moderní doba si žádá své i na poli donedávna okupovaném osvědčenými dřevěnými pochodněmi...

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/03/titulka-43-640x360.jpg</figure...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.