Krav Maga na vlastní kůži 6: Kdo vystaví vysvědčení?

01. 07. 2016, autor: Filip Rakovan
S koncem semestru je tady, jako obvykle, testování studentů. A na testy bude dohlížet jeden z nejpovolanějších...
Krav Maga na vlastní kůži 6: Kdo vystaví vysvědčení?

Pokud přistoupíme na nadsázku v nadpisu, že studenty Krav Maga čeká vysvědčení, tak ten, kdo jej bude vystavovat, bude izraelský instruktor Tamir Gilad. Jestli vám toto jméno nepřipadá neznámé, tak ano, už jsme se s ním setkali před lety, když jsme společně šli k prvním zkouškám na technický stupeň P1. Právě premiéru v testech jsme měli pod dohledem tohoto izraelského mistra Krav Magy.

Pár let ale uběhlo a teď tady máme zkoušky na technický stupeň P4. A s ním, na rozdíl od P1, také jiná očekávání. Nejprve si řekněme,že poslední měsíc běžné pravidelné tréninky probíhaly v rámci opakování, dolaďování technik, vyrazili jsme i na tzv. opakovací seminář, kde se paralelně k obvyklým tréninkům "projela" veškerá technika na daný technický stupeň znova. A pak, poslední červnovou neděli, pěkně ke zkouškám.

Testování probíhalo tak, že se v tělocvičně sešly studenti aspirující na technický stupeň P3, P4 a P5 a cvičili společně. První část tedy byla společná pro všechny, Tamir Gilad chtěl vidět techniky z úrovně P3. Což bylo jistě dobré pro "nabiflované" studenty P3, možná horší pro nás z P4 a P5 - pokud někdo zapomněl minulou látku, tak tady se to mohlo projevit. Tamir dohlížel na všechny, chodil mezi cvičenci, hodnotil, k tomu měl k ruce české trenéry, kteří také dávali bedlivý pozor na jednotlivé studenty a kvalitu jejich cvičení.


Tamir Gilad, sympatický drobný chlapík. Ale také razantní specialista na Krav Maga, který cestuje po celém světě, zkouší, testuje, učí nové instruktory i širokou veřejnost. 
Zde ve videu, jak se bránit napadení u auta či proti několika útočníkům.


Když už se evidentně chýlila část s obsahem látky P3 ke konci, došlo na pády, resp. kotouly. Pro někoho kámen úrazu, skoro doslova. Na zem se položily tři odražeče vedle sebe, čímž vznikla asi metrová překážka a tu bylo zapotřebí překonat pádem do kotoulu. V jeden okamžik se nesměl člověk dotýkat země, aby bylo jasné, že se jedná o skok a ne o pád jako takový, technika simuluje třeba když vás někdo strčí a vy padáte přes židli. Někomu se povedlo lépe, někomu hůře, a pokud lze hledat někde příčinu, tak myslím, že hlavně ve strachu a obavě překonat sám sebe a prostě skočit. Zaváhání se projevilo špatným odrazem, ztuhlostí, která pak vyústila v pád s horším dokončením a bolestivějším dopadem.

Pak si adepti na P3 šli sednout a pokračovala skupina P4 a P5. Opět se cvičilo vše, co jsme řešili v uplynulém semestru, obrany proti kopům, obrany proti škrcení (gilotina, nelson), obrany proti útoku tyčí, a tak dále a tak dále. Detaily netřeba řešit, látku znáte z předchozích reportáží. Systémem střídání první/druhý cvičenci ukazovali jednotlivé techniky a prokousávali se tak vybranou látkou. Pak si P4-studenti šli sednout a pokračovali už jen adepti na P5.

Krátká pauza na doplnění sil, a následuje boj. Ne na život a na smrt, ale sparing na padesát procent. Jako rozehřátí, než se přistoupilo na boj tři na jednoho. Toho, kde neutržil alespoň jednu ránu, bychom nenašli, to není v lidských silách, ale všichni bojovali, i přes dopadající údery, jako lvi. Když už se mohlo zdát, že je konec, došlo na nedílnou součást zkoušek, a to na fyzické testy. Opět v tělocvičně společně P3, P4 i P5, a jedou se kliky, sklapovačky a dřepy. Trojkaři po třiceti od každého, P4 "čtyřicet-čtyřicet-čtyřicet" a studenti P5 padesát od každého cviku. Po několika minutách, kdy se tělocvična opět prosytila horkem a potem, je konec. Tamir Gilad hodnotí průběh zkoušek, dodává, že každý skočí z místa snožmo do dálky a ten nejhorší si střihne zkoušky ještě jednou a všichni ostatní pak půjdou běhat do parku. Po tomto pokusu o vtip, který mohl u některých cvičenců vyvolat paniku, už následoval skutečně závěr s předáváním absolventských diplomů. Hotovo, kdo cvičil dobře, získal odznak dalšího stupně. Přes letní prázdniny jsou tady letní tréninky, tábory a specializované kurzy, na pravidelném cvičení se, pokud zdraví dá, setkáme společně opět začátkem podzimu. Kida!

Více na KravMaga.cz

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Už od prvních minut soboty si dejte na D1 pozor na nové radary. Spuštěny budou v modernizovaném ú...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.