Krav Maga na vlastní kůži 6: Kdo vystaví vysvědčení?

01. 07. 2016, autor: Filip Rakovan
S koncem semestru je tady, jako obvykle, testování studentů. A na testy bude dohlížet jeden z nejpovolanějších...
Krav Maga na vlastní kůži 6: Kdo vystaví vysvědčení?

Pokud přistoupíme na nadsázku v nadpisu, že studenty Krav Maga čeká vysvědčení, tak ten, kdo jej bude vystavovat, bude izraelský instruktor Tamir Gilad. Jestli vám toto jméno nepřipadá neznámé, tak ano, už jsme se s ním setkali před lety, když jsme společně šli k prvním zkouškám na technický stupeň P1. Právě premiéru v testech jsme měli pod dohledem tohoto izraelského mistra Krav Magy.

Pár let ale uběhlo a teď tady máme zkoušky na technický stupeň P4. A s ním, na rozdíl od P1, také jiná očekávání. Nejprve si řekněme,že poslední měsíc běžné pravidelné tréninky probíhaly v rámci opakování, dolaďování technik, vyrazili jsme i na tzv. opakovací seminář, kde se paralelně k obvyklým tréninkům "projela" veškerá technika na daný technický stupeň znova. A pak, poslední červnovou neděli, pěkně ke zkouškám.

Testování probíhalo tak, že se v tělocvičně sešly studenti aspirující na technický stupeň P3, P4 a P5 a cvičili společně. První část tedy byla společná pro všechny, Tamir Gilad chtěl vidět techniky z úrovně P3. Což bylo jistě dobré pro "nabiflované" studenty P3, možná horší pro nás z P4 a P5 - pokud někdo zapomněl minulou látku, tak tady se to mohlo projevit. Tamir dohlížel na všechny, chodil mezi cvičenci, hodnotil, k tomu měl k ruce české trenéry, kteří také dávali bedlivý pozor na jednotlivé studenty a kvalitu jejich cvičení.


Tamir Gilad, sympatický drobný chlapík. Ale také razantní specialista na Krav Maga, který cestuje po celém světě, zkouší, testuje, učí nové instruktory i širokou veřejnost. 
Zde ve videu, jak se bránit napadení u auta či proti několika útočníkům.


Když už se evidentně chýlila část s obsahem látky P3 ke konci, došlo na pády, resp. kotouly. Pro někoho kámen úrazu, skoro doslova. Na zem se položily tři odražeče vedle sebe, čímž vznikla asi metrová překážka a tu bylo zapotřebí překonat pádem do kotoulu. V jeden okamžik se nesměl člověk dotýkat země, aby bylo jasné, že se jedná o skok a ne o pád jako takový, technika simuluje třeba když vás někdo strčí a vy padáte přes židli. Někomu se povedlo lépe, někomu hůře, a pokud lze hledat někde příčinu, tak myslím, že hlavně ve strachu a obavě překonat sám sebe a prostě skočit. Zaváhání se projevilo špatným odrazem, ztuhlostí, která pak vyústila v pád s horším dokončením a bolestivějším dopadem.

Pak si adepti na P3 šli sednout a pokračovala skupina P4 a P5. Opět se cvičilo vše, co jsme řešili v uplynulém semestru, obrany proti kopům, obrany proti škrcení (gilotina, nelson), obrany proti útoku tyčí, a tak dále a tak dále. Detaily netřeba řešit, látku znáte z předchozích reportáží. Systémem střídání první/druhý cvičenci ukazovali jednotlivé techniky a prokousávali se tak vybranou látkou. Pak si P4-studenti šli sednout a pokračovali už jen adepti na P5.

Krátká pauza na doplnění sil, a následuje boj. Ne na život a na smrt, ale sparing na padesát procent. Jako rozehřátí, než se přistoupilo na boj tři na jednoho. Toho, kde neutržil alespoň jednu ránu, bychom nenašli, to není v lidských silách, ale všichni bojovali, i přes dopadající údery, jako lvi. Když už se mohlo zdát, že je konec, došlo na nedílnou součást zkoušek, a to na fyzické testy. Opět v tělocvičně společně P3, P4 i P5, a jedou se kliky, sklapovačky a dřepy. Trojkaři po třiceti od každého, P4 "čtyřicet-čtyřicet-čtyřicet" a studenti P5 padesát od každého cviku. Po několika minutách, kdy se tělocvična opět prosytila horkem a potem, je konec. Tamir Gilad hodnotí průběh zkoušek, dodává, že každý skočí z místa snožmo do dálky a ten nejhorší si střihne zkoušky ještě jednou a všichni ostatní pak půjdou běhat do parku. Po tomto pokusu o vtip, který mohl u některých cvičenců vyvolat paniku, už následoval skutečně závěr s předáváním absolventských diplomů. Hotovo, kdo cvičil dobře, získal odznak dalšího stupně. Přes letní prázdniny jsou tady letní tréninky, tábory a specializované kurzy, na pravidelném cvičení se, pokud zdraví dá, setkáme společně opět začátkem podzimu. Kida!

Více na KravMaga.cz

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.