Krav Maga na vlastní kůži 5: Opakujeme a opakujeme

16. 01. 2016, autor: Filip Rakovan
Blíží se zkoušky na technický stupeň, takže je na řadě opakování. Náplň zkoušek je jasná, a tím i obsah lednových tréninků.
Krav Maga na vlastní kůži 5: Opakujeme a opakujeme

Vánoce byly fajn, ale každý obložený chlebíček, každý kousek cukroví, každá tabulka čokolády, kterou člověk v rámci oslav konce roku snědl, musí zase pryč, je třeba dostat se zpět do formy (tedy pokud někdo "vysadil" a opravdu se věnoval pouze vánočnímu stylu života). Na konci měsíce ledna jsou tady zkoušky, v našem případě na technický stupeň P3, takže teď bychom měli probrat zbytek technik, které nám na daný technický stupeň schází a pak "jen" procvičovat a procvičovat.

Máme zde obranu proti škrcení, tzv. kravatě na zemi. Jsou v zásadě dvě možnosti, jak nás někdo může na zemi chytit a nejprve je třeba si říct, že zde asi více než kdy jindy by měla zafungovat prevence. Dostat se na zem je velmi nepříjemné a pokud nejde o přepadení ze zálohy, člověk by měl udělat vše pro to, aby se vyhnul konfliktu, utekl, vyklidil prostor... Anebo alespoň začal s obranou ve stoje, preventivním kopem, úderem.

Když už ale jsem na zemi a mám kravatu kolem krku, jsou dvě možnosti, tak se jí zbavím. Záleží na tom, jestli dosáhnu na obličej útočníka či ne. Pokud dosáhnu, tak srovnám tělo do roviny s jeho tělem tím, že se posunu do jeho osy. Zároveň chytnu oběma ruka (nebo jednou rukou, to pokud mám tu druhou zalehnutou) protivníkův obličej za oči a nos. Udělám pomyslný most, tedy zvednu pánev, a z této pozice otočím útočníkovu hlavu v ose jeho těla a zároveň se přehoupnu tak, abych se ze zad a mostu dostal nad protivníka. Měl bych končit v kliku, kdy se opírám o záda, nebo ještě lépe o hlavu útočníka a tím ho fixuji. Závěr může probíhat tak, že odcházím ze scény a reviduji prostor kolem sebe, přičemž údery či kopy ke zneškodnění protivníka na zemi by měly odpovídat situaci a přiměřené pobraně a jsou na uvážení každého osobně.

Druhý způsob obrany je ten, kdy se útočník "přitulí" tak, že na jeho hlavu, obličej, nedosáhnu. Pak se co nejrychleji snažím přehodit svou nohu přes jeho tělo a "zaháčkovat" ho, abych ně naj mohl vylézt. Tomu předchází navolnění protivníka údery do jeho hlavy - tu snadno nahmátnu a rány otevřenou dlaní do jeho temene se mohou jevit jako ideální. Jakmile jsem na jeho zádech, s ohnutou hlavou k zemi a tlakem dopředu před škrtící ruku vyvinu dostatečnou dílu pro uvolnění a přes jeho hlavu odcházím dopředu. Samozřejmě následuje prověření prostoru kolem a odchod/útěk, pokud to situace dovoluje, v případě nutné sebeobrany, anebo uzavřeného prostoru, kdy nemám možnost prchnout, doplním zakončení odpovídající technikou typu kop do hlavy.

Tolik tedy asi k technikám novým a na řadu přichází opakování všeho, co jsme se zatím naučili. Což jsou namátkou obrany proti kopnutí do rozkroku, kdy reflexivně řeším obranu rukou, společně pak s obranou tělem, abych se dostal z osy útoku a následujícími údery. Jsou to také techniky na osvobození se z držení, pokud nás někdo chytne za ruku. Jednou rukou za pravou či levou ruku, oběma rukama za obě ruce, zezadu za obě ruce anebo třeba při podání ruky, když se přátelské gesto změní v nepřátelské a druhý člověk nás nechce pustit. Můžeme se ho zbavit buď sražením ruky seknutím, tlakem na palec, anebo protiútokem (což platí pro všechny tyto situace), pokud by se držení mělo změnit v to, že nás třeba chce útočník odtáhnout či povalit. Obecně platí, že se stavíme "palcem proti palci," protože tak máme nejlepší výchozí pozici a je třeba toto natrénovat, ostatně jako všechno, protože teorie nestačí.

Máme tady obratu proti obejmutí, když nás někdo chytne zpředu, z boku, zezadu kolem těla pod rukama či přes ruce a podle typu držení se pak bráníme. Zabráníme tomu, aby se nám ruce útočníka dostaly ke krku a držení tak přešlo ve škrcení, zbavíme se obejmutí a následuje protiútok, zneškodnění útočníka, prověření okolí a vyklizení pole. Příště se budeme věnovat opět opakování, a to na speciálním semináři, kdy si projedeme jak techniky potřebné ke zkouškám na technický stupeň P3, tak také techniky na P2. Jednak protože člověk musí umět P2, a nezáleží na tom, že diplom už třeba máme.

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Kdo fotí fotografy?

Kdo fotí fotografy?

06. 04. 2010, autor: Matěj Kučera

Strhující momentky z fotbalových utkání, 10 reportážních „Best of" uplynulého měsíce, fotky holek na módních molech. Tohle všechno dělají fotografové. Kdo však fotí je? Podívejte se na záběry vyfocených fotografů!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Mnichovský gigant X7 vznikl primárně kvůli severoamerickému trhu, kde značce BMW chybělo plnokrev...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.