Krav Maga na vlastní kůži 4: Smím prosit?

01. 03. 2015, autor: Filip Rakovan
Ne, tohle nebude o tanci, ale myšlenka k nadpisu článku souvisí s tím, že výchozí pozice cvičení, o kterém bude řeč, tak trochu tanec připomíná.
Krav Maga na vlastní kůži 4: Smím prosit?

Útočník a napadený jsou si velmi blízko, jako při tanci. Ehm, tedy ještě blíž, doslova tělo na tělo, tohle je intimnější než tzv. ploužák. Intimnější, ale také nepříjemnější, nebezpečnější... Nebezpečí vychází právě z blízkosti, z toho, že buď došlo k podcenění tradičních postupů Krav Maga – prevence, včasný útěk, odražení útoku „dlouhou“ technikou. Anebo šlo o útok záludný, nečekaný, překvapivý, ze zálohy. Jde o nejrůznější držení a fixace těla napadeného útočníkem a hned, jak uvedu konkretní případy, bude jasno o do jde.

Představte si, že vás někdo nečekaně zezadu obejme a ne, není to vaše přítelkyně či manželka. Variant je několik, takže pojďme rovnou na první z nich. Stojíte, nečekaně se za vámi objeví útočník, rychle protáhne zezadu své ruce kolem vašeho těla, spojí je před vámi a semkne je. Dál by mohl zkusit s vámi smýknout do strany, strhnout na zem, zvednout a připravit o stabilitu... K tomu by ale nemělo dojít, jednat je třeba hned, jak se útočníkovi ruce začnou plazit kolem vašeho těla. Rána do rozkroku, rychlý krok vpřed, respektive do strany s otočením na útočníka a kladivo do hlavy, útěk.

Četli jste: Filmy s kung-fu? Ne, teď letí Krav Maga!

Pokud už se první fáze útoku bohužel) podařila a vy máte útočníka přímo za sebou, mělo by vše jít ráz na ráz. Pokrčit se v kolenou a znesnadnit tak zvednutí od země. Přimknout bradu k hrudi. Otočit se na stranu, dejme tomu doprava, podívat se na útočníka a zvídavý pohled doplnit úderem loktem do jeho hlavy. Rychle na druhou stranu, opět úder loktem do hlavy, pak dotřetice všeho dobrého znovu doprava, přetočit se v pohybu o 180 stupňů.

Teď máte útočníka pěkně proti sobě a své koleno v ideálním případě proti jeho varlatům (omlouvám se ženám, ale předpokládám tak nějak, že útočníkem bude muž. V případě dámského útočníka je postup stejný, jen před kolenem nebude zmiňovaný orgán, citlivé místo, do kterého se bude kopat, ale určitě). Takže koleno versus rozkrok, kopeme, jeden, dva tři, rychle útočníka odstrčit, rozhlédnout se kolem, jestli nemá kumpána a rychle pryč.

Podobný postup, kombinovaný ale z únikem z kravaty, který jsme řešili už v minulosti v předchozích semestrech, pak následuje, pokud útočník provede uchopení zezadu, ale přes ruce. Zásadní je, jsou-li jeho ruce mezi vašim loketním kloubem a rameny, rychle ohnout paže směrem nahoru, ten pohyb můžeme připodobnit třeba něčemu, co známe z tělocviku, když před během učitel zakřičel "ruce na bradavky“ a zachytit útočníkovi ruce. Důvod? Jednoduchý... Je zcela nezbytné předejít tomu, aby – buď z jeho strany záměrně, anebo náhodně při obraně, sklouzl jeho úchop z vašeho těla nahoru na váš krk.

Neoholený, nemytý obličej, páchnoucí dech, vilný pohled v očích... Omlouvám se za možná příliš expresivní popis, ale jen málokdy – a mluvím hlavně k ženám – potkáte večer v parku perfektně oholeného, čistě umytého a upraveného muže, který má chuť na trochu toho nezávazného sexu. Pokus o vtip? Ani náhodou, opravdu je třeba počítat s tím nejhorším, a uchopení zepředu může být velmi, velmi nepříjemné. A opět, jsou tady dvě možnosti, pod rukama a přes ruce. Ta první je „lepší“ v tom, že vás prudič chytne a možná vás chce zvednout, odhodit (obvykle muž proti muži) nebo destabilizovat, odnést mimo místo útoku (muž proti ženě), ale nechá vám volné ruce.

Ihned, opravdu ihned musí nastoupit masivní a co nejbrutálnější sprcha ran pěstmi do nosu, píchání do očí, vražení palců do očních jamek, zvrácení hlavy dozadu. Po tomhle, dámy i pánové, vás pustí i ten sebedrsnější bijec. Že je pak třeba „scanovat“ terén a rychle utíkat připomenu jako naprostou samozřejmost. Horší, ale ne neřešitelná situace nastává, když vás chytne útočník „tělo na tělo“ zepředu, „obejme vás“ a spojí své ruce za vašimi zády, a v sevření uvězní i vaše paže. Začneme od konce, respektive konec přeskočíme, bude tradiční, a zmíníme jen, jak sevření uvolnit.

Tvrdší varianta je „hlavička," pokud je sevření opravdu pevné, je-li ale možnost, pak by okamžik vyžadoval lehce předsunout ruce před tělo, anebo ani to ne, a dlaněmi, oběma naráz, bouchnout před sebe. Ano, shodou okolností by mělo místo dopadu odpovídat místu reprodukčních orgánů útočníka. Je třeba zmínit, že po takové ráně může jít útočníkova hlava reflexivně vpřed, takže je žádoucí mít tu svou mírně do strany, a další připomenutí patří tomu, že víc ran do rozkroku je lepší než rána jedna.

Poslední zmínku pak musím věnovat tomu, že řeknu, že přečtení textu k tomu, abyste se naučili bránit nestačí a že tyto techniky (jako kterékoli jiné) vyžadují trénink. A že je lepší – pokud je to aspoň trochu možné, a to nechci nijak prohlubovat nějaké paranoidní pocity, investovat do prevence.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Obnovená výroba náhradních dílů usnadní život majitelům třetí a čtvrté generace sportovního kupé.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.