Krav Maga na vlastní kůži 3: S rukama na krku

08. 12. 2014, autor: Filip Rakovan
Ruce na krku? Zapomeňte na vzpomínku na první nesmělý ploužák na lyžáku v sedmé třídě. Krk je váš a ruce patří útočníkovi, který vám chce zásadním způsobem ublížit.
Krav Maga na vlastní kůži 3: S rukama na krku

Když vás někdo škrtí, není to nic příjemného. Ehm, tohle není samozřejmě z mé strany pokus o nějaké extra moudro, to je jasné, chci tím ale říct, že pokud dojde k napadení, tak facka, rána pěstí do břicha a podobně mohou patřit mezi ty „přijatelnější“ způsoby, jak vám někdy může dát najevo své "antipatie." A že škrcení není jen o tom, že vám někdo chce působit bolest, je tady další aspekt věci, a to že kromě bolesti dochází k přerušení přívodu vzduchu do plic, dostavuje se panika a pokud se nenačnete bránit a útočník pokračuje ve škrcení, tak také s velkou pravděpodobností ztráta vědomí. A pak? Radši nedomýšlet, protože prázdné kapsy poté, co se snad proberete, mohou být ještě „dobrým“ výsledkem bez dopadu na fyzické či psychické zdraví.

Takže znovu, škrcení je opravdu velmi nepříjemné a protože jsme na tréninku Krav Maga tak platí, že nejlepší obranou je prevence, tudíž je ideální se do škrcení nedostat. Tím má být řečeno (a opakování je matka moudrosti), že pokud jdu temnou cestou v nočním parku (když už tedy na temnou uličku nočního parku vejdu a i za cenu několikaminutového zdržení nejdu po osvětlené ulici kolem) a vidím podezřelé osoby či osobu, nejdu k nim.

Když už dochází ke konfliktu, bráním se včas, kopu do rozkroku a utíkám. Když už jsem tak blízko, že kop je mimo hru a vidím ruce, které se mi sápou po krku, nečekám, až mne popadnou, ale srážím je, blokuji jako úder - pokud nejsem zrovna kovaný v sebeobraně, tak se instinktivně oháním jako po dotěrném hmyzu, kopu kolenem do rozkroku a - utíkám. Proč mluvím o prevenci? Protože všichni umíme utíkat, křičet o pomoc, volit včas jinou cestu, naslouchat instinktům (zejména ženy) spíše než abychom zvládali sebeobrannou techniku.

Nicméně když už se dostaneme do situace, že nás útočník chytil za krk, co tedy dělat? Je několik způsobů, předpokládejme nejdříve útok zepředu. Složitější technikou je vytvořit z obou dlaní jakési háčky, shora ruce útočníka roztrhnout (hned jak začne škrtit, tak ještě před tím zvednout ramena a vytvořit si aspoň minimum vůle na dýchání), kopnout silně nohou do rozkroku a utéct. Varianta dvě – udělat jednou nohou krok dozadu, resp otočit se bohem, tím by se mělo sevření uvolnit a zároveň použít na útočníka takzvaný výchovný blok. Tedy plochou dlaně ho co největší silou udeřit do středu hrudníku a pak stejně silně protáhnout prsty a bodnout jimi útočníka do krční jamky. Tím bychom měli získat sekundu, dvě (prsty v krku vyvolají dávicí reflex) a utíkat.

Škrtit nás může útočník i ze strany, tam potom opět začínáme tím, že zvedneme ramena, abychom co nejrychleji uvolnili krk, vzdálenější rukou od útočníka strhneme jeho přední ruku směrem od ramene dolů a bližší rukou k agresorovi co největší razancí udeříme do rozkroku. Krok stranou, kopanec na koleno a samozřejmě útěk. Pokud je útočník tak blízko, že rukou do rozkroku nezvládneme udeřit a plácneme útočníka do nohy, pak nastupuje jiný postup, a to, že se otočíme čelem k útočníkovi, v tu chvíli máme jeho slabiny proti našemu kolenu a tím je asi řečeno vše. Kop, kop, kop... A pak samozřejmě rychle obhlédnout okolí, protože útočník obvykle nechodí sám (scanování okolí patří ostatně na závěr každé techniky) a útěk.

Je-li něco ještě méně příjemné než škrcení zepředu, je to škrcení zezadu, kdy útočník nečekaně a bez varování sáhne po krku a začne ho drtit. Tady se skutečně hraje o čas, stačí pár sekund a nejenom že může dojít k mechanickému poškození krčního prostoru, ale velmi rychle také k už zmiňované ztrátě vědomí. Co dělat? Jako v předchozích případech, zvednout ramena, oběma rukama sáhnout kolem vlastní hlavy dozadu (jako když si ve stylu pomády upravujete vlasy nad ušima) a za hlavou roztrhnout útočníkovy ruce. Přitom udělat krok dozadu a do strany a „přilepit“ se zadkem na jednu nohu agresora. Proč? No protože dozadu nevidíte, a je tak snazší zasáhnout tělo, kterého se přímo dotýkáte. Pohled přes rameno dozadu, rychlý úder loktem do útočníkova obličeje, kop na koleno a útěk.

Jistě, tohle nejsou techniky, které by se člověk naučil jen tak po přečtení textu, shlédnutí videa, sám doma před zrcadlem. Tady pro jejich zvládnutí nelze dělat nic jiného, než doporučit vyrazit do tělocvičny na pravidelné tréninky Krav Maga nebo třeba ně některý jednorázový seminář, které se u nás pořádají. A znovu zopakovat poznámku o prevenci. Tedy nenechat se škrtit a do poslední chvíle se snažit škrcení předejít. Vyhnutím se konfliktu, útěkem, sražením útočníkových rukou… Když už vás někdo začne škrtit, jde o vteřiny a čas hraje proti vám. Příště přitvrdíme a škrtit se budeme dál, ovšem razantněji, tématem bude „kravata.“

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Filmy s kung-fu? Krav Maga je hvězdou stříbrného plátna!

Filmy s kung-fu? Krav Maga je hvězdou stříbrného plátna!

05. 12. 2013, autor: Filip Rakovan

Na tohle by možná nestačil ani Chuck Norris, žádné otočky, skoky a techniky na efekt. Přesto ale je na co se dívat.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

První návštěva v legendárním Zeleném pekle je zážitek, který si pamatujete celý život. O to víc, ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.