Krav Maga na vlastní kůži 3: Proti háku

14. 01. 2015, autor: Filip Rakovan
Tohle bude nějaký horor! Ne zcela, pokud vám nejsou bojové sporty a sebeobrany cizí, tak iluzi o muži v rybářském plášti nepodlehnete.
Krav Maga na vlastní kůži 3: Proti háku

Pro ty čtenáře, kteří se neorientují v terminologii bojových sportů, je třeba hned na začátku vysvětlit, že hák je označení pro kruhový úder a nelze brát tento výraz v našem případě doslovně. Tedy ne, nebudeme se bavit o tom, jak se bránit útočníkovi s kovovou zahnutou tyčí s ostrým hrotem (napadá mne příklad v klasickém americkém hororu Tajemství loňského léta), ale o reakci na útok typický třeba pro boxery. Pěst letí obloukem v horizontální rovině, pravděpodobně na obličej napadeného a vážně - stačí s podívat na nějaký boxerský zápas a uvědomíte si podstatu.

Krav Maga je jednoduchá - tedy v tom, že se snaží aplikovat co nejmenší počet co nejjednodušších technik na co největší počet typu útoků. Takže pokud už známe "třistašedesátku" jako obranou techniku proti kruhovým úderům typu facka, tak pak lze z tohoto cviku vycházet i v případě, že dojde k napadení hákem. Jak se tedy bránit?

Základním pohybem je pohyb tělem vpřed k útočníkovi tak, aby se svislá osa těla napadeného, tedy zejména jeho hlava, posunula mimo oblast dopadu pěsti. Jednoduše řečeno - krokem vpřed se nalepíte na útočníka, jako když byste s ním měli tančit ploužák. Zároveň ruka bližší k ruce, kterou agresor útočí, se sevře v pěst, vyletí směrem nahoru proti útočící ruce a blokuje ji.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE: Filmy s kung-fu? Hvězdou střííbrného plátna je Krav Maga!


A to samozřejmě není vše - vycházíme z třistašedesátky, takže druhá "volná" ruka letí také nahoru, sevřena v pěst, ale nekryje, ale naopak zvedákem dopadá na bradu útočníka. Shrnuto - vidím, že na mne letí hák, rukou, kterou mám bližší k útočící ruce úder kryji, přikračuji k útočníkovi, abych byl k němu blíž a jeho pěst máchla do prostoru za mnou a zároveň ho biji zespodu do brady.

A pokračuji podle (pro Krav Maga) klasického scénáře, tedy chytám útočníka za krk, fixuji mu ruku, kopu do rozkroku, přidávám ránu zezadu do hlavy poté, co se po kopanci útočník předkloní. Vhodným zakončením může být kop na koleno a pak rychlý útěk.

Bylo by naivní myslet si, že nás útočník může napadnout jenom rukama, má také nohy a může kopat. A to hned několika způsoby a i na to má Krav Maga recept. Tím nejbezpečnějším je samozřejmě - útěk, tedy včasné rozpoznání hrozby, prevence a vyklizení pole. Ne vždy to ale lze a když už dojde ke konfliktu a hrozí kop, tak pak je třeba zvážit nebo spíše odpozorovat z jaké vzdálenosti útočník kope a na to pak reagovat.

S větším odstupem útočníka, který si před kopem musí přešlápnout a nekope z místa, zadní nohou (stojím-li v bojovém postoji, jako že bych měl) kopu proti útočící noze do oblasti stehna či kolena, špičku vytočenou ven do strany. S maximální razancí, aby mne "rozjetý" útočník nesrazil dozadu. Pak následují dva údery na hlavu, obligátní kop do rozkroku či do kolena, při současném "obtékání," tedy přesunutí se z linie útoku mimo akční rádius agresora. A pak lze dokončit dalším kopem, třeba na koleno a ... prchnout.

V tuto chvíli asi vše, mohl bych zmínit, že se blíží konec semestru a s ním i zkoušky na další technický stupeň a to sebou nese hlavně opakování již naučených technik, ale podstatnější bude spíše informace, že se musíme ještě věnovat - a to uděláme zřejmě v příští reportáži - obranám proti škrcení na zemi a vrátíme se k obranám proti kopům. Řekneme si, jak se bránit útoku kopem z bližší vzdálenosti (postup je jiný, než ten, který jsme si popsali před chvílí) a také zmíníme slow-fight jako styl boje, který bychom měli ovládnout.

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Krav Maga na vlastní kůži: První trénink

Krav Maga na vlastní kůži: První trénink

17. 10. 2012, autor: Dalibor Žák

Nedávno jsme psali o tom, že je tahle izraelská sebeobrana nejdrsnější na světě. Tak jsme se rozhodli to vyzkoušet sami na sobě.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.