Krav Maga na vlastní kůži 3: Druhá fáze

30. 10. 2014, autor: Filip Rakovan
Naše mise v tréninku izraelské sebeobrany pokračuje, někdejší fyzička je dávno zapomenuta a i techniku je zapotřebí znovu dostat do žil.
Krav Maga na vlastní kůži 3: Druhá fáze

Prvních pár tréninků Krav Maga bylo o opakování, a také o hledání ztracené fyzičky, která přes letní prázdniny zmizela neznámo kam. Nicméně kouzlo cvičení Krav Maga je v tom, že posilujete stále, i když nechcete, v rámci procvičování technik a drilů, které navíc prokládáte skutečným posilováním, takže pokud jsem kdysi v začátcích mluvil o tom, že není tréninku bez litrů potu, tak teď to platí také. Alespoň že se pomalu vracím – nechci říct do původní, ale do lepší formy jistě. K tomu tady máme nové techniky a tentokrát budeme mluvit o hácích a loktech.

Háky, to je asi jasné, jsou kruhové údery pěstí, které si můžeme zjednodušeně popsat jako klasické facky, alespoň co do přibližné dráhy ruky, jde o část kružnice. Ovšem s tím, že dlaň je sevřena v pěst. Pomůcka – ruka je, jako když byste drželi v ruce půllitr. Háky jsou  vedeny obvykle v horizontálním směru, pokud boucháte pěstí zdola nahoru, mluvíme o zvedáku.

Údery loktem už jsme brali dříve, takže teď jsme je zopakovali a také rozšířili v tom smyslu, že nyní už umíme bít loktem na delší i kratší vzdálenost, shora dolů i zdola nahoru, dozadu je-li třeba (v situaci, že protivník zaútočí ze zálohy zezadu).

Důležité u všech úderů je práce celým tělem, tím chci říct, že jak je nám stále dokola a oprávněně vštěpováno, tak při úderu nepracuje jen ruka sama o sobě, ale celé tělo, je zapotřebí vytočit se v bocích, v ramenech, dát do rány sílu rotací a nejenom svaly v paži.

Myslím, že jsem minule mluvil o kladivech a teď ještě doplním, že i ta jsme si nejenom zopakovali, ale také rozšířili, trénovali jsem údery shora dolů, něco jako když mlátíte na buben, ale nemáte paličky a bijete rukama, a namísto bubnu je před vámi úročník, kterého potřebujete zlikvidovat.

A lehce naznačím také něco málo o kopech, kterým se pověnujeme podrobněji příště. Řadu z nich známe už z minulosti a některé jsme k timu, co už ovládáme, přidali. Kopy zboku už jsme řešili dřív, teď jsme si je tedy připomněli a také si ukázali, jak kopat low-kick na koleno v horizontálním a v diagonálním směru Jedním způsobem jsem pomalejší, ale účinek kopu je více devastující, v druhém případě pak razance není taková, ale kop je rychlejší.

Závěrem ještě zmínka k technice proti úderu rukou. Jeden a půl rytmu už jsem představoval, bráníme se přímému úderu a zároveň během jednoho a půl kroku odejdeme z linie útoku a zboku útočníka zneškodníme. A také tady máme techniku „levá proti levé,“ kdy je evidentní, jakou rukou bráníme ruku útočníka. Po krytu pak následuje kryjící rukou obrana loktem, kladivo na útočníkovu bradu a pak dále podle klasických postupů, dokud není „problém s útočníkem“ vyřešen.

Definitní tečkou pak bude protentokrát technika určená pro kryt úderu při momentu překvapení. Stojím třeba na tramvajové zastávce, ruce podél těla a někdo na mne někdo zaútočí. Nemám moc času, takže ruce letí nahoru, jedna k hlavě jako kryt, druhé sráží útočníkův úder bez ohledu na techniku, instinktivně, tak jako se ohání člověk po dotěrném hmyzu. Obranu podtrhuji tím, že se zakláním, abych se vzdálil z místa pravděpodobného dopadu útočníkovi pěsti a … ve jménu klasiky … musí nutně následovat kop do rozkroku a útěk. Příště se budeme škrtit!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Proč to ženám za volantem nejde?

Proč to ženám za volantem nejde?

10. 12. 2016, autor: Jarda Sauer

Několik smutných pravd o hezčí polovičce lidstva.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/03/titulka-43-640x360.jpg</figure...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.