Krav Maga na vlastní kůži 3: Druhá fáze

30. 10. 2014, autor: Filip Rakovan
Naše mise v tréninku izraelské sebeobrany pokračuje, někdejší fyzička je dávno zapomenuta a i techniku je zapotřebí znovu dostat do žil.
Krav Maga na vlastní kůži 3: Druhá fáze

Prvních pár tréninků Krav Maga bylo o opakování, a také o hledání ztracené fyzičky, která přes letní prázdniny zmizela neznámo kam. Nicméně kouzlo cvičení Krav Maga je v tom, že posilujete stále, i když nechcete, v rámci procvičování technik a drilů, které navíc prokládáte skutečným posilováním, takže pokud jsem kdysi v začátcích mluvil o tom, že není tréninku bez litrů potu, tak teď to platí také. Alespoň že se pomalu vracím – nechci říct do původní, ale do lepší formy jistě. K tomu tady máme nové techniky a tentokrát budeme mluvit o hácích a loktech.

Háky, to je asi jasné, jsou kruhové údery pěstí, které si můžeme zjednodušeně popsat jako klasické facky, alespoň co do přibližné dráhy ruky, jde o část kružnice. Ovšem s tím, že dlaň je sevřena v pěst. Pomůcka – ruka je, jako když byste drželi v ruce půllitr. Háky jsou  vedeny obvykle v horizontálním směru, pokud boucháte pěstí zdola nahoru, mluvíme o zvedáku.

Údery loktem už jsme brali dříve, takže teď jsme je zopakovali a také rozšířili v tom smyslu, že nyní už umíme bít loktem na delší i kratší vzdálenost, shora dolů i zdola nahoru, dozadu je-li třeba (v situaci, že protivník zaútočí ze zálohy zezadu).

Důležité u všech úderů je práce celým tělem, tím chci říct, že jak je nám stále dokola a oprávněně vštěpováno, tak při úderu nepracuje jen ruka sama o sobě, ale celé tělo, je zapotřebí vytočit se v bocích, v ramenech, dát do rány sílu rotací a nejenom svaly v paži.

Myslím, že jsem minule mluvil o kladivech a teď ještě doplním, že i ta jsme si nejenom zopakovali, ale také rozšířili, trénovali jsem údery shora dolů, něco jako když mlátíte na buben, ale nemáte paličky a bijete rukama, a namísto bubnu je před vámi úročník, kterého potřebujete zlikvidovat.

A lehce naznačím také něco málo o kopech, kterým se pověnujeme podrobněji příště. Řadu z nich známe už z minulosti a některé jsme k timu, co už ovládáme, přidali. Kopy zboku už jsme řešili dřív, teď jsme si je tedy připomněli a také si ukázali, jak kopat low-kick na koleno v horizontálním a v diagonálním směru Jedním způsobem jsem pomalejší, ale účinek kopu je více devastující, v druhém případě pak razance není taková, ale kop je rychlejší.

Závěrem ještě zmínka k technice proti úderu rukou. Jeden a půl rytmu už jsem představoval, bráníme se přímému úderu a zároveň během jednoho a půl kroku odejdeme z linie útoku a zboku útočníka zneškodníme. A také tady máme techniku „levá proti levé,“ kdy je evidentní, jakou rukou bráníme ruku útočníka. Po krytu pak následuje kryjící rukou obrana loktem, kladivo na útočníkovu bradu a pak dále podle klasických postupů, dokud není „problém s útočníkem“ vyřešen.

Definitní tečkou pak bude protentokrát technika určená pro kryt úderu při momentu překvapení. Stojím třeba na tramvajové zastávce, ruce podél těla a někdo na mne někdo zaútočí. Nemám moc času, takže ruce letí nahoru, jedna k hlavě jako kryt, druhé sráží útočníkův úder bez ohledu na techniku, instinktivně, tak jako se ohání člověk po dotěrném hmyzu. Obranu podtrhuji tím, že se zakláním, abych se vzdálil z místa pravděpodobného dopadu útočníkovi pěsti a … ve jménu klasiky … musí nutně následovat kop do rozkroku a útěk. Příště se budeme škrtit!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Proč to ženám za volantem nejde?

Proč to ženám za volantem nejde?

10. 12. 2016, autor: Jarda Sauer

Několik smutných pravd o hezčí polovičce lidstva.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Soudní znalkyně a bývalá kontrolorka kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic odhaluje, proč js...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.