Krav maga na vlastní kůži 2: Zvířecí instinkty

31. 03. 2014, autor: Filip Rakovan
Připomeňme si, jak Krav Maga vznikla – jako obrana pro každého. Pro lidi s minimální fyzickou kondicí, s nicotnou zkušeností s bojem, pro napadené bez ohledu na věk nebo tělesnou konstituci.
Krav maga na vlastní kůži 2: Zvířecí instinkty

Dnes trochu jinak, z jiného úhlu pohledu. Často řeším v reportech ze cvičení záležitosti jako kopání do rozkroku, bodání do očí, údery loktem do krku. A říkám si, že je třeba asi „udělat pauzu,“ zastavit se a vnést do záležitosti, která může být pro čtenáře trochu nejasná, více světla. Aby bylo jasno, tak na cvičení nechodí parta idiotů, militantních agresivních jedinců, které zajímá jen násilí a boj. Ne, je to přesně naopak.

„Vstupenkou" na trénink je čistý výpis z trestního rejstříku (ohledně násilné trestné činnosti, to, že vám soud "omylem a nepodloženě" nadělil pár let za daňové uniky není pohledem Krav Maga až tak důležité). Nicméně lidi, kteří cvičí, jsou normální v tom nezákladnějším smyslu slova. Chodí do práce, mají své rodiny, své lidské problémy. Neradi se bijí, nechtějí se bít.

DOPORUČUJEME: Braňte se, Krav Maga je nejúčinnější sebeobrana a světě!

Chtějí se ale umět bránit. A pokud je třeba se bránit, na ulici, v metru, v klubu, tak jde o boj o vlastní zdraví, vlastní život a ne o korektní zápas v ringu s pravidly a rozhodčím, který po vymezeném časovém úseku boj ukončí. Na ulici, pokud vás někdo začne obtěžovat, nebo vás dokonce přepadne, se žádný rozhodčí neozve, bojuje se dokud jeden či druhý nezvítězí (v případě napadeného ideálně bezpečně neuteče).

A porazit agresora, který na vás v šeru parku vytáhne nůž, to si žádá minimálně stejně důraznou reakci. Kopanec do rozkroku, a tak dále... Chce to trénink, aby člověk, který je zvyklý sedět osm hodin denně u počítače a největší násilí, kterého se během dne dopustí, je rozčtvrcení melounu k svačině, dokázal ustát stres, který napadení provází.

Je třeba zvyknout si na takovou situaci. Naučit se ovládat stres, nebo na něj být aspoň připraven, a umět v sobě vyvolat zvířecí instinkty. Bojovat o život za každou cenu, rychle, tvrdě, nekompromisně odpovědět na útok tak masivně, že je útočník razancí překvapen. Proto průběžně trénujeme nejen jednotlivé techniky, obrany, údery a tak, ale také velmi často hrajeme různé taktické hry. Taktice se vůbec věnujeme poměrně dost. Včetně orientace v prostoru a čase.

Časová orientace spočívá v tom, že je třeba odhadnout, jak moc je útok akutní a podle toho zvolit optimální styl obrany. Vidím podezřelou trojici mávající nad hlavou železnými tyčemi na konci ulice? Pak mám dost času otočit se na místě a utéct. Dojde-li k těsnějšímu kontaktu, ale protivník je pořád ještě relativně daleko, je asi kop tou technikou, kterou je zapotřebí zareagovat. Blíž pak dojde na direkty či háky, při bližším kontaktu na údery loktem a pokud se máte bít o svůj život v namačkané tramvaji, styl reakce bude opět trochu jiný.

Ano, je to nepříjemné pokud na vás někdo útočí, je nepříjemné pokud útočí ze zálohy, nečekaně, a je ztraceně nepříjemné pokud útočník není sám, a je navíc ozbrojen. To všechny se snažíme na tréninku poznat. Obrana hned dostane jiný rozměr, když stojíte se zavřenými očima a víte, že na vás může zaútočit kdokoli z ostatních, z jakéhokoli směru.

Zásada číslo jedna je – co nejrychleji se zorientovat, otočit se proti protivníkovi, zvednout ruce před sebe a … podle toho, co je před vámi, začít jednat. Kouzlo Krav Maga je v tom, že vše se učí tak, jak je třeba použít v reálné situaci. Takže na příštím tréninku bude zase o něco zábavněji, premiérově budeme používat suspenzory.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

18. 12. 2006, autor: admin

Výběr „správného“ stolu je prvním předpokladem, aby jste ze hry na konci mohli odcházet vítězně. V pokerových hernách máte na výběr z mnoha různých stolů a je jen na Vás, jaký si vyberete.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
31. 03. 2014, Uživatel: Martin
Reagovat

se zavřenýmA očima, ne zavřenými


img
03. 04. 2014, Uživatel: Milda
Reagovat

Premiérově suspenzor? Po nás ho chtěli už na první hodině, a kdo ho neměl, tak to bolestivě odnes. Vedle mě trénoval otec se synem a tatík synáčka dost ftipně nakop.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.