Krav Maga na vlastní kůži 2: Škrcení

06. 11. 2013, autor: Filip Rakovan
Je to velmi zákeřný a nebezpečný způsob napadení, i z toho důvodu, že na obranu je jen pár drahocenných sekund. Bránit se ale dá.
Krav Maga na vlastní kůži 2: Škrcení

Miluji, když mě někdo škrtí, ten opojný pocit, jak pomalu ztrácím vědomí a kácím se k zemi…. Pokus o vtip, samozřejmě, a také polopravda. Pokud vás někdo začne škrtit, myslím pořádně, tak o vědomí nepřijdete pomalu, ale velmi, opravdu velmi rychle, tak do třech, čtyř sekund. Takže času není nazbyt. A rozhodně to není opojný pocit - naopak je velmi nepříjemný, a pokud nejste masochista, tak se okamžitě ozve pud sebezáchovy a začnete se bránit.

Je ale třeba vědět jak. Ovšem o tom až za chvíli, musím nutně začít rozcvičkou, protože bez té by žádný trénink krav maga nebyl úplný. Takové procvičování může probíhat třeba v rámci míčové hry, ale nepředstavujte si volejbal. Anebo fotbal. Je tady jistá paralela – dvě brány, nebo spíš dva odražeče na trénink kopů, položené na opačných stranách tělocvičny, uprostřed „hrací“ plochy medicinbal – ty uvozovky jsou kolem slova hrací schválně, neboť se hrou, jak se následně ukázalo, naše chování nemělo moc společného, a na protilehlých stranách dva týmy. Pravidla? Jednoduchá… Tedy, ehm, pravidla ne, to je špatně řečeno, smysl hry byl jednoduchý, dostat míč na branku soupeře a pravidlo – pravidlo bylo, že žádná pravidla nejsou.

DOPORUČUJEME: Proč je Krav Maga nejúčinnější sebeobrana na světě?!

Začínalo se z pozice v leže na zemi a setinu sekundy poté, co se první ruka dotkla míče, začalo peklo. Ten, kdo se zmocnil míče, byl okamžitě atakován celou skupino lidí. A ta byla napadena druhou stranou. Nechceš se rvát? Nemusíš, ale ten kdo prohraje, bude cvičit za trest posilovací cviky. Bojuješ? Pak ze sebe musíš vydat všechno. Bylo "zábavné," že já při své kondici jsem začal lapat po dechu dvě minuty od začátku hry a tento stav mi vydržel až do konce tréninku. Přidejte pot, unavené klouby a svaly a máte dokonalou představu o mé fyzičce. Tedy nic moc.

Zpátky ale ke škrcení. Pro začátek jednodušší varianta, protivník zepředu. Samozřejmě je tady prevence, tedy nepustit si nikoho k tělu tak blízko, aby se chytil mého krku, ideální je obraný blok, popřípadě kopanec do koulí – ten zabere vždy a na všechno - ale když už se kolem hrdla omotají ruce, pak je tady třeba technika, kdy jednou rukou strhnu ruku protivníka. Zároveň ho kopnu do koulí (jak jinak, že?), u toho se zakloním, dostanu ze se škrcení, pak následuje úder pěstí do obličeje nebo třeba do krku, nebo dlaní do nosu, prsty do očí - těch možností je vážně dost, přetočení mimo linii útoku a pár kopů kolenem do břicha. Odhodit protivníka, prověřit okolí, zejména prostor za zády a jako vždy vyklidit pole.

Jen napsat celý postup nebylo snadné, a naučit se ho, a pak aplikovat ve stresu, když mi někdo mačká ohryzek, bylo ještě složitější. Nebudu tvrdit, že jsem se to naučil během jedné lekce, to bych lhal, bez stálého opakování a tréninku se neobejdu, tohle musím automaticky dostat do krve. Mnohem více mi pak sedl jiný, jednodušší způsob obrany. Ruce útočníka mám na krku, jednou rukou strhávám, druhou rukou se opírám prsty do krku protivníka, odrážím. Není to tak složité, tedy pro mne, je to možná trochu důraznější. Nevím.

ČETLI JSTE: Krav Maga na vlastní kůži - první trénink

Každopádně je také třeba to pořádně procvičit. A to i ve stresu, takže se rozdělíme na dvě skupiny, rozestavíme po tělocvičně a zavřeme oči. Mezi námi pak chodí druhá skupina a bez varování útočí a škrtí. Ruce na krku, otevírám oči, čas se mi krátí, zkouším se bránit … a tak pořád dokola. Vysvobozením z drilu a opakování technik je posilování na závěr. Další litry potu na zem, pak pozdrav, poděkování a rozloučení se s trenérem, a trénink je pro dnešní den u konce.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jak jí říct, aby zhubla

Jak jí říct, aby zhubla

29. 03. 2009, autor: Jarda Sauer

Přítelkyně zvesela konzumuje všechno možné a zapomíná na váhu? Je třeba zasáhnout, aby se z ní nestala koule!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Soudní znalkyně a bývalá kontrolorka kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic odhaluje, proč js...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.