Krav Maga na vlastní kůži 2: S hendikepem

10. 03. 2014, autor: Filip Rakovan
Krav Maga má řešení pro všechny. I ty, kteří se potřebují bránit, ale nejsou v ideální tělesné kondici.
Krav Maga na vlastní kůži 2: S hendikepem

Pokud čtete pravidelně mé reportáže z tréninku Krav Maga tak víte, že jsem se s články poslední dobou odmlčel. A důvod je jednoduchý. Nebylo za ním mé nasazení na tajné akci Mossadu (leda jako cvičný cíl nebo boxovací pytel), ani cokoli jiného. Podstata mé absence jak s psaním, tak s účastí na tréninzích je méně dobrodružná a zajímavá, jde o zdraví a fyzický stav.

Zánět šlach v pravé ruce je totiž něco, co mne dokázalo na poměrně dlouhou dobu vyřadit nejen z pravidelného cvičení Krav Maga, ale z aktivního života vůbec. Nerad bych vytvořil dojem, že si na něco stěžuji, to vůbec ne, nebudu obtěžovat detaily s mastičkami, rehabilitacemi, doktory, kteří nevěděli o co jde a sami si stěžovali na to, že se jim třesou ruce až neudrží skalpel.

DOPORUČUJEME: Kung fu? Hvězdou stříbrného plátna je Krav Maga!


Prostě jsem měl pauzu a jak to šlo, do koloběhu cvičení Krav Maga jsem se vrátil. Proč taky ne, když by Krav Maga měl být systém, který je postaven tak, abych vyhovoval i hendikepovaným. Znovu jsem se zapojil do cvičení s tím, že mám pravou ruku ve stavu, který není stoprocentní, ale zbytek těla je ok a já chci cvičit. Princip je jednoduchý – techniky budu pod dohledem trenéra cvičit s ohledem na svůj zdravotní stav a to samé platí i pro fyzičku, budu posilovat ty části těla a svalové partie, které nenavazují na šlachy pravé ruky.

Opakování je matka moudrosti, takže jedno opáčko pro ty čtenáře, kteří neví, co Krav Maga je – jde o systém vyvinutý v první polovině dvacátého století na obranu židovské komunity proti německým vojenským jednotkám, a jde o systém zaměřený na ochranu života bez ohledu na fair play. Dovoleno je tedy vše, co může napadanému pomoci, od kopanců do rozkroku až třeba po bodání do očí. A s opakováním začínám i já, protože není nic lepšího než se vrátit do drilu tím, že si zopakuji staré a již naučené techniky, plynule se dostanu do kondice a teprve pak začnu s vyšším nasazením a pokročilejšími cviky a prvky.

Pár prvních lekcí je za mnou, s maximální opatrností a ohledem na pravou ruku posiluji všechny ostatní partie, zejména břicho, tam není sklapovaček nikdy dost, a nohy. A procvičuji třistašedesátku. To je, jak už asi víte, základní typ obrany proti kruhovým úderům. Tedy fackám, hákům, bodání odspodu či „razítkům“ ve stylu Buda Spencera. Jedna ruka kryje co nejrychleji malíkovou hranou úder, druhá v jednom pohybu útočí. Na oči, krk, noc, pěstí či otevřenou dlaní, prostě tak, aby úder napáchal co největší škody a dal mi čas uniknout z místa ohrožení.

Třistašedesátka, k tomu kopy – začali jsme přímým kopem, to je ideální prvek, pokud chcete seznámit varlata útočníka s jeho žaludkem. Trénovali jsme údery loktem pro boj zblízka a takzvaná kladiva (údery pěstí) na ještě kratší vzdálenost boje. A řešila se samozřejmě i taktika, časová osa. Tedy logická posloupnost obrany podle toho, jak možné napadení probíhá.

Útočník je daleko a vyhrožuje? Pak nejlepší obrana je útěk. Agresor už je blíž, že otočit se zády a prchat by bylo nebezpečné? Pak je tady prostor na zmiňovaný kop. Útočník je ještě blíž? Pak mám šanci bránit se údery, kombinacemi úderů, abych byl přesný, vyklizením pomyslené osy, po které se agresor pohybuje. A, jak jinak, zase následuje rychlý, co nejrychlejší útěk.

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Krav Maga na vlastní kůži: První trénink

Krav Maga na vlastní kůži: První trénink

17. 10. 2012, autor: Dalibor Žák

Nedávno jsme psali o tom, že je tahle izraelská sebeobrana nejdrsnější na světě. Tak jsme se rozhodli to vyzkoušet sami na sobě.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.