Království

19. 10. 2007, autor: prochlapa.cz
Jak by vypadala Syriana, kdyby se vykašlala na politiku a přidala na zabijácké akci? Jako jednoduchá, rychlá, efektní, morálně pochybná ale profesionálně akční mise amerických hrdinů provedená v tempu, které nedovolí myslet. Jako Království.
Království
Komu připadala Syriana moc seriózní a její politický záběr moc nepřehledný, pro toho herec a režisér Peter Berg natočil akční jízdu světem, kde na teroristy na Blízkém východě stačí jediná elitní jednotka FBI. Optika agentů i celého filmu je nesnesitelně jednoduchá: „Tam, kam jedeš, je plno zlých chlápků?“ ptá se malý školák svého otce Jamie Foxxe. „Ano, hodně,“ odpoví agent s vážnou tváří.

Měsíc po výročí neblahých útoků na USA tak přišla do kina adrenalinová a zaujatá show, kterou radši aby radikální muslimové z Blízkého východu neviděli. První scény, velmi sugestivně natočený atentát na poklidné odpoledne na americké základně v Saudské Arábii, se sice inspirovaly sebevražedným útokem ze stejného místa. Politika tu je ale jenom kulisa, ne součást žánru. Podobně jako filmy producenta Království Michaela Manna (v nichž taky hraje Foxx, viz Collateral a Miami Vice), i Bergův opus je skvěle natočený technicky. Klišovitým, nevěrohodným a xenofobním scénářem už ale tak neoslňuje.

Úplně nejlepší část se vlastně odehraje během titulků, které efektně shrnou historii vztahů USA – SA a ještě se snaží o kontext. Paradokumentární hektický styl plný pohyblivé a detailní kamery, který tvrdě hodí diváka přímo do prachu děje, zůstává i po scénách útoku a falešně slibuje moderní politický thriller. Na scénu pak ale přichází místo reálných lidí typy amerických hrdinů splnit americky prostou misi – najít a potrestat ty hajzly, kteří jim zabili kamaráda. Co na tom, že ministr obrany takovou misi neschválil.

Herecký tým je podobně elitní jako ten z FBI. Velí Jamie Foxx, Alias agentka Jennifer Garner přidává ženský prvek, Chris Cooper vzpomínku na lepší filmy. Počet doplňuje zelenáč Jason Bateman, aby byla s někým trochu sranda, víc prostoru ale dostává arabský herec Ashraf Barhom. Hudba Dannyho Elfmana filmu sluší ve frenetických akčních pasážích, v těch klidnějších a vážnějších trochu otravuje svou návodností.

Co se týče nabízených řešení dnešní krize, Království přemýšlí v limitech počítačových her. Hlavní hrdinové jsou schopní profíci, se srdcem na správném místě (to se projevuje něžnými a častými projevy k dětem). Soudě podle posledních záběrů, teoreticky by je měla změnit prožitá arabská mezní zkušenost, většinu doby ale na nich žádná reflexe není vidět. Inovace v charakterech, s kterou přišly i hollywoodštější filmy než Syriana, třeba Krvavý diamant, do tohohle království nedorazila. O americké politice, vykonávané s brutální efektností soukromých amerických bezpečnostních agentur v Iráku, se tu nepochybuje. Z Arabů je hodný jenom někdo, ostatní jsou teroristi nebo mučitelé. Arabové mají ještě jednu roli – ukazují, jak jsou některé kulturní rozdíly zábavné.

Jedině závěr nedůsledně nadhodí myšlenku, jestli celý příběh není součástí nekonečného kolotoče pomsty. Trocha nejednoznačné relativity nicméně přichází pozdě a v pochybném podání, protože po dosavadním průběhu filmu naprosto nelogicky postaví FBI a teroristy na stejnou rovinu. Víc zmatené než ambivalentní. Podobně jako Rambo vs. Vietnam, i Království silně zavání fantazijními představami, jak by měla Amerika vyřešit iráckou válku, kdyby se její scénář dal napsat v Hollywoodu. Když ale vypnete mozek, oči se pobaví.

The Kingdom, USA 2007, 110 minut. Režie Peter Berg, hrají Jamie Foxx, Jennifer Garner, Chris Cooper, Jason Bateman, Ashraf Barhom, Jeremy Piven, Danny Huston, Richard Jenkins. Premiéra 11. 10. 2007.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
KISS DP-1508

KISS DP-1508

31. 03. 2004, autor: admin

Univerzální přehravač, to zní jak zaklínadlo z Pohádky tisíce a jedné noci. Kiss DP-1508 si opravdu dokáže poradit s jakýmkoliv formátem. Navíc má strojovnu, kterou byste pod nenápadným krytem snad ani nečekali. 80GB paměti je opravdu silnou kávou i pro nově zrozené maniaky stahování...

RayRay
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.