Královna

13. 02. 2007, autor: prochlapa.cz
Helen Mirren v nejopěvovanějším výkonu roku dokazuje, že i Alžběta II. může být fascinující postavou. A v nenápadně dokonalém filmu Stephena Frearse si dokáže získat nejen Tonyho Blaira.
Královna

V 60. letech si Američané vyprávěli, kde byli, když zastřelili Kennedyho. O 35 let později si každý Brit zapamatoval, co dělal, když se dozvěděl o smrti milované „princezny lidských srdcí“ Diany. Britský snímek Královna, nazvaný se stejnou majestátní jednoduchostí, s jakou je natočen, ukazuje, kde byla v ten okamžik britská panovnice Alžběta II. A kde byla, co dělala a hlavně co si myslela během onoho následující týdne, až do Dianina pohřbu.

Britský tisk ten týden zdokumentoval velmi důkladně a po svém, jméno rodu Winsdorů se v těchto dokumentech většinou objevuje vedle adjektiva necitliví, zatracovaní za nevhodné dodržování královského protokolu. Tenhle film ale dokáže příběh „sedmi dní, které otřásly britským hradem“ vyprávět s větší nadčasovostí a obecností než tehdy bulvár a taky v mnohem důstojnějším stylu. Názorové kolize mezi uzavřenou Alžbětou, která už přijímala deset premiérů (počínaje Winstonem Churchillem), a otevřeným Blairem, který do premiérského úřadu zrovna nastoupil, představují víc než střety mezi dvěma osobami o to, jestli bude nad Buckinghamským palácem vlát vlajka na půl žerdi, nebo jestli si Diana zaslouží státní pohřeb. Pravým tématem tohoto inteligentního a vtipného dramatu je střet staleté tradice a moderního pragmatismu. Střet mezi vírou v odpovědnost, v níž byla královna vychována na celý život, a populistickým pochopením a využitím nálad společnosti, které čtvrt rok předtím vynesli labouristu Blaira do premiérského křesla po dlouhých letech vlády konzervativců. A sympatické je, že film napsaný Peterem Morganem a zrežírovaný Stephenem Frearsem oba chápe.

Frears, režisér, který dokáže natočit sociální kritiku (Špína Londýna), hudební vztahovou komedii (Všechny moje lásky) i kostýmní literární adaptaci (Nebezpečné známosti), a scénárista Morgan, s nímž jsme se naposled setkali u Posledního skotského krále, jsou tu důležité punci kvality, protože oni dali filmu autenticitu, vtip, vztah k současnosti, etický, historický i osobní rozměr i srozumitelnost a uměleckost. Tihle dva už se setkali, když pro televizi stvořili obdobné dokudrama The Deal o vztahu Tony Blair – Gordon Brown před labouristickým velkým vítězstvím. Královna v politickém tématu chronologicky pokračuje, dokonce i Tony Blaira zase hraje (a výborně) Michael Sheen, jako upřímného politika, který s královnou nesouhlasí, ale obdivuje ji a učí se od ní. Politika, který ještě rozumí veřejnosti a kterého ještě veřejnost miluje. V souladu s titulem ale filmu vládne Helen Mirren v roli Alžběty. To, že za ní právě teď sklízí ceny s ještě větší jistotou než Forest Whitaker (naposled si o víkendu převzala britskou BAFTu, stejnou cenu získal i celý film), berte jenom jako potvrzení. Mirren přivedla pomocí náznaků, skrytého smyslu pro humor a vrozené důstojnosti panovnici proslulou svou rezervovaností k životu ještě líp, než by to zvládla Alžběta sama, protože tentokrát můžeme za onou vždy dokonale ovládanou národní institucí vidět i lidskou bytost. A hlavně proto je sledování jejích akcí během jednoho náročného tragického týdne nakonec tak fascinující.

The Queen, UK 2006, 97 minut. Režie Stephen Frears, hrají Helen Mirren, Michael Sheen, James Cromwell, Sylvia Syms, Alex Jennings, Helen McCrory, Roger Allam. Premiéra 15. 2. 2007.

foto: SPI

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Královna Alžběta: Zlatý věk

Královna Alžběta: Zlatý věk

23. 11. 2007, autor: admin

Omlazená panenská královna předvádí, kolik úchvatných kostýmů pro ni ušili. Okázalá nádhera anglického dvora ale dusí historii, příběh a nakonec i skvělou Cate Blanchett.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.