Královna Alžběta: Zlatý věk

23. 11. 2007, autor: prochlapa.cz
Omlazená panenská královna předvádí, kolik úchvatných kostýmů pro ni ušili. Okázalá nádhera anglického dvora ale dusí historii, příběh a nakonec i skvělou Cate Blanchett.
Královna Alžběta: Zlatý věk
Kromě Sejmi je všechny jde tenhle týden do kin ještě jeden film, kde hraje Clive Owen. Jeho výstupy v Královně Alžbětě jsou ovšem jenom bonusem k hlavnímu představení Cate Blanchett. Právě ji před devíti lety první film o anglické královně představil světu a i jeho druhý a pravděpodobně prostřední díl jí otevírá prostor znovu předvést, jak skvělá je herečka. Protože tenhle film je evidentně do Alžběty zamilovaný a z Alžběty nerad spouští kameru. Velkolepou panovnici nechává střídat velkolepé kostýmy a s vlající rukávy ji připodobňuje k nespoutanému, divokému, odvážnému a silnému větru, před kterým se její protivník, katolický španělský král Filip II., marně skrývá v kostele u ustrašených modliteb. Ale to je tak všechno.

Zlatý věk ukazuje, jak odlišně můžou dopadnout kariéry nastartované jedním úspěchem (první Alžběta byla nominovaná na sedm Oscarů a kupu dalších cen a něco i vyhrála). Zatímco Cate dneska doprovází aura herečky, která snad nedokáže zahrát špatně, režisér Shekhar Kapur upadl v zapomnění, protože natočil jenom prázdnou epiku Čtyři pírka. Alžběta 2 je prázdná epika s dobrými herci. A omračujícími kostýmy.

Kromě Blanchett a Owena tu je i Geoffrey Rush jako rádce Walsingham (jediný, kdo se mohl na Alžbětin filmový dvůr vrátit), Samantha Morton jako Marie Stuartovna, Tom Hollander jako její strážce, Rhys Ifans jako zrádce nebo Abbie Cornish jako krásná, mladá dvorní dáma. Královna Alžběta je taky krásná a poměrně mladá, i když v tomhle díle, kde zabije svou skotskou sestřenici a bojuje s „neporazitelnou“ španělskou Armadou, by jí mělo být kolem padesáti (a Marii Stuartovně přes čtyřicet).

Kapurovi ale víc než na historické věrnosti záleží na okázalé nádheře. O historiky se můžou pokoušet infarkty z toho, že Alžbětin oblíbenec pirát a Sir Walter Raleigh (Owen) si chodí v královnině přítomnosti v rozhalence, hlavně že mu to sluší! Že skáče z hořící lodi během důležité bitvy, kterou nejspíš ve skutečnosti řídil z břehu, hlavně že u toho vypadá mužně! Že omlazenou Marii Stuartovnu film vyléčil z revmatu i z francouzského přízvuku. A tak dále.

Takovéhle detaily by mohly ale štvát jenom historiky. Bohužel v teatrální nádheře zlatého věku se ztrácí i nějaký poutavý příběh. A klíčový rok 1588 tak zůstává jen o málo víc zajímavý než datum v učebnici dějepisu. Znovu by se tu měl odehrávat spor koruna versus srdce, proto tu je tak šarmantní Raleigh podmanivě vyprávějící o cizích krajinách, aby Alžběta mohla trpět, že ani jedno z toho neokusí.

Kapurův film má smůlu, že za těch devět let se ve filmografii filmově nejoblíbenější anglické panovnice objevila konkurence – televizní film, kde Alžbětu bravurně předvedla věkově více odpovídající Helen Mirren. Tahle Alžběta navíc tak úzkostlivě nedbala na svůj mediální obraz a předváděla prudké výbuchy vášní a nálad, tak jak prý i ve skutečnosti.

Zlatý věk je dílo, kde Alžběta i celé 16. století působí upraveně a uhlazeně, prostě hostina pro oči. Vlastně víc než film to je sled nádherných živých obrazů namalovaných nekritickým a nedůsledným královniným obdivovatelem.

Elizabeth: The Golden Age, UK/Francie 2007, 114 minut. Režie Shekhar Kapur, hrají Cate Blanchett, Clive Owen, Geoffrey Rush, Abbie Cornish, Samantha Morton, Jordi Mollá, Rhys Ifans, Tom Hollander. Premiéra 22. 11. 2007.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Letec

Letec

10. 02. 2005, autor: admin

Životopisný epos o hollywoodském magnátovi a leteckém průkopníkovi Howardu Hughesovi oslňuje velkolepým stylem, ale také dává s lítostí vzpomenout na starší klíčová díla režiséra Martina Scorseseho.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.