Kouzelná romance

18. 12. 2007, autor: prochlapa.cz
Roztomile sladká a zábavná pohádka je přesně taková, jak slibuje její název. Nevinně naivní skoro-princezna z disneyovky se v ní octne v moderním New Yorku, kde se snaží přesvědčit cynického právníka, že i tady existují šťastné konce.
Kouzelná romance
Romantické komedie sice zacházejí s realitou svým vlastním jemným způsobem, ale přece jenom, kdyby tam někdo prozpěvoval milostné serenády během procházky v parku nebo přemluvil hrdličky, aby v zobáčcích donesly milované osobě srdce z květin, nebo se chtěl brát už druhý den po seznámení – to už by bylo trochu moc. Nicméně Giselle tohle všechno dělá a má pro to omluvu – je totiž kreslená postavička z disneyovky, kde je takovéhle chování naprosto běžné. Teda, bývala kreslená. V Disneyho pohádkách se sice nikdo nepodivuje nad těsnou spoluprácí se zvířátky ani rychlými vdavkami, ovšem tenhle žánr má taky tendence obsahovat nějakou tu zlou královnu, sladkému štěstí nepřející, která ovládá černou magii a zná bránu do jiného světa, v tomhle případě do moderního New Yorku. Jenomže i když už Giselle nemá tělo a rusé vlasy od Disneyho ale od Amy Adams, pořád se chová jako v disneyovce. A právě proto je Kouzelná romance jednou z nejzábavnějších komedií poslední doby.

A taky je dobrou pohádkou a romancí a částečně i muzikálem (takže film pro celou rodinu), protože své disneyovské kořeny zasazuje do postmoderního mixu žánrů, sebereflexe a něžné sebeparodie, nabitého vtipem a nadšením, jak taky jinak, když hlavní postava se v neznámé říší obdivně pozastavuje nad každou sochou a rybičkou v akvárku, a tím znovu objevuje krásu maličkostí i pro nás. A taky pro Roberta, pro něhož bylo jako prototyp antidisneyovské naivity vybráno povolání právníka, navíc rozvodového, navíc rozvedeného, s malou dcerkou, které přestal číst pohádky, aby jí připravil na to, že život je krutý.

Ale v Kouzelné romanci krutý život určitě není. Protože film pořád je i romantickou komedií a ty zase mají tendenci ke všeobecným šťastným koncům. Takže zatímco Giselle mění okoralé srdce Roberta, jehož sucharský cynismus vyvažuje jeho kennedyovský šarm (proto ho hraje Patrick „McVysněný“ Dempsey, aktuálně druhý muž na žebříčku Nejvíc sexy živý muž časopisu People), na Robertovu romanticky neukojenou snoubenku (broadwayská hvězda Idina Mendez) spravedlivě zbude Gisellin poněkud jednodušší princ Edward (James Marsden, zase v roli toho druhého), jež se statečně vydal s veverkou, zrádným sluhou a vytaseným mečem do New Yorku zachránit Giselle a všechny místní rolníky od čehokoliv, co je po cestě. V ansámblu jsou i Susan Saradon, zábavně teatrálně ďábelská, a Timothy Spall, který ze všech přítomných nejvíc připomíná animovanou postavičku. Jak i čerstvá nominace na Zlatý glóbus naznačuje, obsazení ale kraluje roztomiloučká Amy Adams, která Gisellinu naivitu dokáže přesně vybalancovat s osvěžující bezprostředností a dobrou vůlí a která hodně pomáhá tomu, aby tohle dobrodružství bylo vážně kouzelné.

První půlka těží z Giselliných extempore, kterým má Robert sílu často jenom nevěřícně přihlížet. Ale i když se už tenhle druh vtipů okouká, resp. Giselle se v New Yorku rozkouká, a Roberta už přestane pohoršovat, že si každé ráno střihá šaty z jeho záclon, příběh dál celkem baví aspoň svou sladkostí a romantikou vyšponovanou buď příliš nebo akorát na sebeparodii, záleží na náladě. Jediné, co i v oparu poblouznění Giselliným kouzlem selhává, je závěrečný souboj mezi zlou a hodnou hrdinkou (a veverkou), který místo humoru spoléhá na odkazy na King Konga (to ale nebyla pohádka od Disneyho) a hlavně na smršť počítačových triků. Ty ovšem zůstávají příliš očividnými triky celý film, natož na konec. Ale i přes tuctový závěr, jinak to je vážně film, jehož název neklame. Dobře nadabovaný do češtiny (i když Dempseyho nemluví Zdeněk Mahdal jako v Chirurzích ale Filip Blažek, ale to bude vadit jenom fandům seriálu) a navíc s jedním úžasným muzikálovým číslem s celým Central Parkem a jedním úžasně vtipným číslem se šváby, holuby a krysami.

Enchanted, USA 2007, 108 minut. Režie Kevin Lima, hrají Amy Adams, Patrick Dempsey, James Marsden, Idina Mendez, Susan Sarandon, Timothy Spall, Rachel Covey. Premiéra 29. 11. 2007.

foto: Falcon
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Zítra nehrajeme!

Zítra nehrajeme!

11. 08. 2006, autor: admin

Nesentimentální elegie o zastaralých zlatých časech, posledních show a posledních setkáních v režii Roberta Altmana, který je sice hollywoodskou legendou, ale z jeho filmu byste to nepoznali.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.