Kopačky

20. 06. 2008, autor: prochlapa.cz
Romantická komedie o tom, jak se po rozchodu nedat znovu dohromady. Judd Apatow představuje dalšího kamaráda, který umí napsat rom-com trochu jinak.
Kopačky
Judd Apatowovi stačily dva hity, 40 let panic a Zbouchnutá, aby si zajistil, že i když nějaký další film bude jenom produkovat, jeho jméno všichni stejně zmíní. Protože to jméno se už stalo jakýmsi synonymem pro vlastní subžánr romantických komedií. Takových, které mají vlastně „dobré srdce“ neboli mají rádi své postavy, takže pro ně taky připravují happy endy v podobě naplněné lásky. Akorát se k nim doberou cestou dlážděnou vulgárními hláškami, šokujícími konverzacemi o sexu a popkulturními odkazů, které se strefují do všeho, co znají.

Apatow má navíc kolem sebe početnou skupinu věrných kamarádů, kteří nejen cirkulují ve filmech (nejčastěji Paul Rudd, ale v Kopačkách poznáte i Jonase Hilla nebo Billa Hadera). Apatow jim taky přátelsky vypomáhá, aby se zkusili proslavit sami. V Superbad si něco ze scénáře a jednu z rolí vzal na starost Seth Rogen (jinak hlavní hrdina Zbouchnuté), Kopačky představují nového kamaráda, Jasona Segela. Tenhle zatím spíš televizní herec (nejvýraznější roli dostal v romantickém sitcomu How I Met Your Mother) pro Kopačky napsal část scénáře a zahrál si hlavní postavu, která díky tomu taky vypadá jako obyčejný chlápek. Jeho dvě ženy, televizní herečka Sarah a ještě víc recepční Rachel, už o dost víc vypadají jako filmové krásky, ale to, že smolařským hrdinům se podaří sbalit nádherné, úžasné holky s lepší kariérou taky patří do apatowské verze světa romantických komedií, které pořád nějaká ta zaběhnutá klišé rádi využívají, i když třeba obráceně. Takže se soustřeďme na Petera, hudebního skladatele (Segel totiž umí psát i hudbu), který vymýšlí pitomé melodie k pitomému krimiseriálu (kde hraje William Baldwin), nejradši polehává na gauči s hromadou sladkých křupek a na začátku filmu se s ním rozejde přítelkyně Sarah. Fakt, že v ten okamžik je zrovna nahý, jenom umocňuje ponížení, které zrovna cítí.

A Segel bude svého hrdinu ponižovat ještě víc, ostatně je to tak divácky vděčné. Takže když se po dnech trpění vydá zapomenout na Havaj, objeví se ve stejném hotelu jako Sarah, navíc Sarah s novým přítelem, britskou celebritou Aldousem Snowem. Možná trochu moc náhoda, ale jinak bychom neměli zápletku, na níž se dají dobře balit vtipné trapnosti, schválnosti, vzdorovitosti, intriky i momenty upřímnosti. A samozřejmě taky vulgaritky, detailní hovory o sexu a zesměšňování filmového (nebo v tomto případě spíš televizního) průmyslu. Pořád to je přece ta apatowaská komedie, což je vlastně tak nějak romantická komedie pro muže.

Narozdíl od předchozích, Zbouchnuté a nebo hlavně teenagerovského supersprostého Superbad, jsou ale Kopačky docela uklidněné, což znamená, že tu je o něco míň vulgarity i filmových hlášek a víc momentů, kdy za tím vším humorem bleská něco jako život, vlastní zkušenosti se zlomeným srdcem, neschopností něco dokončit a od něčeho se odpoutat a něco začít (třeba samostatně žít). Kopačky tak jsou i pro ty, na které bylo Superbad moc a jménu Apatow by se radši příště vyhnuli, protože jsou nejpřístupnější z apatowské sbírky. A samozřejmě i tenhle má to dobré srdce, takže i když nový přítel vypadá jako marnivý idiot, Russell Brand ho hraje s překvapivou sympatičností (a navíc má ty nejlepší hlášky). Ani Sarah není jenom mrcha, která losera Petera podváděla a odkopla. I když ženské postavy jsou v téhle komedii natočené a napsané muži poněkud odfláklé, až se o milé Rachel nedá napsat víc, že je krásná a zrovna tam, kde ji Peter potřebuje.

Teď začíná být docela zvykem, že v rom-comu existují i mužské postavy toužící po lásce a že dočasně nešťastní hrdinové si nejdřív musí uklidit nepořádek z minulého vztahu v sobě sami, než je čeká nová láska. Kopačky tak nejsou nic zase tak výjimečného. Ale baví a zábavu míchají s podobnou dávkou soucitu jako loutkový muzikál o Draculovi, který by se mohl stát Peterovým životním dílem, kdyby ho někdy dopsal a kdyby pochopil, že některé tragédie líp fungujou jako komedie. Mimochodem, Segal, Apatow a režisér Kopaček Nicholas Stoller už spolu chystají další film s názvem Pětileté zasnoubení.

Forgetting Sarah Marshall, USA 2008, 112 minut. Režie Nicolas Stoller, hrají Jason Segel, Kirsten Bell, Mila Kunis, Russell Brand, Paul Rudd, Jonas Hill, Bill Hader. Premiéra 19. 6. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Vyhrajte kopačky Puma!

Vyhrajte kopačky Puma!

04. 05. 2009, autor: Jarda Sauer

Každý z vás už má určitě za sebou nějaký rozchod. Teď můžete díky tomu vyhrát v naší nové soutěži! Stačí jen, když se nám pochlubíte co nejkurióznějším nebo nejvtipnějším rozchodovým příběhem!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jeden by si myslel, že neustálé výměny moderátorů britského legendárního pořadu Top Gear jednou s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.