Konečně! Avatar je tady

18. 12. 2009, autor: Jarda Sauer
Je nejdražší, nejočekávanější, nejvelkolepější. A nejlepší? Mediální masírka okolo Avataru sice trochu přehání, ale přesto je tahle ekologická 3D pohádka zážitek, o který nesmíte přijít!
Konečně! Avatar je tady

Podle bombastických reklam by měl být Avatar nejenom největší filmovou událostí roku, ale i nejlepším blockbusterem minimálně desetiletí. Jenže to jsou očekávání, jejichž tíhu by neunesl ani větší machr, než je „král hollywoodského světa" James Cameron. Abych tu o Avatarovi nadšeně výskala, muselo by to být film trojrozměrný nejenom obrazově. 

Ale musím přiznat, že technicky je úchvatný. Cameron taky čekal deset let, než filmové možnosti doženou jeho fantazii. My jsme kvůli tomu čekali dvanáct let na jeho novinku. A jestli ten předchozí spektákl jménem Titanic, který mě i miliony dalších dostal, ocenily víc holky, Avatarem si Jim udobřuje ty fanoušky, které posbíral na Terminátorech. Kluky, co jim i štíhlá, třímetrové, modrá a kočičí Zoë Saldana bude připadat sexy.

Třímetrový, štíhlý a modrý Sam Worthington už tak sexy není (v jeho skutečné podobě mu to sluší o dost víc, hraje ex-mariňáka na vozíku). Ale i tak tu pro mě zbyla spousta věcí na koukání. Fosforeskující kytky, magicky snové stromy, zvláštně prehistorická zvířata, prostě celý ten nový svět Pandory, co si Cameron vybájil a co jeho tým tak dokonale dokázal převést na plátno. Když se k tomu ještě přidá hloubka třetího rozměru, kterou Cameron jako první filmař umí pořádně využít (konečně!), a v němž na konci proběhne snad  nejvelkolepější bitva všech dob, pak vážně můžeme jenom žasnout

Žasla jsem taky nad tím, jak ti třímetroví šmoulové dokážou hrát. Cameron umí pracovat s technologií motion capture tak, že Robert Zemeckis se svým Beowulfem vypadá jako děcko, co si teprve hraje na písečku. Všechny ty pověsti o filmové revoluci jsou tak skoro pravda. Tohle je vážně přelomový film, protože po něm už se s nějakým hochštaplerským 3D jen tak nespokojíme. Tak jako tehdy s dvojkou Terminátora, i teď s Avatarem Cameron udává směr všem blockbusterům. A taky nejlíp přesvědčuje, proč by lidi měli platit za kino. Stáhnout si nějaký rip tohohle filmu fakt nemá cenu. 

Takže proč se po takových ovacích nadšeně neklaním se 100% hodnocením? Protože vizuální vizionářství je jedna věc, ale pořádný příběh a pořádné postavy, o které se chci bát a do kterých se chci zamilovat, je věc druhá. Tahle směs z Pocahontas a Tance s vlky ale zní jako otřepaná ekologická a humanistická agitka, krčící se ve stínu všech těch efektů. Je vážně super, že si Jim myslí, že bychom se měli chovat s úctou k jiným kulturám a přírodě, a že se vůbec snaží něco sdělit. Ale kdyby to uměl podat s takovou péčí a nadšením jako ten do detailů rozpracovaný svět Pandory a ne jenom naskicovaně, místy kýčovitě a pateticky. Avatar mě měl nejenom uchvátit, ale i pořádně dojmout. Pak by to mohl být ten nejlepší blockbuster všech dob.

Baví mě:

+ jak umí Cameron používat motion capture a 3D + všechny ty fosforeskující rostliny a plovoucí hory na Pandoře + že Sigourney Weaver i v modré podobě pořád vypadá jako Sigourney Weaver + Sam Worthington v další roli okouzlujícího drsného hrdiny + velkolepost bitevních scén + rozpočet přes 200 milionů dolarů, který tu je vidět 

Štve mě: 

- že když chcete Avatar vidět ve 3D, musíte jít na dabovanou verzi - moc okázalá hudba Jamese Hornera - až naivně jednoduchý příběh

Hodnocení: 75%

aneta2Aneta  je studentkou FAMU a kromě filmů rozumí sexu, mejdanům a kvalitnímu alkoholu. Má zkrátka dokonalý přehled a její postřehy ze světa stříbrného plátna jsou vším, jen ne trapnou kulturní rubrikou!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
PlayStation 3 je konečně tady!

PlayStation 3 je konečně tady!

23. 03. 2007, autor: admin

Nová herní konzole si našla cestu i k evropským zákazníkům a právě teď se začla oficiálně prodávat i v České republice.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
21. 12. 2009, Uživatel: desiRable
Reagovat

Byl jsem na tom 3D a ten dabing to je fakt něco příšerného, prostě Češi a dabing. Humus. Ale dal bych tomu rozhodně více jak 75%. Taková směsice spousty žánrů v dokonalém hábitu Camerona.


img
18. 12. 2009, Uživatel: Wolverine
Reagovat

Dneska na to jdu, tak jsem teda zvedavej....


img
25. 12. 2009, Uživatel: ron.nie
Reagovat

Tuhle recenzi psal asi hodně rozumný člověk :))))))


img
26. 12. 2009, Uživatel: paja
Reagovat

totalni hnus...


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Česká profesionální volejbalistka působila v Itálii, v Turecku, v Číně, v Polsku a v současné dob...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.