Kletba zlatého květu

19. 06. 2007, autor: prochlapa.cz
Kletbě svůdného zlata podlehla nejen dekadentní císařská rodina, ale i její režisér. Zhang Yimou pořád ohromuje vizuální virtuozitou, tentokrát mu ale chybí vnitřní působivost.
Kletba zlatého květu
Je cosi shnilého ve státě čínském, ukazuje Zhang Yimou, jeden z nejvýraznějších a nejúspěšnějších čínských režisérů poslední doby. Nemyslí tím samozřejmě současný stát čínský, pro který za rok zrežíruje slavnostní olympijské ceremoniály. V dekadenci, jejíž pach zatím přebíjí vůně tisíce chryzantém a jejíž prohnilost zakrývají nánosy zlata na každém kousku nábytku, tapety či podlahy v císařském paláci, umírá dynastie Tang ve století tak dávném, že jeho kulisy vypadají jako součást legendy nebo tragického dramatu.

Tragédii tohoto rodu by mohl napsat Shakespeare, protože i císařská rodina bojuje s velkými gesty a s osudovou marností už předem prokletých. Nebo by důmyslně surové boje mohl vyzdvihnout svými vybroušenými dialogy James Goldman, autor Lva v zimě, v němž si na anglickém dvoře o pár století později podobně vymýšlí panovnice a panovník a jejich tři synové nenávistné intriky, které jim s ještě krutějšími důsledky nevycházejí. Jenže tenhle film není dílem ani jednoho dramatika, ale Zhang Yimoue. A není to úplně to, co byste od něj mohli čekat.

Teda pokud byste po úspěšných filmech Hrdina a Klan létajících dýk čekali subtilní, silný, překvapivý příběh podtržený úchvatným vizuálním, a v případě Klanu i zvukovým, zpracováním. Pak další kousek v sérii historických epických podívaných nesplňuje představy doufajících, v nichž se mísí choreograficky skvělé souboje s poutavým pacifistickým poselstvím. Soubojů je na podobné čínské vyprávění málo, psychologické války se totiž změní v fyzické střety až s koncem pozvolně gradující tragédie. A i když tohle drama jiné hodnoty než jeho předchůdci nepropaguje, samo jiné je. Nejen tím, že jeho hrdinové jsou postavami krutějšími, nelítostnějšími, tragičtějšími. Ale hlavně proto, že jejich utrpení má operní charakter – je přehnaně vypjaté, chudé na promluvy a utlačené výpravou. Jenom árie chybějí.

Yimou je ovšem bohatě nahrazuje detailně propracovanými kostýmy, především císařovny v podání Yimouovy bývalé múzy Gong Li, dalšího úchvatného prvku této obrazové slavnosti. Taky dekorace oslepují zlatou velkolepostí a scény barevnými kompozicemi.

Jenže nablýskaný povrch jakoby oslepil i samotného Yimoua. Monumentální obrazy na chvíli ohromí, i když s některými mu až moc okatě pomáhají počítačové triky. Jenže jejich efekt nepřetrvá, když tragédie rodiny, kde císař s tváří Chow Yun-Fata doslova otravuje život své manželce, zatímco ona připravuje palácový převrat, je emocionálně potlačená od větších hloubek než špinavá tajemství, jejichž odhalování zpestří závěrečnou slavnost chryzantém.

Ano, zlatavě žlutá ladí s černými obleky císařských ninjů a s rudou krví náramně. Ale Hrdina a Klan létajících dýk aspoň mě namlsaly na pestřejší hostinu, než je jenom ta pro oči.

Man cheng jin dai huang jin jia/Curse of the Golden Flower, Čína 2006, 114 minut. Režie Zhang Yimou, hrají Gong Li, Chow Yun-Fat, Chou Jay, Liu Ye, Qin Junjie. Premiéra 21. 6. 2007.

Foto: HCE
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Kung-fu mela

Kung-fu mela

28. 07. 2005, autor: admin

Nepředvídatelná, zábavná, brutální a neuvěřitelně pestrá: taková je tahle orientální akční komedie, z níž by si leckterý americký producent mohl vzít příklad.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Šéf vývoje GT-R tvrdí, že současný model není příliš starý a bude konkurenceschopný ještě dlouho.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.