Kia Rio: Na nic si nehraje

27. 03. 2006, autor: prochlapa.cz
Udělat luxusní, nebo sportovní auto za malé peníze prostě nejde. Ale udělat dobré auto, které se nestydí za to, že je levné, to se korejcům poslední dobou docela daří.
Kia Rio: Na nic si nehraje
Asijské automobilky mají zvláštní nadání vybrat vždycky pro svůj model nějaký úplně nemožný název. Třeba Hyundai Pony, který měl se sportovními „pony“ amerikami společné leda tak nekvalitní zpracování interiéru. Nejvtipnější je asi případ od Mitsubishi, kdy se do vymýšlení anglického názvu připletla ještě známá neschopnost japonců rozlišovat písmena „r“ a „l“. Takže Mitsubishi Starion měl být původně Stallion, tedy hřebec.

Když se řekne Rio, jeden si představí karneval, slunečné pláže, palmy a někteří možná Belmonda, naskakujícího do Cadillacu. Prostě samé příjemné věci. Naproti tomu minulá generace automobilu Kia Rio byla všechno, jen ne příjemná. Byla tragicky nekvalitní, měla přeposilované brzdy bez ABS, které na mokru blokovaly kola při jakékoliv neopatrné manipulaci s pedálem. Navíc něco - zřejmě nevyvážení motoru - způsobovalo, že se při zatáčení doprava vůz choval normálně, zatímco v levých zatáčkách prokluzovalo vnitřní přední kolo. Pro začínajícího řidiče zkrátka potenciálně nebezpečný stroj a přitom právě na ně Kia tímhle modelem míří.

Jen těžko si však lze představit větší evoluční krok, než ten, který vede k současné generaci Ria. Sice ho ještě kvalitou nemůžeme srovnávat s evropskou konkurencí, jenže je třeba mít také na paměti jeho cenu. A za tu toho Rio nabízí víc než dost.

Od podvozku pochopitelně nemůžete čekat nějaké extra sportovní výkony, tohle je auto pro rodinnou jízdu, ale už netrpí téměř žádnými neduhy svého předchůdce. Záď už se neponořuje při každém rozjezdu, v zatáčkách se chová jako každá jiná předokolka (v pravých i levých) a brzdy sice pořád zabírají poměrně nahoře a dráha pedálu je neobvykle krátká, ale dá se na to lépe zvyknout a hlavně máte k dispozici ABS, takže nečekané smyky nehrozí.

Dokonce i design už se dá hodnotit vcelku kladně, testovanému autu navíc celkem slušel oranžový lak. Prostor uvnitř netrhá žádné rekordy, ale rozhodně ho neoznačíte za stísněný.

Největší perlou testovaného modelu je ale motor. Čtyřválcový turbodiesel CRDi o objemu 1,5 litru poskytne Riu dostatek síly a hlavně točivého momentu k běžné, i trochu svižnější jízdě a bezpečnou rezervu pro předjíždění. Navíc je poměrně kultivovaný. Zvenčí sice typický nafťákový klapot nepřeslechnete, ale uvnitř je po ohřátí motoru docela klid a při dálničních rychlostech slyšíte spíš hučení větru a pneumatik, než motor. Ideální cestovní rychlost, se pohybuje mezi 130 a 140 km/h. Motor si navíc vystačí jen se skromnými příděly paliva, když pojedete „piánko“ a budete ho držet do 2000 ot./min. – což není díky nízko položenému krouťáku žádný problém, neřekne si ani ve městě o víc než sedm litrů.
Rio si prostě na nic nehraje. Je to levné auto a je to na něm vidět, zejména v interiéru. Ale práci levného auta odvádí víc než dobře.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Chrysler Crossfire SRT-6

Chrysler Crossfire SRT-6

31. 03. 2004, autor: admin

Crossfire má jako produkt německo-americké spolupráce motor z předchozí generace Mercedesu SLK a tak bylo jen otázkou času, než se objeví výkonnější verze.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nový Ford Focus ST kombinuje potěšení z jízdy na klikatých silnicích s přesvědčivým výkonem na zá...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.