Když fotbal hraje "jako beznohej"

02. 01. 2014, autor: Roman Dubský
Je či není korektní hodnotit výkon členů naší fotbalové reprezentace na Euro 2012 srovnáním s hendikepovanými sportovci? Není!
Když fotbal hraje "jako beznohej"

RETRO: Je tady začátek nového roku a s ním i krátké ohlédnutí na největší pecky, špeky a bomby (nejen) uplynulých dvanácti měsíců. Tohle jste s chutí četli!

Tenhle článek vznikl na základě hlášky jednoho fanouška českého fotbalu, konkrétně šlo o vyjádření na adresu Milana Baroše a jeho gólové skóre na Euro 2012. Ehm, v době vzniku tohoto článku nulové a kolikrát si vůbec kopnul do míče byste snad spočítali na prstech ruky.

Znechucený a zklamaný příznivec české repre dopil v restauraci při sledování přímého přenosu u vedlejšího stolu své pivo a než se odpotácel na toaletu, jen tak na půl úst utrousil, že to „ten Baroš hraje jako beznohej.“ Nedalo mi to, zagoogloval jsem a musím říct, že omluva je na místě. Ne směrem k našemu frikulínovi, na kterého se snaží naši fotbaloví zoufalci kopat veškeré míče, ale všem hendikepovaným fotbalistům.

Stačilo se podívat na video, s jakou vervou, s jakým zápalem jdou postižení sportovci po míči a nelze než prohlásit, že naše národní ikony se mohou jít zahrabat. Berte prosím tedy tento článek jako naše vyjádření hluboké úcty a respektu sportovcům, kteří se dnes a denně perou nejen se soupeři, výsledky a časomírou, ale hlavně s drsným životním.

Nejde jen o fotbal, máme tady jiné disciplíny, například nám všem blízký motorsport. Alex Zanardi je někdejší pilot F1, který v kolotoči největší automobilové estrády odjel jednačtyřicet velkých cen za týmy Jordan, Minardi, Lotus a Williams. Osudným se mu stal závod na německém Lausitzringu, kdy přišel ve zlomku sekundy o obě nohy. Při kolizi mu jiný monopost amputoval obě končetiny a nebýt rychlého zásahu lékařů, Zanardi by vykrvácel přímo na dráze.

Nicméně přežil a nejen to, po čtyřech letech příprav a tvrdého tréninku se znovu posadil do závodního auta, za volant speciálu BMW v šampionátu WTCC. Vyhrál čtyři závody, z toho dva na Masarykově okruhu v Brně. Byl jsem u toho.. A nemohl jsem ustát vlastní dojetí a projevy úcty, když jsem viděl, jak se horko těžko závodník souká do kabiny a rukama si přendavá bezvládné protézy přes trubky ochranného rámu a poutí si je k pedálům, aby mu neklouzaly. Mít klobouk, smeknul jsem tehdy až na zem.

ČTĚTE TAKÉ: Karel Šíp sestřelil fotbalovou reprezentaci

Asi víte, kdo je to Oscar Pistorius. Tělesně postižený atlet z Jihoafrické republiky. Narodil se s vrozenou vadou končetin, jeho nohy postrádaly holení kosti a tak mu byly obě končetiny asi v jednom roce života amputovány. Když přeskočíme fakt, že už od mládí překonával řadu překážek a sportoval, hrál ragby a tak, dostaneme s k jeho ambicím nominovat se jako běžec na Olympijské hry v Pekingu v roce 2008. Ne paralympijské hry (na kterých několikrát vyhrál, ale regulérní olympiádu). Kompetentní federace mu chtěl zabránit, ale on si dokázal prosadit svůj záměr nominovat se mezi zdravé běžce.

Nedokázal všem splnit limit pro kvalifikace, na rozdíl od roku 2012, kdy v březnu zaběhl čas pod kvalifikační limit na OH. Asi bychom mohli dál vyjmenovávat další a další hendikepované sportovce všech možných disciplín, kteří navzdory tělesným postižením bojují jako lvi, a asi bychom na někoho zapomněli, což bychom vážně neradi.

Znovu tedy prohlásíme, že tímto článem vyjadřujeme hluboký obdiv těmto sportovně nadaným lidem, ke kterým byl osud tvrdší než k nám v redakci. Fanděte jim tak jako mi a alespoň v duchu je podpořte. Rozhodně si to zaslouží víc než pár nafrněných přeplácených čutálistických primadon.

DOPORUČUJEME: Antonín Panenka říká v televizi "ty krávo, vole..."

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
21. 06. 2012, Uživatel: crusader
Reagovat

Myslím si, že červení zvládli utkání lépe po taktické stránce. Bezrukého nedali do brány, ale do útoku a jednonohé nechali v obraně. Přitom bílej hroťák měl jednu nohu dlouhou a pajdal. Navíc záloha bílých vůbec nepodporovala útok... ok, už končim! Respekt jim!


img
25. 06. 2012, Uživatel: Stanley
Reagovat

Dobrý den pane Dubský, napsal jste výborný článek. S pozdravem Stanley


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Svezli jsme se v novém Range Roveru Evoque. Láká na moderní životní styl, ale jezdí terénem jako ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.