Kauza CIA

02. 11. 2007, autor: prochlapa.cz
Matta Damona požírají lži a nejistoty špiónského života a Roberta De Nira požírají nenaplněné ambice vyprávět temnou story o zrodu CIA jako intelektuální variaci Kmotra.
Kauza CIA
Rok po Skryté identitě se konečně do našich kin dostává i film, kvůli němuž Robert De Niro neměl na Scorseseho oscarové drama čas. Leonardo DiCaprio volil opačně, zato Matt Damon (a Alec Bladwin) stihl obojí – mafiánskou krysu mezi policajty i vládní krysu mezi lidmi. A Damon je pro roli málomluvného, chladného agenta Wilsona ideální, protože jeho tvář dokáže být tak silně bezvýrazná, až se tím vyjadřuje.

Ostatní hvězdy, kterých se u De Nira sešlo na celý večírek, oproti Damonovi nemají moc prostoru, protože to není jejich story. Nejvíc se dokáže zviditelnit Michael Gambon a Billy Crudup v rolích dvou klíčových britských kolegů, jejichž osudy měly Wilsona varovat. Naopak Angelina Jolie v roli ignorované a nemilované manželky působí trochu bezradně. Bohužel to samé se dá napsat i o De Nirovi. U svého druhého režijního projektu strávil nějakých deset let, a jako by chtěl, aby i diváci pořádně cítili, jaká je to doba, vypráví příběh v takovém tempu, v němž se 167 minut filmu zdá ještě delší.

Podobně jako rekonstrukce doby, která působí jako pečlivě obkreslená z kolorovaného plakátu, taky celá filmová historie vypadá líbivě uhlazeně. Jako staromódní špionážní román, kde se agenti ze studené války scházejí neustále na veřejných místech a který není tolik náročný, abyste si ho nemohli vzít s sebou na dovolenou. I dost dialogů zní velmi literárně (a Wilson taky často nějakého literáta cituje), což se možná hezky poslouchá, ale moc to nevzruší. Míle odstupu se pak režisérovi nechtěně daří získat v několika scénách zaplněných okázalými melodramatickými symboly jako jsou třeba vlající a padající svatební šaty. Místo, aby zpomalené záběry dodaly filmu důležitost a akcent, zbytečně zdržují. Většinou stejně ukazují na významy, které jsou i tak zřejmé.

I přes sklo akademismu ale tluče skvělý příběh o postupné dehumanizaci hlavní hrdiny, který přestává věřit v cokoliv. Wilson není tak vnitřně silný (ani cvičený) jako Jason Bourne, a pomalu ale hustě se zaplétá do lží a klamů, dezinformací a manipulací. Až se z něj stane osamělý stroj. „Srdce a duše“ CIA, jak ho pochválí kolega. Realitou inspirovaná fiktivní hypotéza, jak se mohlo zakládat CIA, se tak odehrává ve velmi temné atmosféře, i když pochmurnost víc než epicky klasická režie přináší scénář. Ten napsal Eric Roth, autor Mannova Insidera nebo Spielbergova Mnichova. Oboje, stejně jako Kauza, byli příběhy historické jenom časem vyprávění, ne jeho sdělením.

O to víc tenhle poloviční úspěch mrzí. De Niro sice zrod jedné skvělé variace na stejné téma, tedy Kmotra, zažil zblízka, na jeho stylu to ale není poznat. Měl si radši zahrát ve Skryté identitě a poprosit Scorseseho, aby režíroval i Kauzu.

The Good Shepherd, USA 2006, 167 minut. Režie Robert De Niro, hrají Matt Damon, Angelina Jolie, John Turturro, Billy Crudup, Michael Gambon, Alec Baldwin, Robert De Niro, William Hurt, Joe Pesci, Eddie Redmayne, Tammy Blanchard. Premiéra 1. 11. 2007.

foto: Intersonic
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Hra na schovávanou

Hra na schovávanou

24. 03. 2005, autor: admin

Povědomá, ale solidně natočená a dobře zahraná varianta na bubácký psychothriller, která je však strašidelná jen do té chvíle, než se bubák postaví před pikolu.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.