Karamazovi

29. 04. 2008, autor: prochlapa.cz
Dostojevskij v ocelárně v energickém představení Dejvického divadla. Petr Zelenka inscenuje originální adaptaci slavného románu, údernou jako ránu železným hákem.
Karamazovi
Vše je dovoleno, v Dostojevského světě plném zničených existencí, které se snaží po svém vypořádat s absencí morálky a smyslu. Současná situace v českém filmu, který chrlí jednu zapoměníhodnou premiéru za druhou, už taky může připomínat prostředí, v němž se ztratil smysl. Ale talenty ještě žijí.

Tragický mravní román Bratři Karamazovi nejdřív zdramatizoval jeden z Nové vlny Evald Schorm pro divadlo Na zábradlí, pak to zrežíroval na jiném divadle a v jiné době Lukáš Hlavica a teď na tyhle dva navazuje Petr Zelenka filmem, který nezapře jeho pověst originální osobnosti a mystifikátora. A tak se herci z Prahy vydávají do Polska na alternativní festival v experimentálním prostoru nazkoušet hru nabitou vypjatými emocemi.

Spojení síly Dostojevského poslední knihy, kterou divadelní text zbavil rozvláčných vedlejších linií a účinně zacílil na dřeň sporů a nenávistí mezi starým Karamazovem a jeho syny, a nezvyklého továrního prostoru staré ocelárny, v níž se má festival odehrát, do filmu dodává účinnost podobnou té z Dogville Larse von Triera. I Zelenkovo divadlo ve filmu si hraje se zcizováním textu, které se odváží zamíchat i na pouhou chviličku mezi replikami.

Hutným úvahám o zradě, zločinu a trestu ale právě takové odcizení prospívá, aby nepadalo jako těžká deka na zapálené hlavy všech přihlížejících. Momenty mimo zkoušku, kdy jsou herci oslovovaní stejnými jmény, jako mají ve skutečnosti, zajišťují potřebný nádech před novým náporem hraniční filozofie o životě bez boha a strhujícího hereckého představení, kterému divadelní zápletka chytře zajišťuje alibi před nařčením z přehnané teatrálnosti. Tady se Ivan Trojan může odvázat k ďábelskému koncertu starého Karamazova, zhýralce a šaška, protože právě taková intenzita vytváří ten fascinující atmosférický vír, který k sobě přisává pozornost.

V ději, vlastně zredukovaném na detektivní pátrání po vrahovi otce Karamazova, se role střídají v důležitosti, až se řádně představí všichni. I zdánlivě nejnenávistnější a nejzkaženější syn (David Novotný), který utíká k ženám, nejslušnější a nejmírnější syn (Martin Myšička), který se chce v pozemském pekle udržet víry, a nejvzdělanější a nejpřemýšlivější syn (Igor Chmela), který s neopatrnou přesvědčivostí hlásá své nihilistické názory, aby pak poznal, že jim sám nedokáže dostatečně věřit. Jeho příběh o zodpovědnosti, schovaný k závěru, je i nejpůsobivější a dobře upevňuje stahující se smyčku emocionálního zážitku, bez ohledu na to, že Igor Chmela jako intelektuál není herecky tak silný jako Trojan nebo Novotný.

Další nálož citů do filmu přináší osud polského údržbáře, který zkoušku v cizím jazyce fascinovaně sleduje, protože skrz ní prožívá svou vlastní rodinnou tragédii. Ovšem právě díky němu nakonec na závěr divadlo pohltí ostatní život, realitu, kterou film trochu opatrně začíná. Herce v kostýmech, které propustí na světlo z pod „opony“ tovární haly, jakoby konec zanechával v transu svých rolí, důležitě kráčící industriální krajinou, čímž ovšem naruší onu bizarní dvojakost divadla a života.

I tak a i bez okolí většinového marastu letošního i loňského roku v českém filmu jsou ale Karamazovi, kteří se snaží o tolik víc, než jen tupě pobavit davy, rezonující podívanou, která láká na další návštěvu. Původně sice mohli vzniknout hlavně jako zakonzervování slavného divadelního představení Dejvického divadla, kterého ani po osmi letech nemají diváci dost. Umocnění skvělou dramatickou hudbou světového skladatele, Poláka Jana Kaczmarka (kterého si Zelenka odposlechl v Hledání Země Nezemě, za které získal Oscara) a působivou, vynalézavou kamerou Alexandera Šurkala, která využívá osobitou poetiku rozlehlého, syrového prostředí, jsou mnohem víc než archivním záznamem. Stali se svébytnou verzí Dostojevského díla.

P.S.: A k originálnímu filmu originální bonus, každý divák má dostat k lístku ještě brožuru, kde najde texty o Zelenkovi, Schormovi, Dostojevském, Hlavicovi a Karamazovech na divadle i ve filmu.

Karamazovi, ČR/Polsko 2008, 100 minut. Režie Petr Zelenka, hrají Ivan Trojan, Igor Chmela, Martin Myšička, David Novotný, Radek Holub, Lenka Krobotová, Michaela Badinková, Roman Luknár, Andrzej Mastalerz. Premiéra 24. 4. 2008.

foto: Cinemart
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Vaterland - lovecký deník

Vaterland - lovecký deník

20. 08. 2004, autor: admin

Filmový debut Davida Jařaba se nepodobá žádnému jinému českému filmu. Nespadá dokonce ani do žádného určitého žánru: je černou komedií, hororem, esejí o stavu společnosti či čímkoliv jiným.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.