Kapslová kolonoskopie v prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku

23. 06. 2014, autor: Roman Dubský
KOMERČNÍ SDĚLENÍ Kolorektální karcinom (rakovina tlustého střeva a konečníku) představuje jednu z nejčastějších onkologických onemocnění v České republice.
Kapslová kolonoskopie v prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku

Navíc kolorektální karcinom bohužel ve velké míře postihuje pacienty především v produktivním věku. Záchyt onkologického onemocnění v méně pokročilém klinickém stadiu (nejlépe ještě ve fázi předrakovinného bujení) dramaticky mění prognózu pacienta a jeho dlouhodobé přežití je pak zcela srovnatelné s všeobecnou populací. Česká republika vědoma si těchto skutečností zavedla screening (odhalování) rakoviny tlustého střeva a konečníku v populaci obyvatel. Tento program je založen na testu okultního (skrytého) krvácení do stolice a na kolonoskopii (endoskopické vyšetření tlustého střeva ohebnou trubicí s kamerou na konci).

Problémem je však fakt, že se tohoto programu zúčastňuje jen necelá čtvrtina české populace starší 50 let, na kterou je tento screening zaměřen. V případě pozitivního nálezu testu okultního krvácení ve stolici pak následuje kolonoskopické vyšetření, které detailně zkontroluje slizniční povrch celého tlustého střeva, umožňuje odběr vzorků a v případě předrakovinného bujení (tzv. výrůstky střevní sliznice -polypy) tyto i okamžitě odstraňuje. Jedním z důvodů, proč se jen malá část cílené populace dostaví ke kolonoskopickému vyšetření je i obava z bolesti, možných komplikací a stud. Jistou alternativou kolonoskopického vyšetření pak představuje vyšetření tzv. kolonoskopickou kapslí. Kapslová kolonoskopie je novou metodou vyšetření tlustého střeva, kterou je možné použít při screeningu kolorektálního karcinomu u těch nemocných, kteří nechtějí, nebo nemohou kolonoskopické vyšetření podstoupit.

Samotná kapsle je vlastně vysoce kvalitní videokamera na jednou použití s videočipy a světelnými zdroji na obou stranách o celkové velikosti cca 31x11 mm, což je rozměr větší multivitaminové tablety. Povrch vyšetřovací kapsle je nesmáčivý a proto je polknutí velmi jednoduché. Obraz se okamžitě přenáší do speciálního datarekordéru, který nosí vyšetřovaný na sobě. Jedinou nevýhodou je doba vyšetření, která se pohybuje nejčastěji mezí 4-5 hodinami, ale může trvat i 8 hodin. Při vyšetření nelze posun kapsle během vyšetření regulovat, nelze dosáhnout kvalitního přehledu střevní sliznice při špatné přípravě a nelze odebírat žádné bioptické vzorky. Vyloučením kapsle z těla ven vyšetření končí, z datarekordéru se pak nahraje celé vyšetření do počítače a posléze i vyhodnotí lékařem.

Celá nepříjemnost vyšetření spočívá prakticky jen v přípravě na vyšetření a poté pouze pobytem pacienta ve zdravotnickém zařízení (či spíše v jeho okolí) do vyloučení kapsle. Nevýhodou kapslové kolonoskopie je fakt, že toto vyšetření nehradí zdravotní pojišťovny a samotné vyšetření není bohužel levné. Pokud však samotná možnost volby vyšetřením kapslovou endoskopií přesvědčí k preventivnímu vyšetření i jedince, kteří by jinak nikdy nepodstoupili kolonoskopické vyšetření, představovala by kapslová endoskopie důležitou část mozaiky prevence nádorů tlustého střeva a konečníku. Některé další údaje o kapslové kolonoskopii lze získat na stránkách www.gepclinic.cz.

VYBÍRÁME
Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

18. 12. 2006, autor: admin

Výběr „správného“ stolu je prvním předpokladem, aby jste ze hry na konci mohli odcházet vítězně. V pokerových hernách máte na výběr z mnoha různých stolů a je jen na Vás, jaký si vyberete.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.