Juno

17. 10. 2008, autor: prochlapa.cz
Malý velký hit s malou velkou (těhotnou) hrdinkou je konečně i u nás! Svérázná puberťačka Juno se sice předvádí jako školní královna sarkasmu, ale za pózou předčasně vyzrálé pohodářky se skrývá víc. A stejně se to má s celým filmem.
Juno
Juno je hlavní město Aljašky. Nebo římská bohyně. Nebo film, který byl letos v zimě nominovaný na čtyři důležité Oscary. Juno je taky hlavní postava toho filmu. Originální šestnáctka, která si myslí, že zná sebe i svět. Ale stačí jedno nechtěné těhotenství a ani sebevědomí zdánlivě vyzrálé puberťačky nezůstane ušetřeno.

Juno kromě Oscarů bodovala i na předávání cen MTV. Oscary volí stará Akademie, MTV ceny mladí diváci. Juno je evidentně jedním z těch vzácných kousků, které milují kritici i diváci všech věků. Lidí na tenhle roztomilý nezávislý film přišlo víc než na všechny zbylé čtyři nominované oscarové filmy dohromady. Protože Juno není žádné náročné sociální drama, ale velmi příjemná komedie. Taky to ale není laciná teenagerovská komedie, kde by šlo jenom o vtípky a nic jiného. Tohle je neafektovaný film, který má moc rád své postavy. Takže je ukazuje jako lidi, s problémy a city. Akorát jsou o hodně vtipnější než by dokázaly být ve skutečnosti a neustále vypouštějí z úst úžasné důvtipné hlášky, protože na rozdíl od nás mají to štěstí, že jim to dopředu vymyslel schopný scénárista. Resp. scenáristka, osobnost asi podobně svérázná jako Juno, s uměleckým jménem Diablo Cody. Na to, že pár let trávila jako striptérka u tyče, se na svět pořád dívá dost laskavě, i když to verbalizuje do ironických hlášek.

Kromě scénáře za neodolatelnost titulní hrdinky může i jednadvacetiletá Ellen Page, dokonale mixující všechno, z čeho se skládá kouzlo filmu - nadhled, sarkasmus, dětskou naivitu, teenagerovskou přímočarost, objevovaný cit pro to, že některé věci nejsou tak jednoduché, jak se zdají. A srdce. Ve světě minnesotského předměstí, kde Juno žije, je všechno a všichni přece jenom o něco sympatičtější a milejší, než jak to obvykle bývá, nebo si aspoň ani Juno, ani film těch ošklivých lidí, kteří nad zbouchnutou holkou ohrnují nos, nijak zvlášť nevšímá.

Nebo se to dá říct naopak, že film je stejný jako jeho stejnojmenná hrdinka. Má v sobě určitou vyzrálost, hřejivost, dojemnost, upřímnost a citlivost, prostotu jako doprovodné popěvky od Kimya Dawson, které navozují náladu stejně jako hravě animované titulky. Ale všechno je shrnuto pod nános vtipu a (sebe)ironie. Což může být ideální způsob citové výchovy, i když možná ne všichni nadšení diváci nevtíravé dospívání těhotné Juno, objevující vlastní zranitelnost a lásku, pochopí, aniž by jim nepřipadalo, že časné těhotenství může být podobně cool jako v tomhle filmu.

Jason Reitman předtím sice natočil jenom satiru Děkujeme, že kouříte, ale v režii si je jistý, slouží příběhu a zaplňuje snímek mnoha pomocnými detaily, stačí se podívat jenom na vybavení pokoje Juno v kontrastu s pokoji adaptujícího bohatého páru v jejich McMansion. Dobře vede nejen Ellen, ale i další herce, kteří se sem skvěle hodí, od nepravděpodobného objektu zájmu Juniných zmatených citů Michaela Ceru v dětštější, ještě nevinnější a nenápadně inteligentnější variaci na citlivého kluka ze Superbad, přes Jennifer Garner, až k lítosti posedlou neplodnou matku, a překvapivě i Jasona Batemana jako budoucího adoptivního otce, kterému setkání s puberťačkou připomene, že by sám chtěl být taky ještě puberťák. Všichni dokážou ze svých postav udělat víc než typy k pobavení, a přispět tak do jemné nejednoznačnosti filmu, který se nechce omezovat na to, aby byl jen čistou komedií, ale snaží se o víc.

Juno, USA/Kanada 2007, 96 minut. Režie Jason Reitman, hrají Ellen Page, Michael Cera, Jennifer Garner, Jason Bateman, J. K. Simmons, Allison Janney, Olivia Thirlby. Premiéra 16. 10. 2008.

foto: Falcon
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Tajnosti

Tajnosti

18. 05. 2007, autor: admin

Po čem žena touží odhaluje Alice Nellis ve filmu, který trochu působí jako cd, na kterém se střídají skvělé písničky s průměrnými.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.