Jumper

29. 02. 2008, autor: prochlapa.cz
Nevýchovná sci-fi pohádka o klukovi, který si dokáže odskočit od všech problémů, je stejná jako její hrdina. Bez vysvětlování si skáče si od místa k místu a od zvratu ke zvratu a většinou se u toho celkem slušně baví.
Jumper
Hlavnímu hrdinovi filmu, který se umí okamžitě a skoro kamkoliv teleportovat, je sice většinu filmu přes dvacet, oproti snímkům Agent bez minulosti nebo Mr. a Mrs. Smith ale Jumper působí jako zábava pro puberťáky. Ostatně taky má hlavního hrdinu, který místo, aby něco řešil, radši z jakéhokoliv nepříjemného průšvihu uteče.

Bournea a Smithovi zmiňuju proto, že za nimi stál režisér Doug Liman, stejně jako tady. Jumper z těchhle tří kousků má nejmíň chuti trávit čas se svými postavami nebo vysvětlovat pořádně zápletku. Má přece postavu, která se dokáže podívat za jeden film na víc lokací než James Bond, a scénáristy, kteří si evidentně myslí, že přeskakovat až s nepřehlednou rychlostí od sfingy k Big Benu na jeden celovečerák stačí, když tenhle nápad doplní o nějaký ten motiv milostný, rodinný a vražedný. Nezvykle krátká stopáž 88 minut, která se v kině až takhle krátká nezdá, napovídá, že atraktivita skákačského nápadu vydrží filmu tak akorát. Možná by se snímek dal natáhnout, kdyby tvůrci nemrhali skákáním po světě jenom na spoustu několikasekundových záběrů, které akorát vypadají, že se tu někdo vytahuje, kde všude byl.

Ale Jumper je lehká sci-fi pohádka o ničem, resp. o klukovi, kterého z peklíčka dospívání v průměrnou osobnost vysvobodí jeden skoro fatální zážitek, díky němuž zjistí, že má schopnost hodnou superhrdinů. David ale místo zachraňování světa ve stylu Supermana vykrade banku a televizi se záběry lidí uvězněných uprostřed záplav s klidem vypíná, aby si skočil do Londýna sbalit nějakou holku. Když se toho naskáče už dost, všimnou si ho jacísi Paladini a celou druhou půlku ho chtějí zabít. Tenhle film nechce být ani výchovný, protože David je dlouho docela sobecký hajzlík, nepřináší žádné poselství, nesnaží se vlastně o nic, jenom o povrchní, krátkodobé, příjemné pobavení. A to dokáže pomocí několika dynamických, extravagantních, trikově naplněných akčních scén, několika hlášek a stylu prázdně elegantnímu stejně jako Davidův život a postava.

V takovém filmu se pak může objevit Hayden Christensen a nepůsobit nepatřičně nebo směšně, protože tady mu stačí, aby vypadal dobře a cool (a tím odváděl pozornost od svého ne zrovna příjemného charakteru). A David je v nevzrušené pohodě, dokonce déle než si banda zabijáckých fanatiků hlídkujících doskočiště zaslouží. Davidova láska Millie v podání hvězdičky z O.C. Rachel Bilson tady taky nemusí víc, než být pěkná a sympatická, Samuel L. Jackson zase víc děsí svými bílými vlasy než výkonem v roli chytače skákačů, z něhož se musel stát fanatik, abychom věděli, že je ještě horší než David. Takže tu nakonec všechny zastiňuje Jamie Bell a jeho usmolený anglický šarm a přízvuk, s jakým dokáže pronášet všechny své amorálně pragmatické hlášky a vsuvky vysvětlující, kdo proč koho honí, tak, aby zněly zábavně. Protože takový film by se neměl brát vážně.

Jumper, USA 2008, 88 minut. Režie Doug Liman, hrají Hayden Christensen, Jamie Bell, Rachel Blison, Samuel L. Jackson, Diane Lane, Michael Rooker. Premiéra 6. 3. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Kruh 2

Kruh 2

14. 04. 2005, autor: admin

Zahozená příležitost rozvinout jeden z nejnosnějších hororových nápadů posledních let. Zapomeňte na vraždící videokazety a vzpomeňte si, jak vás strašili na letních táborech.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Znovuoživení značky Alpine se povedlo, nyní se sportovní vůz odkazuje k úspěšné závodní historii ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.