Jako malé děti

27. 02. 2007, autor: prochlapa.cz
Když si jejich děti spolu hrají, proč by oni nemohli taky? Kate Winslet si zpestřuje nepříjemný život na předměstí cizoložným románkem, ve filmu, který se nemůže rozhodnout, jestli je drama nebo komedie.
Jako malé děti

Na škole Sarah jednu z nejslavnějších cizoložnic literatury paní Bovaryovou ráda neměla. Špatně se vdala, našla si milence, za celou svoji tragédii si mohla sama. Jako žena v domácnosti má už ale pro nešťastnou hrdinku a její nevěru víc pochopení. Protože co jí nabízí život v omezených limitech předměstí, když manžela víc vzrušuje porno na internetu, s mateřstvím si neví moc rady a dny tráví s nudnými měšťáckými manželkami, pro něž vrchol dne přijde v okamžiku, kdy se na dětském hřišti ukáže „král plesu“ neboli jediný otec v domácnosti. Brad navíc do svého života taky moc nezapadá, takže se se Sarah rád seznámí. Jejich děti si začnou spolu hrát a po chvíli si spolu začnou hrát i oni dva. Co jiného taky dělat na předměstí s životy stvořenými z nenaplněných nadějí?

Sarah by v podstatě mohla být jednou ze Zoufalých manželek. I tady se vznáší krimi atmosféra, protože do jednoho z úhledných domků se z vězení zpátky k mamince vrátil pedofil. I tady postavy doprovází neviditelný, vševědoucí komentátor. Tenhle střet pokrytecké morálky a touhy po štěstí má ale větší umělecké ambice než komediální seriál. Jemný humor, v jehož duchu se pravděpodobně odvíjí románová inspirace stvořená Tomem Perrottou (taky autor předlohy k satiře Election Alexandra Paynea), ve filmu zůstal v podobě hlasu komentáře. Za jeho pobaveně ironická slova se ovšem nedá moc proniknout. Všestranný filmař Todd Field sice před lety zaujal mrazivým rodinným dramatem pomsty V ložnici, jeho nové zajímavé vztahové a společenské drama je ovšem chladné trochu jiným způsobem. Odcizený pohled na chybující postavy a lá Kubrick tady totiž nefunguje tak jako u Kubricka.

Hrdinové, i přes nepřehlédnutelnou snahu herců, často zůstávají románovými postavami zmítanými především v závěru podle libosti autora. Přímý, nesentimentální příběh podobně nevysvětlitelně kolísá mezi morálním dramatem a ironickou komedií mravů. A nakonec nemůže být opravdu strhující ani jako jedno.

Největší chválu si tak snímek zaslouží (a taky vysloužil) za herecké obsazení. Ostatně Jako malé děti je kus, kde se dobrý herecký materiál dokáže zúročit. Především opravdová Kate Winslet nenápadně vládne filmu, i když je na svojí postavu víc hezká, než se jí snaží scénář namluvit. Scény si pro sebe krade i dojemně nechutný úchyl v podání bývalé dětské hvězdy Jackie Earle Haleyho. Zaujmout dokážou i ti, co na Oscara nominovaní nebyli, Patrick Wilson a jeho filmová žena Jennifer Connelly.
Scénáristé Perrotta a Field nikoho nesoudí, odvážně ani pedofila, kterému navíc patří nejlepší scény filmu. Jasně naznačují, že se i dospělí často chovají jako děti, ve svém marném rebelství vůči rigidním pravidlům předměstské morálky i vůči odpovědnosti a námaze dospělosti. Stejně jako mládí, i jejich příběh ale slibuje o něco víc, než kolik nakonec nabízí.

Little Children, USA 2006, 130 minut. Režie Todd Field, hrají Kate Winslet, Patrick Wilson, Jackie Earle Haley, Jennifer Connelly, Noah Emmerich. Premiéra 22. 2. 2007.

Foto: Warner Bros.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Něco jako láska

Něco jako láska

23. 06. 2005, autor: admin

Emily a Oliver na sebe narážejí sedm let, než se konečně rozhodnou, jestli se k sobě hodí, nebo ne. Romantická komedie, která patří k těm realističtějším - a lepším.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.