Jak přežít: V kapkách deště

25. 11. 2015, autor: Roman Dubský
Dnes pro vás v našem mikroseriálu máme připraveny informace o způsobech přežití v dešti. Znáte to, zákon schválnosti.
Jak přežít: V kapkách deště

Můžete se vsadit, že když budete v přírodě v problémech, tak aby toho nebylo málo, začne pršet. Jak si obstarat dřevo na oheň? Jak co nejefektivněji zůstat v suchu? Na to vše nám dá odpověď jednatel společnosti Outdoor Survival Amar Ibrahim.

Když se řekne déšť, většina z nás si asi představí hlavně mokro a zimu. Co dělat v takovém prostředí, aby člověk nebyl úplně promočený?
To je ten největší problém v dešti. Nejtěžší je, když se chce člověk natáhnout v suchu nebo si rozdělat oheň, aby mu nebyla zima. Základem je nasbírat si co nejvíce suché dřevo. Člověk by měl sbírat hlavně suché větve, třeba takové, co stojí někde opřené o jiné větve. Nikdy nic co leží na zemi. Trochu problém je s něčím na podpal, ale na to jsou zase výborné malé smrčky, které pod sebou mívají spoustu uschlých větviček a jehličí. Další věc je suchý troud, s tím může být také problém, pokud na to ale myslíme dopředu, můžeme si třeba naškrábat březovou kůru a dát si ji do kapsy, kde nám během dne uschne, nebo pod čepici, tam také dobře schne. Pokud všechno máme tak klasicky platí to, že oheň musíme rozdělávat na voru, aby neležel přímo na zemi. V dešti toto platí dvojnásob.

Zmínil jste, že je problém i s tím když si člověk chce lehnout, na mokré zemi asi nikdo ležet nechce, co byste doporučil udělat pro to, aby si člověk mohl v suchu lehnout a přečkat například noc?
Už jsem zmiňoval malé smrčky, ty jsou při dešti moc užitečné, mimo to, že pod nimi je často nějaké to suché dřevo, dají se také použít jako dočasné místo na přespání. Stejně tak se dá využít i nějaký přírodní prvek, jako třeba skalní převis nebo malá jeskyně, ale to musí být člověk v oblasti, kde se něco takového nachází. Člověk ale dost často vyrazí na nějaké místo a třeba už čeká dopředu, že by mohlo pršet, tak se na to připraví, potom s sebou má třeba nějakou plachtu nebo pláštěnku, ze které si udělá přístřešek. Na zem se pak zase hodí jehličí ze smrčků a spadané listí, které poslouží jako provizorní karimatka. Důležité také je se pořádně podívat, kde si náš přístřešek chceme postavit. Člověk se musí pořádně rozhlédnout a podívat se, aby nebyl v nějakém vyschlém korytu, které by se mohlo během deště rozvodnit, nebo blízko nějakého potůčku, který by se mohl vylít z břehů.

Může se stát, že budeme někde celý den na cestě a hledat vhodné místo na přespání, proto budeme večer slušně promočení, jak se nejlépe zachovat v takovém případě?
No tak především pokud prší a člověk se nemá kde schovat a nemá oheň, tak nemá cenu s mokrem bojovat. Mokro se dá vydržet, pokud není nějaká extrémní zima, nejhorší je když jsou mokré nohy. Je potřeba si dávat pozor na takzvanou zákopovou nohu, to mokro vám rozmočí nohy a objeví se spousta plísní a je s tím pak hrozných problémů. Je dobré mít s sebou dvoje ponožky, kdy jakmile máme jedny mokré, tak si vezmeme ty sušší a ty mokré si dáme uschnout. Uschnout si věci můžeme nechat u ohně, ale ne přímo nad plamenem, ale například třeba na zahřátých kamenech od ohniště. V poslední době je ale dobré dát si pozor při sušení bot, aby se vám nerozlepily, moderní boty jsou lepené a i když se tváří kvalitně, může se stát, že se vám teplem rozjedou.

Pokud nemáme oheň můžeme si nechat věci schnout pod bundou na těle například. Lidské tělo vydává poměrně dost tepla, proto je to docela dobrý způsob, jak něco nechat uschnout. Pozor je potřeba si dát ale i na další věc, v takovém počasí se hodí zásyp, kterým je dobré si zasypat místa, kde nosíme batoh, aby se neobjevily opruzeniny.

Na druhou stranu v dešti asi nebude problém sehnat pitnou vodu, ne?
To určitě ne, stačí si jen nachytat vodu do bundy, pláštěnky nebo do čepice. Ani filtrovat ji nemusíme, taková voda se dá rovnou pít.

Déšť není příjemný a nucený pobyt v přírodě vám rozhodně neulehčí, ale vidíte, že zvládnout se dá všechno, pokud člověk ví jak na to. Blíží se nám zima, proto e příště podíváme na to, co dělat, když se dostaneme do problémů v zasněžené krajině. Pokud vás informace o přežití zaujaly, navštivte web outdoorsurvival.cz, kde si také můžete objednat kurz přežití v přírodě.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Krav Maga na vlastní kůži: Soukromá lekce

Krav Maga na vlastní kůži: Soukromá lekce

15. 01. 2013, autor: Dalibor Žák

Po delší odmlce jsem se znovu vrátil do tělocvičny. Tentokrát ale muselo jít o jinou, speciální a individuální formu tréninku.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Kia odhalila první skicu svého nového crossoveru řady Ceed.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.