Jak přežít: Oheň, voda, civilizace

14. 10. 2015, autor: prochlapa.cz
Naučte se (nebo si připomeňte) základní znalosti přežití... A získejte účast na jedinečném outdoorovém semináři zdarma!
Jak přežít: Oheň, voda, civilizace

Víte, jak přežít v různých situacích? Co dělat v případě, že s sebou máte děti, jaká jsou specifika při snahu o přežití v zimě, nebo například když hustě prší a také na jednu specialitu. Jako první se ale podíváme na rady k přežití v evropském prostředí. Dalo by se říct, že v Evropě by si člověk mohl jednoduše nalézt cestu do civilizace, kde už by sehnal pomoc, nehledě na to, že skoro všude je teď pokrytí mobilním signálem.

Ale například pokud se vydáte poznat krásy albánských nebo rumunských hor, může se stát, že se někdo ze skupiny zraní a cesta do civilizace nebude zase tak snadná a rychlá. Na otázky jak se zachovat nám odpovídá jednatel společnosti Outdoor Survival Amar Ibrahim.

Může se stát, že se člověk někde ztratí a z nějakého důvodu nemůže nalézt cestu do civilizace, kde by si sehnal pomoc.
Co by měl člověk v takové situaci udělat jako první?

Záleží hlavně na situaci, jestli nejste zranění, jestli jste neměli třeba nehodu na kole nebo v autě a podobně. Určitě je dobré na začátku zůstat chvíli na místě a počkat jestli vás nenajde záchranný tým. Když vás po nějaké době nenajdou a vy se vydáte hledat pomoc, tak je dobré na místě nechat vzkaz, aby záchranáři případně věděli, kam se vydat. Měl by být ve tvaru „Dne toho a toho odcházím směrem tam a tam, nejsem zraněný“ (nebo třeba „bolí mě noha“). Oni podle toho potom přibližně vědí, jak daleko mají hledat. Dobré je s sebou vždy, když někam jedete, mít nabitý telefon, aby jste si mohli zavolat pomoc. Pak se také se hodí píšťalka, aby jste o sobě mohli dát vědět, a třeba i reflexní vesta z auta, s ní zase jste dobře vidět. Pokud vás hledají helikoptérou, je dobré rozdělat oheň a posílat kouřové signály nebo odrážet paprsky slunce něčím lesklým. Také je dobré vytvořit na zemi z něčeho velký nápis SOS, aby vás mohli piloti lépe najít.

Oheň je důležitý, protože je zdrojem tepla a můžeme si pomocí něj převařit vodu nebo třeba vytvořit právě kouřové signály.
Jakým způsobem se dá nejjednodušeji obstarat oheň?

Především se připravte, že pokud nemáte zapalovač nebo křesadlo, je rozdělání ohně dlouhá a náročná práce. Příručka SAS říká, že například rozdělávání ohně lukem trvá až 6 hodin. Musíte najít správné dřevo, nahoře mít tvrdé dřevo a dole měkké s vyhloubeným žlábkem. I domorodci, kteří takto rozdělávají oheň, si vše nosí s sebou ve váčku. Vyhráno mají kuřáci, protože s sebou mívají zapalovač, taky se dá koupit a nosit s sebou třeba křesadlo. Je samozřejmě potřeba mít nějaký troud, aby vám jiskra z křesadla měla co zapálit. Na to můžete použít třeba tampón, to je čistá bavlna, ten chytí krásně. Dá se použít také naškrabaná březová kůra, nebo třeba suchá tráva. Musíte se také důkladně připravit než začnete s podpalováním. Chce to mít po ruce alespoň 3 hromádky suchého dřeva, malé, trochu větší a největší. Musíte nasbírat dostatek, protože až se budete snažit rozdělávat oheň, bude už pozdě hledat dřevo, to by vám oheň zhasl. Chce to sbírat za sucha, když není vlhkost od země. Nejlepší je když najdete nějaké stojací, třeba někde opřená větev v lese, takové jsou nejsušší. Uschlé smrkové větvičky dole na kmenu stromku jsou také ideální. Také smůla ze stromů perfektně hoří. Oheň nerozdělávejte na zemi. I když je suchá, je dobré si udělat takzvaný vor z klacíků a rozdělávat to na něm. Pak už je potřeba jen přikládat.

Důležitou součástí přežití je také voda, aby člověk nebyl dehydrovaný. Jak a kde sehnat vodu když žádnou poblíž nevidím?
V dnešní době nedoporučuji pít žádnou vodu z neověřených zdrojů. Setkali jsme se i s lidmi, kteří dostali úplavici, když se napili v Alpách z průzračného potůčku. Existují filtry, které se dají nosit s sebou a vodu vám zaručeně vyčistí, ale ty s sebou asi jen tak mít nebudete, to byste museli být připraveni na situaci, že by mohl být potřeba. Asi nejjednodušší je najít si písečnou usazeninu, například v ohybu potoka. Vydat se asi kilometr proti proudu a podívat se, jestli něco vodu neznečisťuje, například mršina nebo nějaké odpady. Potom se vrátit zpátky, vyhloubit v písku důlek a čekat, až se začne vsakovat voda. Je taky dobré ji několikrát odebrat a počkat, až bude čistá. Ten písek ji aspoň trochu přefiltruje, ale určitě to není ani zdaleka ideální.

Je dobré třeba ještě vytvořit improvizovaný filtr z PET lahve, kdy se jí odřízne vršek a vloží se dovnitř tampón nebo kapesníček, dřevěné uhlí, písek a suchá tráva, takhle se vytvoří několik vrstev a tu vodu to filtruje. Uhlí v přírodě seženete, jsou různé zbytky po požárech, ohniště a podobně, kde se dá nějaké sehnat. Také dnes není problém sehnat PET láhev, v Evropě na ni narazíte všude v přírodě. Důležité je ale vodu stoprocentně převařit, aby aspoň 10 minut prošla varem. Dá se převařit i v PET láhvi, kdy se láhev naplní úplně po okraj a vytlačí se všechen vzduch, aby tam nebyla ani bublinka. Také se dá voda v PET láhvi zavěsit třeba na půl dne na batoh, UV záření ji také trochu zbaví bakterií. Ještě můžete také například ráno nasbírat rosu. Svlékněte si tričko, tahejte ho po trávě a pak ho vyždímejte.

Může se stát, že nás nikdo nenajde a my si budeme muset cestu do civilizace najít sami. Jak na to co nejjednodušeji?
Máte několik možností, záleží zase na situaci. Pokud vidíte něco umělého, vyrobeného lidmi, podle čeho se můžeme vydat, například koleje nebo elektrické vedení, můžete to využít. Je ale pravda, že to byste neměli dělat v nějakých rozlehlejších oblastech, tam není značené, kterým směrem je civilizace blíž a může vás to od ní také odvést. Jinak je nejlepší nalézt cestičky od zvěře a podle nich se vydat. Dalo by se říct, že všechny cestičky v lese jsou od zvěře, lidi dnes už do lesa moc nechodí. Když se vydáte po takové cestičce, dovede vás k vodě. Poté už se musíte vydat po proudu, to vás dovede k většímu toku a takzvaně do civilizace. To byly základní informace o přežití v našich podmínkách. Pokud chcete vědět víc, podívejte se na outdoorsurvival.cz, kde naleznete informace o kurzech přežití a zúčastněte se nějakého. Příště se podíváme na specifika přežití, když napadne sníh. Jezdíte rádi na hory? Nenechte si to ujít.

zdroj: Outdoor Survival

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Co vydrží paměťová karta?

Co vydrží paměťová karta?

19. 11. 2007, autor: admin

Napadlo vás někdy, zda jsou paměťové karty skutečně tak odolné, jak o nich výrobci tvrdí?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.