Jak přežít: Na horách a ve sněhu

02. 12. 2015, autor: Roman Dubský
Je tu třetí díl našeho mikroseriálu o přežití. Dnes se podíváme na specifika přežití na horách v zimě.
Jak přežít: Na horách a ve sněhu

Zima je tady, doufáme ve spoustu sněhu, navíc spousta z nás jezdí lyžovat do Alp nebo cestuje po severu Evropy. Jak se zachovat pokud se dostanete do problémů někde, kde je vše zmrzlé a pokryté sněhem? Radit nám bude opět jednatel společnosti Outdoor Survival Amar Ibrahim.

Když se řekne sníh, každého jako první napadne zima. Co by měl člověk udělat aby se co nejlépe zahřál.
Pokud po ruce nic nemáme, nejjednodušší je se jednoduše zahrabat. Ono v postatě stačí schovat se někam do závětří a hned je pocitově o několik stupňů více. Ale když se člověk zahrabe do sněhu, tak potom stačí klidně i jen zapálit svíčku a hned se ohřeje vzduch. Je ale potřeba dávat pozor, kde se zahrabe, ať se ráno neprobudí a nemá nad hlavou naváté dva metry nového sněhu. Situace je mnohem jednodušší, pokud jsme někde v lese, nebo vidíme například stopy zvěře. Ta zvěř musí někde také přežívat, takže když se vydáte po stopách, většinou vás dovedou někam do lesa nebo prostě někam, kde se můžete schovat. V lese se dá zalézt pod smrčky, ostatně tam přespávají i zvířata, takže pokud uvidíte nějaký vyležený pelech od zvířete, do něj se dá také vlézt.

Spoustu lidí napadne, že vody asi bude všude kolem dostatek v podobě sněhu, ale dá se sníh vůbec k pití použít?
Samotný sníh ne, musíme ho nechat roztát na vodu a úplně nejlepší je ho nechat zahřát alespoň na naši tělesnou teplotu. Když totiž budete pít ledovou vodu, tělo ji začne ohřívat a tím pádem bude vydávat energii. Na druhou stranu sníh nemusíme nechávat ani filtrovat, stačí, když odhrnete vrchní vrstvu a čistý bílý sníh necháte roztát. Pokud nemáte oheň, můžete si vodu ohřát například pod bundou na holém těle. To je asi nejjednodušší.

Mnohem větší problém nám ale nastává s jídlem, v takových podmínkách se dají jíst maximálně nějaké lišejníky, ale to už je trochu složitější a je na to potřeba znát typy lišejníků, které se jíst dají. Jako vždy je nejlepší být připraven, když jedeme někam do hor tak s sebou mít třeba nějakou hořkou čokoládu.

Také všechny určitě napadne, že ve sněhu je zima a že rozdělat oheň nebude vůbec snadné, pokud je to vůbec možné. Lze v takovém prostředí vůbec získat oheň?
Kupodivu to zas není takový problém. Pokud nejsme nikde na planině, ale je poblíž nějaký les, tak není zase tak složité nalézt suché dřevo. Opět je dobré hledat pod smrčky malé suché větvičky a z těch větších brát jen ty co neleží. Pak je potřeba si připravit místo na oheň, odhrabat sníh až se dostanete na zem  postavit si menší vor, na tom poté můžeme oheň rozdělávat.

Napadá vás v souvislosti se sněhem ještě nějaké nebezpečí, které nás normálně nenapadne, ale může nám způsobit vážné problémy? Například zamrzlé řeky a jezera?
Led je nepříjemný, pokud možno, je lepší se mu vyhnout, ale když není zbytí, platí pár pravidel, která musíme dodržet, abychom co nejvíce snížili riziko. Například pokud přecházíme řeku, je potřeba si na břehu nejprve rozdělat oheň. Když se pak pod námi propadne led, máme se kam vrátit a nemusíme si dělat těžkou hlavu s rozděláváním ohně. Také je nepsané pravidlo, že pokud se ve skupině někdo propadne pod led, tak mu ostatní půjčí nějaké kusy oblečení a podělí se tak spolu o suché oblečení co dohromady mají. A první reakce co vylezete z vody? Vysvléct se do naha a vyválet ve sněhu. Zní to sice divně, ale sníh vás zbaví vody a trochu vás usuší. Poté si vlézt do spacáku, pokud ho máte sebou, s člověkem, který je suchý. Ten se musí také svléct, aby vás účinněji ohřál. Je toho spousta a učíme to i ve speciálním kurzu.

Dalším vážným nebezpečím je sněžná slepota. Tím jak se vám sluneční paprsky neustále odrážejí do očí, tak můžete i oslepnout. Například eskymáci si z kůry vyrábějí brýle s malými průzory, které jim pomáhají. Vám postačí třeba i jen uhlem si namalovat černé pruhy pod oči. Něco podobného se vám může stát i ve vánici. Pokud totiž budete ze sněhu oslepeni, strašně jednoduše se můžete ztratit, klidně i pár metrů od nějaké chaty. Pak už stačí jen málo a úplně se zamotáte nebo někam spadnete. Ve vánici je nejlepší se schovat někam do závětří nebo se zahrabat a počkat až se to přežene. Pak se člověk zorientuje a nezabloudí. Také je dobré si mazat nosní dírky nějakým lojem, protože tím, jak se paprsky odrážejí od sněhu a dopadají nám na tvář zespoda, spálí nám dírky zevnitř. Na druhou stranu nám sníh někdy může i pomoci. Například různé SOS signály jsou na sněhu krásně vidět.

Co dělat v zasněžené oblasti už víte. Sami vidíte, že i v tak nehostinném prostředí se s trochou šikovnosti přežít dá. Pokud vás začalo přežití zajímat a chtěli byste vědět víc, navštivte outdoorsurvival.cz, kde si můžete objednat kurz přežití, ve kterém vás vše naučí.

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Soudní znalkyně a bývalá kontrolorka kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic odhaluje, proč js...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.