Jak přežít bez pomoci v divočině

07. 02. 2013, autor: Dalibor Žák
Všichni jsme o tom viděli filmy, ale stát se to skutečně může. Co tedy dělat, když se najednou ocitnete v divočině bez pomoci a daleko od civilizace?
Jak přežít bez pomoci v divočině

Člověk je velmi zhýčkaný tvor, kterému musíme všechno přinést pod rypák, aby byl spokojený. Za chvíli si bez iPhonů neutřeme už ani zadek a brzy bude určitě k dispozici nějaká aplikace na lepší sex. Polovina "chlapů" se depiluje a holí a kdejaký dement si dneska zakládá na tom, jak je cool nosit holčičí hadry a vybírat potravu podle toho, co je napsáno vzadu na etiketě. A teď takového frikulína vysaďte do divočiny... Co se asi stane?

Jak tedy přežít, když se ocitnete zničehož nic v divočině? Zde je aspoň obecný návod, jak byste měli postupovat, když jako třeba jediní přežijete pád letadla nebo něco takového.

Rozdělejte oheň!
Základem úspěchu je teplo. Nutné je rozdělat oheň, takže co nejdříve sežeňte nějaké suché chroští, slámu a větvičky. Pokud u sebe nemáte zapalovač či sirky, musíte si vystačit starou dobrou "křesací" metodou, účinné je i tření dřívka o dřívko. Pokud máte lupu, můžete využít slunce.

Oheň je zdrojem nejen tepla, ale také bezpečí a můžete ho použít k vaření. Především ale odláká případnou divou zvěř a šelmy, takže pokud nejste v Africe, kde vám oheň zadupe nosorožec, máte s dobře udržovaným plamenem částečně vyhráno.

Postavte si příbytek
Musíte se udržet v teple a suchu, proto se snažte co nejdříve postavit bezpečný a stabilní přístřešek. Postačí něco ve smyslu stanu ve tvaru písmene A a jako nosný prvek můžete použít velmi pevný a stabilní strom. Husté jehličnaté větve poslouží jako dobrá střecha a myslete na to, že bude pršet - postavte přístřešek tak, aby odolal případnému proudu vody a ten vás nevyplavil. Velkou i malou potřebu vykonávejte někde pod svahem, ať vám to tam voda zpátky nenaplaví.

Vyrobte si nástroje
Bez jednoduchých a primitivních nástrojů to budete mít velmi těžké. Pro začátek budete potřebovat pevný klacek - na obranu i útok. Pak musíte pátrat po kamenech, z nichž se dají vyrobit celkem snadno řezací a sekací nástroje.

Primitivní sekyra vám pomůže se stavbou i porcováním potravy, čímž se dostáváme k dalšímu bodu - budete se muset naučit lovit.

Nasbírejte síly
Než se vydáte hledat pomoc, musíte se dát dohromady a jaksi se aklimatizovat na nové prostředí. Lepší je vydržet 14 dní na jednom místě, než se bez zázemí potulovat po okolí a bloudit.

Nejjednodušší je sbírat bobule a kořínky, ale pozor, aby nebyly jedovaté. Co neznáte, ochutnejte. Nesmí to zpravidla pálit na jazyku. Lepší je ale si obstarat maso, které dodá energii a živiny.

První přijdou na řadu ryby, které se loví lépe než zvěř. Určitě se vám podaří chytit i nějakou veverku, malého hlodavce nebo ptáka. Velké zvíře je sice také fajn, ale vyžaduje už dobrou fyzickou kondici a znalost stopování. Srnu nebo něco takového prostě musíte uštvat.

Myslete dopředu a na nejhorší
Nespoléhejte se na to, že vás za pár dní najdou. Neví, kde jste a jestli jste vůbec naživu. Raději se připravujte na těžké období, kterému se říká zima. Zdokonalte svůj příbytek, nasbírejte dostatek dřeva a snažte se přibrat co nejvíce tukových zásob, ať přežijete. V zimě se pak snažte svůj pohyb (a výdej energie) minimalizovat.

Hlavně nemá cenu jen klečet a hekat, že tady zemřete. Nemusíte, když se budete držet těchto pěti doporučení a prostě začnete znova žít jako člověk - dravec. V divočině prostě platí "sežrat nebo být sežrán", tak se nestaňte potravou pro vlky. A jestli na to máte koule, nejlépe si potravu obstaráte tak, že počkáte, až něco vlci uloví a pak jim to seberete. Ale to už je "ADVANCED LEVEL".

VYBÍRÁME
České vynálezy, které zná celý svět

České vynálezy, které zná celý svět

11. 02. 2013, autor: Dalibor Žák

Zní to možná neuvěřitelně, ale naší zemi neproslavilo jen pivo, Hradčany a zlodějští taxikáři. Dali jsme světu jako první i spoustu užitečných věcí.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.