Já, legenda

04. 01. 2008, autor: prochlapa.cz
Will Smith převádí, že může být akční hrdina i dobrý herec v jediném filmu. Třetí verze knihy Já, legenda funguje dobře jako psycho horor, o něco hůř jako náboženská alegorie.
Já, legenda
Úvod do děje je efektně rychlý. Nejdřív jediný televizní rozhovor s Emmou Thompson jako doktorkou, která právě objevila lék na rakovinu, a pak už střih a je o tři roky později a New Yorkem, který vypadá, jakoby se z něj lidi vypařili naráz, aniž by stihli zaparkovat auta, se prohání jenom srnky, šelmy ze ZOO a Will Smith se svým vlčákem. Poslední jmenovaní shání jídlo, hrají golf na letadlové lodi, dávají pozor, aby byli před setměním doma, marně čekají na jiné přeživší smrtící epidemie, kteří by reagovali na Willovo, resp. Robertovo vysílání, stejně marně se snaží najít lék, který by změnil Nakažené z upírských zombíků zpátky v lidi. A taky se snaží nezbláznit z toho, že jsou jediný člověk a pes v New Yorku.

Třetí adaptace kultovní knížky Richarda Mathesona z 50. let funguje dobře jako obraz apokalypsy, protože atmosféra působivě snímaného nebezpečného města duchů a zombií je neustále napjatá svou děsivou nepřirozeností. Ještě líp film funguje jako psycho portrét muže osamělého natolik, že se psem mluví jako s kámošem a konverzaci předstírá i s figurínami, které si rozestavěl v půjčovně dvd. Will Smith už párkrát dokázal, že umí být moderním akčním hrdinou, ale může se stejně dobře změnit i v herce. A to právě dělá v těchhle intimních chvílích, kdy třeba chce, aby mu jedna z figurín taky řekla ahoj. Tak dostává do filmu emoce a vytváří nejlepší a nejintenzivnější scény filmu. A taky přesvědčuje, že dokáže s přehledem zvládnout prostor one man show, protože až do pokročilého stádia filmu je tu jen on, pes a ti podivní zombíko-upíři. Pak přijde Brazilka Anna a malý Ethan, kteří věří v Boha a kolonii zdravých ve Vermontu. S nimi do filmu přichází taky další žánr – jednoduchá společensko-náboženská alegorie. A jako ta už Legenda tak efektní není.

Pokud na začátku režisér Francis Lawrence (Constantine) nechával dost věcí, aby došly divákovi samy, v závěru si vzpomene, že točí blockbuster, u nějž se čeká masová návštěvnost (i u nás, Legenda je dabovaná). A vysvětluje a polopaticky objasňuje, o čem hezkém zpívá Bob Marley i kterak nevěřící Robert pomocí symbolu motýla uvěří v boží plán a pochopí svou roli v záchraně lidstva. Slogan o tom, že ani poslední člověk na zemi není sám, by do té doby mohl odkazovat k zombíkům nebo k ostatním přeživším, ale nakonec podle mě odkazuje k Bohu, který lidstvo vede i přes další katastrofu, kterou si na sebe seslalo.

Kromě šťouravých pochybností ohledně supermanovství hrdiny Roberta (je imunní nákaze, schopný voják a navíc vědec virolog), oproti knize prý o dost přilepšeném, a otázek, zda by jídlo, elektřina a tekoucí voda tři roky vydržely bez dozoru funkční nebo pro koho Robert vyrábí vakcínu, když nevěří v existenci kolonie přeživších, hororovou část otravují ještě samotní zombíci. Působí totiž atleticky dokonale, neboli počítačově, neboli neděsivě, jakoby se do New Yorku nastěhovali z počítačové hry nebo z jiného, horšího filmu (třeba 30 dní dlouhá noc, i když tamější upíři byli ještě o dost směšnější).

Ale i když film nemá odvahu na temnějšího hrdinu ani temnější konec bez útěku k deux ex machina, které by ho od vcelku dobrého hollywoodskému trháku posunul blíž k titulní legendě, hororové fandy dokáže na většinu času uspokojit. A navíc přispívá k legendě Willa Smithe. Nebo dokonce k legendě celého jeho klanu, protože stejně jako v Štěstí na dosah si Smith i sem přivedl jedno ze svých dětí, aby hrálo jeho dítě.

I Am Legend, USA 2007, 114 minut. Režie Francis Lawrence, hrají Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan, Willow Smith. Premiéra: 10. 1. 2008.

foto: Warner Bros.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Clerks: Muži za pultem

Clerks: Muži za pultem

02. 02. 2007, autor: admin

Kevin Smith zase vrací úder a s ním i Jaye a Mlčenlivýho Boba a naprosto nekorektní a naprosto vtipné komentáře o sexu, životě, bibli a popkultuře. Kdo nedělá nic nového, nic nezkazí?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Znovuoživení značky Alpine se povedlo, nyní se sportovní vůz odkazuje k úspěšné závodní historii ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.