Iron Man

06. 05. 2008, autor: prochlapa.cz
Železný muž začíná jako komiks pro inteligentní lidi a i když svému slibu nedostojí až do konce, energie Roberta Downeyho Jr. je výkonné palivo.
Iron Man
Dvaačtyřicetiletý Robert Downey Jr. se možná jakkoliv nemusí zdát jako ta nejlepší volba pro komiksového superhrdinu. Ale pro Irona Mana jí je. Iron Man je totiž superhrdinské alter ego milionáře Tonyho Starka, okouzlujícího, nezodpovědného krále zbrojního průmyslu, a pro takovou roli je charisma problematického komika ten pravý materiál. Downey tak v počtu comebacků poráží snad i Johna Travoltu, evidentně má výdrž jako železný muž, zrozený kdesi v afghánské poušti, v zajetí teroristů připínajících většinu současných nepřátel Ameriky.

Ovšem ten pravý zloduch má nakonec k USA a jejím hodnotám blíž než všichni krutí cizáci, protože Iron Man zčásti funguje jako politická satira. Což je jeden z důvodů, proč tenhle první blockbuster nastávající letní sezóny podněcuje fantazie, že kdyby to takhle mělo pokračovat, pak by se Spiderman i Superman už ani nemuseli vracet.

Iron Man se původem víc podobá Batmanovi. Tříměsíční pobyt v blízkosti smrti a svých vlastních zbraní v neamerických rukou ukáže Starkovi, kde má a že vůbec umístěné svědomí, a pak, po další nezbytné ale natahované fázi výroby, umožněné tím, že je Stark příhodně i geniální vynálezce, se z něj stane onen titulní superhrdina v cool kovovém multifunkčním oblečku, který bude konat dobré skutky. V tomto případě odebírat své zbraně zlým lidem, i když po svém a ne úplně pacifisticky. Ale zase si to užívá a třicetkrát za minutu nezmíní poučku o velké zodpovědnosti.

Nicméně největší zábava je se milionářem i s filmem ještě úplně na začátku, během smrště dialogů či spíš Starkovo monologů ostrých a cynických jako šrapnely, v době, kdy byl budoucí hrdina ještě zábavný hejsek, který blonďatou krásku píšící investigativní reportáže do Vanity Fair umlčí tak, že se s ní vyspí.

Ano, svět Iron Mana je svět, kde blonďaté krásky píšou investigativní reportáže do časopisů a kde televizní zpravodajové bez obtíží zachytí vůdce teroristů, jak přihlíží masakru nevinných obyvatel s klidem a cigaretou. Ostatně Iron Man pochází z komiksu. Víc už vadí, že i když je sám železný muž docela rozhodný hrdina, film o něm je bipolárnější než Batman, nejspíš proto, že na něm dělaly dva scénáristické týmy. Chvíli se tak bere vážně a pořádá dlouhé velké akce, které navíc v závěru začnou moc připomínat zmenšenou verzi Transformes. A jindy zase jede jako nadsazená komedie se štípavým politickým podtextem, konkrétně skoro ve všech scénách, v nichž Robert Downey Jr. mluví.

I když zplešatělý Jeff Bridges i nazrzlá Gwyneth Paltrow by asi taky zvládli bavit, za komika tu je právě Downey. Na 126 minut jednoduchého děje on sám úplně nevystačí, ale i tak je Iron Man povzbuzení pro Marvel, že udělali dobře, když se produkčně osamostatnili, povzbuzení do další práce. Jak ukáže scénka, pro níž musíte zůstat až do konce titulků, pro budoucnost Iron Mana už existují velké plány.

Iron Man, USA 2008, 126 minut. Režie Jon Favreau, hrají Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Jeff Bridges, Terrence Howard, Leslie Bibb, Faran Tahir. Premiéra 1. 5. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
3-Iron

3-Iron

03. 10. 2005, autor: admin

Křehký milostný příběh korejského mistra Kim Ki-duka, ve kterém se mluví řečí citů a obrazů. Dva milenci se beze jmen a beze slov toulají městem a vyhrávají nad osudem...

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.