Irina Palm

04. 09. 2007, autor: prochlapa.cz
Rocková hvězda hraje šedesátiletou paní s jemnými dlaněmi, která se stane hvězdou londýnského sex klubu. Hořkosladká komedie ale nabízí víc, než se zdá.
Irina Palm
Marianne Faithfull prožila 60. a 70. léta jako rocková zpěvačka, pařila s Rolling Stones, ničila si kariéru kokainem a heroinem. Maggie je usedlá, tichá šedesátnice, která by se nad takovými výstřelky se zvědavou bázlivostí podivila. Ve filmu Irina Palm hraje divoká Marianne krotkou Maggie tak výborně, že jakékoliv vzpomínky na rockerskou ikonu zůstávají za dveřmi kina.

Dobrý je i Miki Manoljovic jako protřelý majitel nočního klubu v londýnském Soho, který s pobavenou únavou bere svět bez nadšení nebo vzrušení, kterými je tak obklopený. Pro Maggie je naopak svět vážný, zvlášt když v něm trpí těžce nemocný vnuk, jehož poslední medicínská naděje se nachází až v Austrálii, kam ho prázdné účty jeho příbuzných nedokážou dopravit. Peníze jsou proto jediným a taky nejuvěřitelnějším důvodem, proč by někdo takový jako Maggie do výlohy sex klubu vůbec pohlédl a nadto dokonce vešel dovnitř.

Napoprvé ještě Maggie odejde, když jí Mikky bez obalu sdělí, že ano, v inzerátu sice stojí, že hledají hostesky, "hosteska je ale jenom eufemismus pro děvku" a "vy máte výjimečně jemné ruce". Pro peníze ale už lidi dělali horší věci než ty, na které po uspokojení toužící muži stojí tak dlouhou frontu. Vtip spočívá v tom, že Maggie, novým uměleckým jménem Irina Palm (neboli Irina Dlaň), je vážně dobrá. A zároveň to je pořád paní z maloměsta, která se bojí o svém novém příjmu cokoliv říct svým zvědavým přítelkyním nebo synovi.

Může to znít jakkoliv, Němec usazený v Belgii Sam Garbarski nicméně netočil nic ve stylu Holky to taky chtěj po 50 letech. Nejde jenom o využívání lechtivého tématu. Irina Palm má hodně i z komedie, ale ne z té vulgární, i proto se na různých festivalech stala takovým hitem. Ale na takových festivalech, jako je Berlinale, se promítala hlavně proto, že má v sobě i něco navíc. Životní melancholii, snahu vyprávět o překonávání strachu, zklamání, sebe sama.

Mikky i Maggie se na začátku v představách o tom druhém a o jeho prostředí nechávají ovlivnit předsudky a neznámem a Garbarski je dává dohromady, aby ukázal nejenom jim, že přátelství se dá najít na různých místech. Irina Palm se tak pohybuje na efektně tenké hranici mezi komedií a dramatem. Drží ji tam jemný humor, zájem o postavy i tlumený tón a to všechno dodává filmu taky smutně milou citlivost a upřímnost.

Irina Palm, Belgie/Lucembursko/UK/Německo/Francie 2007, 103 minut. Režie Sam Garbarski, hrají Marianne Faithfull, Miki Manoljovic, Kevin Bishop, Siobhan Hewlett, Corey Burke. Premiéra 30. 8. 2007.

foto: HCE
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Horší už to nebude

Horší už to nebude

03. 04. 2007, autor: admin

Chytrá a neotřelá komedie o smrti, daních a tvůrčím bloku oslavuje zázračné podivuhodnosti života a chutná stejně příjemně sladce jako sušenky, které v ní peče pro Willa Ferrella Maggie Gyllenhaal.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Angličani vyhnali svůj vůz opět na Ring a vylepšili vlastní rekord téměř o tři vteřiny.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.